Џек Мевосек бил Полјак! Конечно е решена мистеријата за најозогласениот сериски убиец

Сите сме гледале барем еден филм посветен на озогласениот убиец, Џек Мевосек кој бил страв и трепет на улиците во Лондон. Иако досега имало многу претпоставки за тоа кој може да биде убиецот, немало ниту еден конкретен доказ, кој би можел да даде точна насока. Сепак, еден шал пронајден до една од жртвите на Мевосек го даде конечниот одговор на оваа долгогодишна мистерија.

Како изгледа 103-тиот кат на Емпајер Стејт Билдинг, киното во Белата куќа и уште 7 тајни места, каде што пристапот е ограничен?

Дали мислите дека сѐ уште постојат тајни во местата кои им се познати на луѓето од целиот свет? Се покажа дека сепак не се толку малку. Дури и во местата каде што постојано има туристи постојат „тајни простории“. Патниците кои повеќе од еднаш ги посетуваа најпопуларните делови на земјите можеби дури и не знаат што е скриено таму.

8 мистериозни исчезнувања на луѓе, чии истраги ги довеле до „ќор-сокак“ дури и најискусните детективи

Во детективските романи скоро секогаш главниот негативец се открива од страна на брилијантните детективи, но за жал во реланиот живот не е секогаш така и работите не се толку едноставни. Денес, технологијата им помага на детективите да го направат невозможното, но сепак постојат мистерии од кои ги лазат морници по кожата. Исчезнувањата на овие луѓе останале мистерии и покрај големиот труд кој го вложиле искусните детективи и полицијата.

5 неочекувани факти за средниот век кои докажаа дека историјата може да биде повозбудлива од „Игра на тронови“

Се смета дека средниот век е едно од најмрачните времиња во европската историја: повеќекратни војни, болести и недостаток на хигиена, ова се работи кои доведоа до многу проблеми. Но, средниот век исто така бил навистина интересен историски период за кој не знаеме доволно. На пример, дали знаете зошто носењето на шарени облека било лошо или зошто витезите се бореле со полжави? Ако не знаете, мора да ја прочитате оваа статија.

Капетанот Кеј тврди дека живеел на Марс 15 години и заштитувал пет човечки колонии

Според официјалните хроники на модерната историја, сите космички достигнувања на човештвото се сведуваат на посета на Месечината. Ниту еден човек во модерната историја не го посети Марс или другите планети во сончевиот систем. Меѓутоа, мистериозниот капетан Кеј се појавува и раскажува сомнителни работи: јас живеев на Марс 15 години, штитејќи ги колониите на луѓето од животните форми на Марс.

Кронштат: Руски вештачки пристанишен град исполнет со тајни

Исто така познат како „Тврдината на збогувањата“ ова руско пристаниште / град е до ден денес завиткано со тајни. Кронштат е град и пристаниште на островот Котлин во источниот дел на Финскиот залив, токму пред Санкт Петербург. Овој остров е всушност вештачки – темелите биле поставени во текот на зимата: Русите поставиле дрвени куќи на мраз, кои го покривале заливот, а потоа ги полнеле со тешки камења, за да потонат до дното. Тоа биле темелите за првите објекти.

10 познати знаменитости со не толку познати тајни

Сите знаеме основни факти за познатите историски локалитети. Сте ги слушнале илјада пати, нели? Затоа ние дознавме неколку чудни, неочекувани и не досадни факти за местата со кои сите сме запознаени. Прочитајте и разбудете ги вашите сетила за древните мистерии.

Маж тврди дека снимил НЛО во облик на капсула, додека фотографирал птици во својата градина

Татко снимил НЛО што се појавило на небото откако забележал блиц, додека фотографирал птици во неговата градина. Брет Харисон Џонс бил адвор со камерата во потрага по убави кадри од природата, кога забележал објект во облик на пилула во неговиот дом во Гилфорд Каунти, Северна Каролина.

Што би требало да направите доколку би останале како „Последниот човек на Земјата“?

Последниот човек на планетата е типична приказна за пост-апокалипса. И светски познатите научници и обожаватели на компјутерски игри како Fallout, изградија разни теории за тоа зошто човештвото може да ја напушти Земјата и што ќе се случи ако остане еден жител на Земјата. Се разбира, такво сценарио е малку веројатно. Затоа, ние ја претставуваме ситуацијата хипотетички. Еве како би требало да постапувате доколку останете сами на планетата.

Необичностите на Сончевиот систем: Неразјаснетите мистерии за астрономите

Иако мислиме дека научниците открија сѐ што се случува во Сончевиот систем и сега се стремат да ги поминат неговите граници, сепак грешиме. Има многу нешта кои сѐ уште им создаваат главоболки и на најдобрите астрономи и тоа го прави нашиот Сончев систем една од најневеројатните креации за кои некогаш сме истражувале.

Приказната за средовековната жена која го извела најдобриот блеф на сите времиња и го спасила својот град

Историскиот град Монсан се наоѓа на северната граница помеѓу Португалија и Шпанија, регион познат по своите препознатливи, освежувачки вина Винхо Верде. Овој мирен португалски граничен град може да се пофали со термални бањи, традиционална кујна и тврдина од 14 век со изненадувачка историја. За главен патрон на градот се смета жената Деу-ла-Деу Мартинс, која го заштитила градот од шпанците во средниот век, на многу итар начин.

20 напуштени места, за кои знаеме само благодарение на љубителите на тајни и мистерии

Современиот свет поставува високо темпо: некои градови брзо се развиваат, други исто толку брзо стануваат празни и заборавени. Некогаш просперитетните места сега изгледаат како снимки од хорор филмовите, а погледот на природата, која буквално го голтнала сето она што било создадено од луѓе, нè потсетува колку сме немоќни пред забот на времето.

Психолозите го објаснија значењето на соништата, кои понекогаш сите ги сонуваат, а некои од нив не треба да ги игнорираме

Човештвото низ своето постоење, се обидува да ги разоткрие мистериите на соништата. Сега дури и постои посебна наука која ги проучува соништата, наречена онирологија. Оваа наука ги проучува соништата, нивната таинственост и можноста да ја предвидат иднината. Но, психолозите веруваат дека соништата точно ја одразуваат нашата моментална состојба и често тоа е начин на потсвеста да ни каже нешто многу важно.

Една жена родила 69 деца за 76 години, а нејзината приказна ја разгорува проблематичната дебата

Децата се цвеќиња на животот, но повеќето од нас најверојатно ќе имаат или имаат мал букет од 2 или 3. Сепак историјата раскажува за неверојатна жена која родила 69 деца, во 18-тиот век. Според некои извори, нејзиното име е Валентина Васиљева, а таа го држи Гинисовиот светски рекорд за најголем број на родени деца. Ние ви нудиме можност да ја дознаете приказната за неа и сами да одлучите дали станува збор за вистина или легенда.

Манастирите изградени во чест на Архангел Михаил во светот се наоѓаат на идеална права линија

Имаат ли нешто заедничко? Што е заедничко помеѓу летната долгоденица и Архангел Михаил? Според Библијата, Архангел Михаил е еден од седумте Архангели Божји и главен архангел на Небесното Царство. Се верува дека задачата на Архангел Михаил е да ги придружува душите на мртвите во пеколот или во рајот.

Што е ова? Морско суштество кое изгледа како да е од друга планета ги збуни жителите на Австралија

Бизарно суштество кое личи на вонземјанин се појаву на плажа во Западна Австралија и целосно ги збуни локалните жители. Фотографијата од суштеството била објавена на интернет од страна на корисник на Reddit кој рекол дека било пронајдено на плажата во Брум, од страна на неговата мајка и девојка.

Дали мистеријата за чудовиштето од Лох Нес е решена? Воен историчар тврди дека го фотографирал ѕверот

Еден почитуван воен историчар смета дека неверојатната фотографија која ја направил од суштество кое наликува на птица, со врат од 1,5 метар може да биде доказ дека постои чудовиштето од Лох Нес. Рики Д Филипс, кој исто така е и туристички водич, водел забава на осум странски туристи во Лох Нес, кога ја направил неверојатната фотографија.

Јасновидец му кажал на човек да копа во подрумот, а тој открил семејна тајна која засекогаш ќе го прогонува

Мајк Керол од Лонг Ајланд, САД отсекогаш сакал да знае што се случило со неговиот татко, особено кога неговиот очув кој го израснал починал на почетокот на оваа година. Тој решил да побара помош од јасновидец и ловци на духови за да ја разоткрие мистеријата, но не очекувал дека вистината е толку страшна.

Човек си купил куќа заедно со неговата сопруга, но пронашле премногу чудни нешта внатре

Хорор филмовите не научија една многу важна работа… ѓаволот е во деталите. Сепак понекогаш „ѓаволот“ не е толку срамежлив. Ваков е случајот со куќата која ја купиле Крег и Лиза Спур, која не е толку суптилна за своето минато.

5 најсмртоносни места на планетата кои не би сакале да ги посетите

Земјата е полна со непознати мистерии. Можете ли да поверувате дека постојат места каде што луѓето исчезнуваат без трага? Без очигледна причина. Ова се мистичните „дупки“ на планетата, поради кои луѓето треперат од страв. Поради нивната мраќна слава им е дадено име кое служи како општо име за сите „Долините на смртта“. Еве неколку примери за такви места.

Тајната алхемиска лабораторија откриена во Прага за време на поплава

Градот Прага, главниот град на Република Чешка, е познат по многу работи. Но, еден аспект од историјата често се занемарува – градот бил главен центар на окултната и темната уметност во 16 век. Доказите за ова се појавиле по откритиети во една стара градба во која имало алхемиска лабораторија- Speculum Alchemiae.

Заштита или профит? 1000 проститутки биле вработени од страна на католичката црква

Современата христијанска црква не ја оправдува проституцијата и никогаш нема да размислува да се вклучи во неа. Меѓутоа, во Англија од 12 век, во округот на Лондон познат како Саутварк имало осумнаесет лиценцирани бордели со околу илјада проститутки вработени во него! Со сите овие бордели раководела црквата и донеле големи суми пари за градење на цркви и други црковни должности.

Дали знаете што е ова? Мистериозно морско суштество ги преплашило локалните жители на Нов Зеланд

Скелет на мистериозно морско суштетсво се појавил на плажа во Нов Зеланд, збунувајќи ги локалните жители поради необичниот изглед. Чудното суштество било пронајдено на плажа во Кентербери и луѓето првично помислиле дека суштеството не е од оваа планета. Што мислите за какво суштество станува збор?

10 семејства кои го контролираат овој свет и нашите животи

Веројатно сте слушнале за теоријата дека речиси сите пари во светот се концентрирани во рацете на најбогатите семејства. Некои трошат милиони на нивните каприци, додека други преферираат тивок изолиран животен стил. Но, постои нешто што ги обединува: позицијата во општество која е обвиткана во сите видови на тајни. Некој верува дека тоа се кланови кои одлучуваат за судбината на нашата планета и управуваат со шефови на држави.

Мумија на 3.000-годишна Египќанка е пронајдена „совршено непроменета“ во иста гробница со свештеник на фараоните

Саркофагот бил еден од двата пронајдени во древна гробница во Ел-Асасеф, Луксор, на брегот на реката Нил во близина на Долината на кралевите.

3 мажи кои верувале дека се „Исус“ биле принудени да живеат заедно и работите тргнале во погрешен правец

Што ќе се случи кога ќе ставите тројца мажи во иста соба, кои тврдат дека се иста личност? Ова прашање си го поставил психологот Милтон Рокеч додека се подготвувал за психолошки експеримент кој ги прекршил етичките и моралните граници во потрагата по изнаоѓање на лек за заблуди.

Еве каде би се наоѓала Македонија во мапата на светот, доколку суперконтинентот Пангеја сѐ уште постоеше

Повеќето од нас се сеќаваат дека учеле за Пангеја на училиште, џиновскиот континент, од кој сите наши денешни континенти првично биле создадени. Оваа неверојатна мапа ни покажува како би изгледал светот доколку континентот сѐ уште постои. Си беше еднаш, одамна, пред околу 335 милиони години, еден суперконтинент наречен Пангеја. Со други зборови, целото копно во […]

Адам и Ева навистина постоеле? Катастрофален настан речиси ги избришал СИТЕ видови пред 100.000 години, но клучниот пар преживеал

Сите модерни луѓе потекнуваат од еден осамен пар, кој живеел пред 100.000 до 200.000 години, велат научниците.

Добредојдовте во задгробниот живот… на неколку секунди! Научниците открија дека мозокот функционира откако ќе застане срцето

Човечкиот мозок сè уште функционира по смртта, што значи дека ќе знаете дека сте мртви, според новите истражувања.
Научниците велат дека откриле дека неколку секунди откако ќе застане срцето, мозочната активност сѐ уште продолжува.

„Мамо, гледам мртви луѓе!“: Овие деца имаат невидливи пријатели кои навистина постоеле и знаат сѐ за нив

Ребека Еванс од Англија, работи како новинарка веќе 17 години и за себе вели дека е рационална и разумна личност. Таа објаснува дека еден ден низ нормален разговор со нејзината 3-годишна ќерка добила морничава информација која не знаела како да ја објасни и таа не е единствената мајка која се нашла во ваква ситуација. Овие деца знаеле детални информации за мртви луѓе, кои не би можеле да ги пткријат самите.

+