Веројатно сте слушнале за теоријата дека речиси сите пари во светот се концентрирани во рацете на најбогатите семејства. Некои трошат милиони на нивните каприци, додека други преферираат тивок изолиран животен стил.

Но, постои нешто што ги обединува: позицијата во општество која е обвиткана во сите видови на тајни. Некој верува дека тоа се кланови кои одлучуваат за судбината на нашата планета и управуваат со шефови на држави.

Рокфелер

Статусот на кланот Рокфелер е легендарен. Никој со сигурност не знае колку изнесува нивното богатство но се верува дека варира од 1 до 3 трилиони долари. Славата на семејството му ја донесе Џон Д. Рокфелер, кој станал првиот милијардер на доларот. На крајот на XIX век, семејството контролира 90% од нафтата на американскиот пазар. Речиси сите модерни нафтени компании во Америка потекнуваат од Рокфелер.

Морган

Поклониците на разни политички теории сугерираат дека кланот Морган ја одредува политиката на САД и ги контролира сите банки во светот. Основачот на кланот Морган, Џон Пирпонт Морган, ја основал првата финансиска империја во САД. Тој продавал оружје за време на Граѓанската војна, за што речиси отишол на суд. И во 1907 година, го спречил колапсот на банкарскиот систем.

Саудијците

Саудијците се кралска династија која владее со Саудиска Арабија од 1932 година. Денес, главата на семејството е кралот Салман ибн Абдул-Азиз Ал Сауд, а вкупниот број на Саудијците е 25 илјади луѓе. Главата на фамилијата има речиси апсолутна политичка моќ, а членовите на семејството заземаат важни државни и воени позиции.

Ротшилд

Ротшилд било едно од најбогатите семејства уште кога биле под Наполеон I. Династијата е основана од Амшел Мајер Ротшилд. Во Германија, тој изградил голем банкарски бизнис и создал своја финансиска империја. Пред да почине, Амшел оставил тестамент до своите наследници, во кои ги изложил своите ставови за управувањето со империјата. И сега, по повеќе од 200 години, Ротшилд се придржуваат кон овие правила. Инцест, сатанизам, криминал, моќ, се едни од грозоморните чинови кои им се препишуваат на фамилијата Ротшилд. Според многу луѓе тие владеат со светот и се вклучени скоро во секоја теорија на заговор. Мрачните тајни кои го опишуваат семејството Ротшилд не изненадуваат, но ја смрзнуваат крвта во телото.

Барух

Богатсвото на семејството Барух е помало од она на Ротшилд и Рокфелер, но влијанието е многу поголемо. Основачот на кланот Барух, Бернард Барух, бил советник на 5 американски претседатели и голем пријател на Винстон Черчил. Тој го измисли терминот „студена војна“, го надгледувал проектот за создавање на атомска бомба и меѓународна агенција за атомски развој. Барух е заслужен за креирање на идејата за светска влада.

Малку е познато за наследниците на империјата на Барух. Имал две ќерки и син. Синот Бернар Барух – помладиот умрел во 90-тите години на минатиот век. Нема сигурни информации за внуците и правнуците на Бернард. Се верува дека намерно се кријат и сѐ уште ја контролираат владата на САД.

Волтон

Во 1962 година, претприемачот Сем Волтон ја отворил првата Walmart продавница. И така влегол во листата на најбогатите луѓе во светот. Со текот на времето, синџирот на продавници Walmart стана најголем во САД.

По смртта на Сем Волтон, неговата сопруга и четири деца почнале да управуваат со компанијата. Во прилог на синџирот на супермаркети, Волтон управуваат со Arvest Bank. Тие поседуваат уметничка колекција и добротворна семејна фондација.

Виндзор

Виндзор е кралското семејство на Велика Британија. Сега на чело на куќата Виндзор е кралицата Елизабета Втора. Таа е глава на Англиканската црква и Врховен командант на британските вооружени сили. Освен на Англија, Елизабета Втора е актуелниот монарх во 15 независни држави.

Мардок

Медиумските магнати Мардок почнаа да ја градат својата империја во Австралија. Кит Мардок бил политички колумнист за весникот во Мелбурн. Кит бил назначен за главен уредник, го зголемил тиражот и станал генерален директор. Неговиот син Руперт, исто така, станал новинар.

Мардок го создал медиумскиот холдинг News Corporation. Сега семејството Мардок се сопственици на: 20th Century Fox, Fox News, социјалната мрежа My Space и акционерското друштво Dow Jones. News Corporation беше обвинет за илегално прислушување на телефони на кралското семејство, познати личности, како и поткуп на полициски и разузнавачки службеници.

Опенхајмер

Опенхајмер поседува најголем дел од резервите на дијаманти и злато. Основачот на династијата, Ернест Опенхајмер, се преселил да живее во градот Кимберли, во Јужна Африка. Таму тој стана првиот градоначалник на градот, а потоа предводел една од компаниите за производство на дијаманти. Наскоро, Ернест го освоил глобалниот пазар за рударство и продажба на дијаманти.

Прицкер

Семејството на еврејски имигранти од Украина се преселило од Киев во Чикаго во 1881 година. Прицкер ја поседува корпорацијата Hayat. Ова е хотелска компанија која продава хотели и тури до одморалишта. Корпорацијата вклучува 777 хотели во 54 земји во светот. На многу начини, семејството го одредува изгледот на градот Чикаго.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено