Селест Ајала била дежурен полицаец во детската болница Сор Марија Лудовица во Буенос Аирес, Аргентина, кога донеле бебе кое не престанувало да плаче.

Бебето било најмалото дете од 6 браќа и сестри за кои се грижела самохрана мајка, која била во тешка ситуација.

Полицајката, која е млада мајка, забележала дека детето е исплашено и пегладнето и побарала дозвола од лекарите да го утеши и да го нахрани бебето, затоа што никој друг немал време да се погрижи за него. Лекарите ѝ дозволиле и Селест ја земала работата во свои раце.

Селест изјавила: „Забележав дека е гладен и дека ја става раката во устата, па ги замолив да го прегрнам и да го надојам. Беше тажен момент, ми се скрши срцето кога го видов ова, општеството треба да биде чувствително на прашањата што ги засегаат децата, не можат да продолжат да се случуваат вакви работи.“

Еден пријател на полицајката, Маркос Хередиа, вели дека болничкиот персонал го нарекол бебето „валкано“, но дека Ајала не бил загрижена. Тој го фотографирал доењето на гладното бебе и ја споделил фотографијата на социјалните мрежи.

Тој напишал: „Сакам да го објавам овој голем гест на љубов што го направи денес за ова бебе кое не сте го знаеш, но за не се двоумеше да се однесуваш како мајка. Не ти беше грижа дали е валкан, како што го нарече болничкиот персонал. Одлично завршена работа колега.“

Фотографијата доби повеќе од 68.000 лајкови, 94.000 споделувања и речиси 300 восхитувачки коментари.

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено