„Стаклените“ тунели на Марс

Фотографии од мистериозните тунели прв пат се појавија пред 10-тина години, непосредно после познатиот човечки лик на површината на Марс, но не достигнаа толкава медиумска популарност. Во тоа време леталото „Mars Global Surveyor“ имаше најмоќна камера и во голема мера го збогати знаењето на науката за четвртата планета. Овие фотографии од леталото посебно ги заинтересираа […]

25 бизарни суеверија од ширум светот

Празноверијата се дел од човечката природа. Луѓето отсекогаш верувале дека со некои свои постапки можат да влијаат врз случувањата околу него, или пак дека постојат некои натприродни сили кои можат да влијаат врз неговиот живот и животот на неговите блиски. Запознајте се со разни суеверија од целиот свет и обидете се да најдете некои сличности со верувањата раширени во нашите краишта.

Човеков верува дека бил грабнат од вонземјани… и слика слики за тоа

Дејвид Хагинс не е обичен седумдесетгодишен човек. Почнувајќи од осумгодишна возраст, вели тој, бил жртва на серија грабнувања од страна на вонземјани коишто продолжуваат до ден денес. Сега, како начин да се справи со овие искуства, овој жител на Њу Џерси ги документира овие грабнувања преку серија уметнички слики.

10 нешта за вампирите кои современите филмови ги прикажуваат погрешно

Холивуд, со цел да продава што е можно повеќе билети, во многу нешта го има поедноставено и упропастено стариот мит за вампирите, така што холивудските вампири се далеку помалку страшни од оригиналната верзија.

Еве десет такви примери за тоа како е поткастрена вистинската природа на крвопијците од кои нашите предци толку многу се плашеле.

Дека оваа палата е морничава, морничава е. Но да се продаде за само еден долар?! Просто неверојатно!

Дури и во времето кога Луисвил во Кентаки, САД, бил полн со впечатливи куќи, Ојербејкеровата палата се издвојувала од другите. Романескната палата била дом на кафе магнатот Семјуел Орејбејкер и со својата убавина ги пленувала погледите на секој кој ќе минел крај неа. Стотина години подоцна, палатата сѐ уште ги привлекува погледите на луѓето, но сега наместо да предизвика восхит, таа предизвикува ужаснување.

Кога археолозите од Бугарија го откопале овој стар гроб, воопшто не биле подготвени за вакво нешто

Деновиве тимот археолози на проф. Николај Овчаров во археолошкиот локалитет Перперикон во Источните Родопи, Бугарија, истражувајќи наишле на многу невообичаена и зачудувачка глетка. Се работи за костур на четириесетгодишен маж од тринаесеттиот век кој инаку е совршено недопрен…освен тоа што во пределот на срцето му е забиен железен предмет и му се скршени нозете. Се смета дека ова е ритуал против повампирување и е резултат на вампирска хистерија која ја зафатила Бугарија во средниот век.

Ликот на путин на неото над Белград?!

Ликот на путин на неото над Белград?!

Видеово е објавено од некој Србин на YouTube, а ви го прикажуваме само за да видите до колку се уфилмаа Србите со доаѓањето на Путин во официјална посета на Србија.

Швајцарска компанија човечките кремирани посмртни останки ги претвора во дијаманти

Швајцарската компанија Алгорданца пронашла впечатлив и неочекуван приод кон зачувувањето на споменот кон починатите.

5 тела на мртовци кои не се распаѓаат

По смртта, телото на секое живо суштество се распаѓа. Но од време на време се случуваат чудни нешта и телото останува повеќе или помалку нечепнато со стотици или дури и со илјадници години.

Дали сте знаеле дека на вашиот мозок може да му влијаат овие нешта?

Сите ние сакаме здрав, активен мозок. Здравиот мозок ни помага да останеме живи, здрави и успешни. Но понекогаш има други надворешни сили кои можат да ја зголемат или намалат мозочната активност. Секојдневните случувања и појави драстично го менуваат мозокот и треба да се запознаеме со нив.

Земјата имала среќа со овие огромни метеорити, но следниот пат можеби нема да биде така

Метеорит е објект од вселената кој навлегува во атмосферата на друг објект и паѓа врз површината. Вообичаено секој метеорит кој го наоѓаат луѓето е некој помал камен од нашиот сончев систем. Тој стигнува до Земјата, се пробива низ атмосферата и удира на површината.

Но, тоа не значи дека сите метеорити се мали. Еве 7 примери за најголемите метеорити кои удриле во земјата.

Дваесет мистични мостови кои како да водат кон друг свет

Древен мост, покриен со мов, е совршено надополнување на секој рурален или речен амбиент. Овие стари и мистериозни сводести мостови се начин на кој човекот ги скротувал пејзажите кои се инаку нескротливо диви. Интересно е тоа што сводот се одржува на место само преку неговата сопствена тежина – камењата кои се потпорници на сводот не […]

Космонаута – краток филм за мистериозната снимка на првата жена космонаут во Вселената

Космонаута – краток филм за мистериозната снимка на првата жена космонаут во Вселената

Во 1950 година двајца Италијанци, браќата Ахил и Гиамбатиста Жудика-Кодиља поставиле своја експериментална станица за снимање звуци од вселената. На 23 мај 1961 година тие снимиле нешто необично. Се претпоставува дека гласот што го снимиле бил на првата жена космонаут, која Советскиот Сојуз ја пратил во вселената, но ја прикриле целата работа поради инцидентот кој […]

Ретко, подводно, морско суштество фатено на камера

Ретко, подводно, морско суштество фатено на камера

Доктор Роберт Балард, е познат биолог, геолог и археолог, кој моментално е на експедиција со бродот Наутилус и работат на истражување на разни мистерии од морските длабочини. Ова што го гледате не е едно животно, туку заедница на многу помали животни наречени зуиди.

Двајца храбри истражувачи се спуштаат во најопасниот активен вулкан во светот, Марум

Подгответе се за несекојдневна авантура, на едно од најопасните и најсмртоносните места во светот, со чести експлозии на лава. Сем Косман и Џорџ Коуроанис станаа првите истражувачи во светот кои дојдоа буквално на работ на внатрешноста на најопасниот и најнедостапниот вулкан во светот, Марум. Повеќе луѓе стапнале на месечината отколку на оваа спектакуларна смртоносна локација […]

Восхитувачка техника на цртање слики со скриена порака (2 фото)

Навистина необичен пристап кон цртањето, сликата може цел живот да ви стои на ѕидот, а да не ја видите тајната порака што ја крие. Сликата е создадена од унгарскиот сликар Иштван Орош во 1983 година, а финтата е во сонцето.

Она што се случува во ова мало село е морничаво. Да не има нешто во водата?

Замислете да влезете во некое мало село и насекаде да гледате само близнаци. Точно тоа се случува кога ќе отидете во индиското село Кодини.

Австралиски тинејџер се разбудил од кома и наместо англиски почнал да зборува течно кинески

Австралиски тинејџер се разбудил од кома и наместо англиски почнал да зборува течно кинески

Австралијанецот Бен Мекмехон се разбудил од кома по сообраќајната несреќа и на големо изненадување на сите почнал течно да зборува Мандарински (северно-кинески дијалект), но сосема заборавил англиски. Бен МекМахон бил патник во автомобил кој бил вмешан во сообраќајна несреќа. Бен бил во кома повеќе од една недела пред да се разбуди. Тој никогаш во животот не зборувал кинески. Учел малку во средно, а пред несреќата неколку месеци престојувал во Пекинг, но не зборувал.

Се поголем број улични забавувачи во светот научија да левитираат (9 фото)

Навистина изгледа чудно кога ќе видите некој човек како лебди на улица а при тоа се држи само за својот стап. Пред 300 години овие луѓе би биле прогласени за вештери и запалени :). Доколку сеуште не ви е јасно како го прават тоа, погледнете ја последната слика.

Ќе ви се слоши кога ќе видите што најдоа научниците во внатрешноста на една змија во Голем Град на Преспанско Езеро

Македонски научници открија нешто неверојатно на островот Голем Град, на кој покрај тоа што се наоѓаат голем број културно-историски споменици и разновидна флора и фауна, е дом на стотици поскоци. Научниците го истражувале живиот свет на островот кога наишле на нешто неверојатно. Еден истражувач превртел камен и открил мртов поскок-женка на кој од стомакот му […]

+