Дали мислите дека сѐ уште постојат тајни во местата кои им се познати на луѓето од целиот свет? Се покажа дека сепак не се толку малку.

Дури и во местата каде што постојано има туристи постојат „тајни простории“. Патниците кои повеќе од еднаш ги посетуваа најпопуларните делови на земјите можеби дури и не знаат што е скриено таму.

103-тиот кат на Емпајер Стејт Билдинг

Во една од главните атракции во Њујорк постои платформа скриена од обичните туристи на 103-тиот кат. Само „избраните“ имаат пристап до висината од 380 метри: шефови на држави, филмски ѕвезди и музички ѕвезди, познати спортисти, политичари.

Сепак, дури и тие треба да добијат посебна покана: прво мора да испратат барање да ја посетат ВИП-платформата. Но, тоа вреди: има прилично низок балкон, нема ограда и погледот е неверојатен.

Стан во Ајфеловата кула

Да се дојде до самиот врв на оваа обележје е полесно. Ќе купите билет со целосен пристап и веќе сте на надморска височина од 276 метри. Тука туристите ќе бидат пречекани не само од платформата за набљудување на отворено, туку и од канцеларијата на креаторот на кулата Густав Ајфел.

Восочни фигури од инженерот, неговата ќерка Клер и Томас Едисон заедно со ентериер од тој период се поставени во мал „стан“ на врвот. Сепак обичните туристи не можат да влезат внатре туку само да го видат од една страна преку стакло.

Бункер во Бруклинскиот мост

Во мостот кој ги поврзува Менхетен и Бруклин, исто така, постојат неколку тајни.

Дури и за време на изградбата на градбата, градската администрација закупила простории лоцирани во нејзините столбови. Тоа помогнало да се финансира изградбата. Подрумите на двете страни на реката биле активно користени до 1930-тите години од страна на трговци со вино и шампањ.

Но, за тајното засолниште со 350 илјади пакети на суви оброци и пакети со прва помош се дознало дури во 2006 година. Случајно го пронашле работниците. Датумите на кутиите покажуваат дека засолништето е основано за време на Студената војна помеѓу САД и СССР. Местото не било претворено во музеј, така што нема можност да се посети овој необичен бункер.

Внатрешните премини во статуата „Татковината повикува“

Туристите нема да можат воопшто да влезат во Волгоградскиот споменик, за разлика од Статуата на слободата во Њујорк.

Величествениот споменик на Мамаев Курган е армирано-бетонска конструкција со вкупна висина од 85 метри во која што има многу ходници и скали. Тука може да влезе само персоналот за одржување.

Пирамидата Кукулкан (Ел Кастиљо)

Во 2016 година успеале да најдат втора пирамида внатре во главната. Сепак пристапот до неа не е возможен и античкиот град на Маите во Чичен Ица сѐ уште се истражува.

Повеќето објекти на Белата куќа

Влезот за туристи е достапен само во „источното крило“ во Белата куќа. Во јули 2015 година, на посетителите им било дозволено да фотографираат за време на посетите (во претходните 40 години било забрането).

Сепак, најинтересното останува зад сцената. Белата куќа има свое кино, куглана, лекарска ординација. Да, има и готвачи на десерти – посебна кујна со лифт, со која ќе можете брзо да испорача слатка ремек-дела во трпезаријата.

Овие места не можат да се посетат, а не можат да се посетат ниту тоалетите. Се чини дека ова е генерално една од најзаштитените простории – нема да ги најдете дури и на фотографија. Ниту една од 35-те бањи на 6-те нивоа на зградата не е достапна, а најблиските достапни тоалети се наоѓаат во павилјонот на посетителите во паркот.

Спалната на Заспаната Убавица во Дизниленд

Малите и големите гости можат да ја истражуваат областа, да одат низ магичните внатрешни сали, да го посетат детскиот салон за убавина и да имаат оброк во „кралската трпезарија“ во друштво на Заспаната Убавица. Она што не може да се направи тука е да се остане преку ноќ. Пространиот апартман не може да се изнајми со пари, барем така велат.

„Собата на плачот“ во Сикстинската капела

Во една од најпопуларните атракции на Папската палата официјално е забрането да се слика (патем, во сите други музеи на Ватикан – е дозволено). Навистина, ова не спречува многу посетители да направат неколку снимки на телефонот.

Но, дури и најхрабрите туристи нема да можат да ја прекршат забраната за посета на „Собата на плачот“. Од 1996 година, во Сикстинската капела се одржува конклавата (состанокот на кардинали за избор на папата од Рим): по завршувањето на гласањето, папата оди во собата, каде што ќе биде облечен пред првиот јавен настап на балконот на катедралата Свети Петар. Во оваа соба има три големини на облека, од кои може да ја избере вистинската.

Тевтонски гробишта во близина на катедралата Свети Петар

Од другата страна на главната катедрала на Ватикан постои уште една атракција со тајна. Поточно, тоа е тајна. Црквата Санта Марија дел Пиета крие тевтонски гробишта. Можеби оваа мала област е најтивкото место во близина на плоштадот Свети Петар.

Тоа е затоа што влезот е чуван од швајцарската гарда: пристапот до гробиштата е официјално дозволен на католиците од Германија, Австрија, Италија и неколку други.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено