Младоженец-херој скока во морето за време на својата свадба за да спаси човечки живот

Зак Едвардс само што се венчал со Синди и тие позирале на плажата за свадбената фотосесија. Никој од нив не се надевал дека овој момент ќе биде прекинат од крик...

Двајца дедовци избегале од старечки дом во Германија за да се потсетат на старите добри времиња и никој не очекувал да ги најде на вакво место

Персоналот од старечки дом во северниот дел на Германија кренал тревога кога во петокот навечер исчезнале двајца постари мажи. Потрагата за нив веднаш почнала, но никој не очекувал дека ќе...

Малезиската принцеза го прославила роденденот на неверојатно скромен и еколошки начин, а нејзиниот пример вреди да се следи

Родендените имаат различно значење за различни луѓе. Некои можеби претпочитаат да бидат во центарот на вниманието, додека други сакаат да го привлечат вниманието на светот кон поважни работи. Сакаме да...

Добронамерна касиерка ѝ го разубави денот на жена со церебрална парализа, со еден многу едноставен гест

Ангела Питерс боледува од церебрална парализа и е врзана за инвалидска количка. Таа сакала да добие маникир во салон за убавина кој се наоѓал во Волмарт, но за жал не...

Девојка чудесно преживеала ужасна сообраќајна несреќа, а денес, илјадници луѓе го пратат нејзиниот зафатен живот

„Ако можам јас, можеш и ти.“ Оваа мисла се обидува да им ја пренесе на своите ученици Тифани Адамс, која работи како фитнес инструктор. Откако ќе прочитате колку „богат“ живот...

„Имаш лош ден?“: Вработен на железничка станица разубедува човек, кој имал намера да си го одземе животот

Ј.П. Атард работел на железничката станица Дандас во Торонто, кога забележал човек кој што седнал на шините. Тој веднаш го исклучил напојувањето и се упатил кон човекот. На видето е...

Програмер, бездомник решил да побара работа на необичен начин и не очекувал ваков исход

Дејвид Касарес повеќе од еден месец спие на клупа во парк, во Маунтин Вју, Калифорнија. 26-годишното момче не очекувало дека ќе стане „жртва“ на ваква судбина, но неговата упорност и...

17 луѓе кои го прават овој свет подобро место за живеење

Дали некогаш сте забележале дека луѓето кои се грижат за оние околу нив се посреќни од оние кои имаат милиони долари и работат на највисоките катови на високи згради? Таквите...

Емотивниот момент во кој татко, кој работи на 3 работни места, ја изненадува ќерката со подарок што таа најмалку го очекувала

Невеа Смит од Пенсилванија, сакала да си купи убав фустан за матурската прослава, но нејзиниот татко кој работи на три работни места за да може да го издржува семејството ѝ...

Жена спасила 3-месечно бебе оставено во автомобил на летните горештини, додека мајката пазарела, а службите не сакале да ѝ помогнат

Англија ја зафати топлотен бран и во изминатиот период има сѐ повеќе случаи во кои што сопственици на миленичиња ги оставаат во автомобилите, без отворен прозорец и така сериозно им...

Како дедото го одбележа својот 102-ри роденден?

Ви посакуваме сите да дочекате 100-ка и да бидете витални како...

Полицаец во последен момент спасува човек кој заспал на железничката пруга

Човекот беше премногу благодарен што го спасил, а од шокот не можеше да објасни како и зошто заспал среде шините. После инцидентот снимен на видеото бил однесен на преглед во...

Мајка е принудена да пешачи 11 километри секој ден, со нејзините 3 мали деца, откако им го укинале автобусот

Џема Хедли е мајка на 9 деца. 36-годишната жена е принудена секој ден да пешачи околу 11 километри, со нејзините три деца на возраст од 5 до 2 години, за...

На светот му требаат повеќе вакви луѓе: Полицаецот му помага на бездомникот пред да оди на интервју за работа

Тони Карлсон е полицаец во полицискиот оддел на градот Талахаси, Флорида. Тој еден ден застанал на бензинска пумпа и забележал маж кој што чудно се однесувал. Непознатиот маж имал брич...

20 личности кои сакале да ги постигнат своите соништа и успеале во тоа, а сега нивните приказни инспирираат милиони

Да бидете во можност да растете јагоди со свои раце, да сликате сами, или да ја победите животната фобија, сите овие достигнувања ја портретираат нашата единствена способност да го започнеме...

Не плашете се скандинавци! Полска доаѓа да помогне!

Швеѓанец од градот Трелеборг ја снима колоната од 44 пожарникарски камиони и 150 пожарникари на пат кон север, за да помогне во гаснењето на пожарите кои беснеат во...

Храбра мајка раскажува за „борбата“ да го спаси 1-месечното бебе од крадците кои ѝ го украле автомобилот

39-годишната Клер Онил не се надевала дека денот кој започнал толку мирно ќе се претвори во нејзин кошмар. Соседството во Бирмингем, Англија било познато како мирно место, во кое што...

Херои на неделата: Двајца работници спасуваат 2-годишно дете што паѓа од прозорец на зграда

Работниците правеа пауза на една клупа пред стамбена зграда во регионот на рускиот град Ленинград. Наеднаш го забележаа детето кое се качило на рамката од прозорецот....

Паметен човек лови риби со чадор

Иако снимачот се згази од смеење, сепак финтата со чадорот на човекот му...

„Сите сме победници!“: 4 момчиња му одржаа лекција на светот за несебичност и вистинско пријателство

4-те момчиња, Сем Бел, Џејмс Ходсон, Дилан Годард и Бен Драјсдејл се единствените момчиња во целата генерација на четвртоодделенци, во основното училиште Дигби, Линколншир, Англија. Сите тие се натпреваруваа во...

Хуман велосипедист засекогаш му го промени животот на куче кое било удрено од автомобил

Џаред Литл возел велосипед на периферијата на Колумбо, Џорџија, со група пријатели, кога решиле да направат пауза за да се одморат. Кучето, на кое сега му е дадено името Колумбо...

Храбрата жена вработена на бензинската пумпа испадна поголем маж од мажите

Кога резервоарот на моторот на едниот случајно пламна, сите јунаци се разбегаа на сите страни, само жената остана да спречува поголема...

Маж од Полска поминал 700 километри со велосипед до Хрватска за да го види Јадранското Море ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ

Ова е неверојатната приказна за 38-годишниот Полјак кој тргнал на пат, иако едвај можел да гледа. Неговата цел била да дојде до Хрватска за да го види Јадранското Море за...

10 приказни за луѓето кои ѝ дадоа на нашата планета втора шанса и тоа што го направија не може да се заборави

Нашата планета е сериозно оштетена. Се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека планетата е во опасност. Но, додека некои од нив само зборуваат, други всушност прават нешто во врска со...

Жена со ретка форма на церебрална парализа пее како ангел и го воодушевува светот

Алфина Фреста тежи помалку од 50 килограми и користи инвалидска количка за да се движи. Алфина има спастична дистонска тетрапареза, форма на церебрална парализа која влијае на сите четири екстремитети....

На претседателот на Туркемнистан му започна летниот одмор, а еве како си го поминува

Прес службата на претседателот Гурбангули Бердимухамедов го објави ова видео, за да знае народот на Турменистан што прави нивниот претседател додека е на...

Од ова решително 8-годишно девојче ќе биде човек! Иако останало без дом и на дожд, домашното мора да се напише!

Малото девојче се обидува да го напише домашното додека паѓа дожд, а нејзината мајка спие до неа на улицата. На снимката е прикажана 8-годишната Елејн Долфо, пред еден станбен блок...

Богат Русин си го загубил паричникот со 100.000 денари внатре, но еден чесен сиромашен човек му го врати

Ахмед е Таџикистанец, кој бил на привремена работа во сибирскиот град Јакутск. Поуката од видеото е следна: Во секоја вера, во секој народ има добри луѓе, но има и расипани...

Добродушен бизнисмен решил наместо ситно да му даде на бездомникот нешто многу повредно!

25-годишниот Рајан Дејвидсон питачел на улиците на Њукасл. Рајан му порабал на 40-годишниот бизнисмен Џејмс Мин ситни пари. Наместо да му ги даде парите и да си продолжи, Џејмс кој...

5-годишно момче паѓа од 7-миот кат, но за среќа суперхероите постојат

Ова е неверојатен момент кога група соседи се здружуваат за да го спасат животот на едно петгодишно момче кое паѓа од прозорецот на стан од седмиот кат во Минск, Белорусија....

+