Може ли едно девојче да го направи светот малку подобар? Ние сигурно знаеме дека да. Откако ќе ја дознаете приказната за Керис Роџерс и вие, исто така нема да се сомневате.

Керис е обична девојче од Лос Анџелес, кое ја сака модата. Од нејзините врсници во училиште таа се разликува само по темната кожа. За жал, поради оваа разлика децата не сакале да се дружат со неа. Роџерс не ја скршил потсмевот, напротив, таа пронашла начин да се сака себеси и да инспирира десетици илјади други деца кои исто така не се прифатени, бидејќи тие се разликуваат од другите.

Проблемите во училиштето на Керис започнале кога таа била 1-во одделение

Таа учела со уште 4 деца кои имале темна кожа. Но. Керис ја имала најтемната кожа затоа најголемиот дел од навредите биле упатени кон неа.

Таа се враќала дома во солзи, се заклучувала во бањата и ја „миела кожата“ долго време со надеж дека така ќе може да стане иста како другите.

Постарата сестра на Керис, 23-годишната Тејлор многу сакаше да ѝ помогне на помалата сестричка. Таа одлучила да ја научи сестрата да се сака себеси. Затоа, таа ја фотографирала и ја објавила фотографијата во нејзиниот Твитер. На сликите, Тејлор додала хаштаг, зборовите што нивната баба често ги повторувала #FlexinInHerComplexion.

Твитот станал вирален. Луѓето од целиот свет се восхитувале на убавината на Керис Роџерс.

Тоа ја зголемило нејзината самодоверба и таа сфатила дека не е важно што мислат нејзините соученици за неа, туку како таа се гледа себеси.

„Откако ги прочитав сите овие коментари, си помислив: Леле, навистина сум толку убава?“, вели Керис. Таа сфатила дека не сите деца кои имаат сличен проблем како неа добиваат ваков тип на охрабрување.

Девојчето решило да им помогне на оние кои, исто така, страдаат од потсмев и се плашат да бидат свои

Заедно со нејзината сестра дошле до идеја – да направат авторски маици со мотивационен хаштаг од твитот, што ја направил девојката позната. Керис и Тејлор биле поддржани од нивната мајка: таа им дала 100 долари за да ја реализира идејата и им дозволила да ги складираат и продаваат маиците во нејзината гаража.

Многумина биле трогнати од приказната за Керис Роџерс

За младата дизајнерка почнале да пишува ѕвезди, кои некогаш исто така мораа да страдаат поради бојата на кожата. Нејзината приказна ја споделил раперот Снуп Дог и пејачката Алиша Кис.

Актерката Лупита Нионго исто така носела таква маица. „Јас разбирам како се чувствуваш и те поддржувам. И ја обожавам оваа маица.“, напишала таа на нејзиниот Инстаграм профил.

Таа продолжува да прави маици, учествува во фотосесии, соработува со познати компании и ги инспирира другите со својот пример.

„Сакам да им помогнам на другите да се чувствуваат самоуверени. Знам дека сите сме убави, без оглед колку ни е светлс или темна кожата.“, вели Керис, која оваа година наполни 12 години.

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено