5 современи случаи на масовна хистерија кои звучат како да се писателска фантазија, но всушност се вистина

Научниците велат дека толпата е единствен организам со своите емоции, чувства и желби. И кога поединец ќе влезе во неа станува подложен на расположението на другите. Така функционираат, концертите, протестите па и политичките митинзи. Сепак понекогаш работите излегуваат од контрола, а овие примери најдобро го покажуваат тоа.

Овој пар реши да престојува во најопседнатата куќа во Америка и добија поголема „доза“ на страв отколку што очекуваа

Брендон и Тарин Хант отишле да уживаат во викендот во плантажата Миртлс во Луизијана. Но, кога пристигнале, тие биле пречекани од преплашен гостин кој, тврдел дека фотографирал лош дух. Тие не му поверувале и решиле сами да си спроведат истрага.

Од врвот кон дното: Елизабет Холмс, главна измамничка од Силиконската долина, разочарување или генијалец пред своето време?

Во 2003 година, 19-годишната Елизабет Холмс ја основа компанијата Теранос, која требаше да го промени светот. Стартапот им вети на клиентите можност да научат сè за физичкото и менталното здравје на една личност со една капка крв.

6 грешки во преводот кои ние ги повторуваме секој ден, без да сме свесни за тоа

Важноста на точниот превод станува особено очигледна кога се наоѓаат грешки. Талентот на преведувачот не треба да биде само за познавање на странски јазици, туку и за вниманието на деталите и способноста да се види и анализира големата слика.

Најопседнатото место во Чикаго: Дејвид Олсон тврди дека забележал дух со неговиот современ „духомобил“

Дејвид Олсон е ловец на духови од Чикаго. Тој покажува неверојатни снимки на кои тој тврди дека забележал дух. Овој дух бил забележан во најопседнатото место во Чикаго, Конгресниот театар. Местото е напуштено веќе со години, а луѓето постојано тврдат дека таму има паранормални случувања.

3 интригантни теории зошто некои познати личности умираат на 27 години

Во 2011 година, трагичната смрт на пејачката Ејми Вајнхаус повторно го привлече вниманието на „Клубот 27“ – листа на талентирани луѓе, претежно музичари, кои починаа токму на таа возраст, а најчесто во неразјаснети околности. Постојат неколку теории за тоа зошто овие смртни случаи се јавуваат во одреден период од животот, и научни и мистични.

15 чудни фотографии кои речиси не убедија дека патувањето низ времето навистина постои

На снимката од премиерата на филмот „Циркус“ на Чарли Чаплин, една жена може да се види како држи и можеби зборува во тенка, црна кутија која ја држи до нејзиното уво. Додека ова било веројатно слушно помагало од тоа време, со текот на годините, некои луѓе веруваа дека тоа е телефон и дека жената е вистински патник низ времето.

Приказната за готвачката која заразила над 50 лица со смртоносна болест, но изгледала целосно здрава

Тифусна Мери била жена која инфицирала 51 лице со тифусна треска додека била всушност здрава. Случајот покажал дека луѓето можат да бидат опасни носители на инфекција, а да немаат симптоми. Тифусна Мери стана прекар даден на луѓе кои шират болести, случајно или намерно.

„Го гледам Исус!“: Оваа жена тврди дека го гледа Спасителот на карпата, а што забележавте вие?

Жена од Вирџинија го снимила моментот кога за време на нејзиното пешачење по природните патеки, на карпата што била во близина здогледала лице кое наликувало на Исус.

Уште 7 приказни за мистериозно исчезнати луѓе, на кои ниту ФБИ не можеле да им ја најдат трагата

Секоја година десетици илјади луѓе исчезнуваат низ целиот свет. Поголемиот дел од нив ги наоѓаат, на еден или друг начин, но има случаи кога луѓето засекогаш исчезнуваат, притоа не оставајќи ниту една трага. Некој доброволно исчезнува, решава да започне нов живот, некој станува жртва на криминал, а судбината на некои останува непозната. Ние веќе пишувавме за судбините на 8 вакви луѓе, а сега дознајте ги уште помистериозните исчезнувања на овие личности.

Родителите ја провериле камерата откако 1-годишната ќерка се разбудила со гребнатини, и она што го виделе им ја заледило крвта

Хедер Броу од Мичиген, забележала три длабоки „пурпурни гребнатинки“ на образот на нејзината 1-годишна ќерка, откако се разбудила од спиење. Необјаснетите повреди на нејзината ќерка Лили, ја поттикнале Хедер и нејзиниот сопруг Џош, кои живеат во куќата на неговата мајка, да ги проверат камерите. Но, откако го направиле тоа го почувствувале најголемиот страв во животот.

Мистериозната смрт на Рудолф Дизел, човекот го создаде дизел моторот

Сите (или скоро сите) знаат кој е Рудолф Дизел – германски инженер кој го создаде дизел моторот. Неговиот изум се покажа како многу корисен. Денес, се користи секаде каде што се потребни помоќни мотори: кај бродови, локомотиви, градежни машини, сите видови возила, особено товарни. Речиси целата копнена воена технологија на сите армии во светот е со дизел мотори. И од ова мислиме дека Рудолф уживал во богатството и славата кои ги овозможил пронајдокот, но сепак не е така.

6 места на планетата, чии тајни допрва треба да се откријат ( од селото Растес нѐ лазат морници)

Постојат места на нашата планета во кои се случуваат чудни и необјасниви работи. И иако тие се намалуваат (науката не спие), нешто друго навистина може да нѐ изненади. Станува збор за мистични места кои кријат одредена тајна, која сѐ уште не може добро да се разоткрие. Доколку сте љубители на мистерии мора да ја прочитате оваа статија.

7 најпознати заблуди за мистичното во кои луѓето поверувале и некои сѐ уште веруваат

Повеќето луѓе сакаат да веруваат во нешто мистериозно, иако во најголем дел од случаите станува збор за преувеличени настани или измами со цел да се стекне поголема популарност. Мистификациите не се нешто чудно за денешното општетсво, но благодарение на напредната наука, тие брзо се разјаснуваат. Еве неколку најпознати мистификации кои го шокираа светот.

Џек Мевосек бил Полјак! Конечно е решена мистеријата за најозогласениот сериски убиец

Сите сме гледале барем еден филм посветен на озогласениот убиец, Џек Мевосек кој бил страв и трепет на улиците во Лондон. Иако досега имало многу претпоставки за тоа кој може да биде убиецот, немало ниту еден конкретен доказ, кој би можел да даде точна насока. Сепак, еден шал пронајден до една од жртвите на Мевосек го даде конечниот одговор на оваа долгогодишна мистерија.

Како изгледа 103-тиот кат на Емпајер Стејт Билдинг, киното во Белата куќа и уште 7 тајни места, каде што пристапот е ограничен?

Дали мислите дека сѐ уште постојат тајни во местата кои им се познати на луѓето од целиот свет? Се покажа дека сепак не се толку малку. Дури и во местата каде што постојано има туристи постојат „тајни простории“. Патниците кои повеќе од еднаш ги посетуваа најпопуларните делови на земјите можеби дури и не знаат што е скриено таму.

8 мистериозни исчезнувања на луѓе, чии истраги ги довеле до „ќор-сокак“ дури и најискусните детективи

Во детективските романи скоро секогаш главниот негативец се открива од страна на брилијантните детективи, но за жал во реланиот живот не е секогаш така и работите не се толку едноставни. Денес, технологијата им помага на детективите да го направат невозможното, но сепак постојат мистерии од кои ги лазат морници по кожата. Исчезнувањата на овие луѓе останале мистерии и покрај големиот труд кој го вложиле искусните детективи и полицијата.

5 неочекувани факти за средниот век кои докажаа дека историјата може да биде повозбудлива од „Игра на тронови“

Се смета дека средниот век е едно од најмрачните времиња во европската историја: повеќекратни војни, болести и недостаток на хигиена, ова се работи кои доведоа до многу проблеми. Но, средниот век исто така бил навистина интересен историски период за кој не знаеме доволно. На пример, дали знаете зошто носењето на шарени облека било лошо или зошто витезите се бореле со полжави? Ако не знаете, мора да ја прочитате оваа статија.

Капетанот Кеј тврди дека живеел на Марс 15 години и заштитувал пет човечки колонии

Според официјалните хроники на модерната историја, сите космички достигнувања на човештвото се сведуваат на посета на Месечината. Ниту еден човек во модерната историја не го посети Марс или другите планети во сончевиот систем. Меѓутоа, мистериозниот капетан Кеј се појавува и раскажува сомнителни работи: јас живеев на Марс 15 години, штитејќи ги колониите на луѓето од животните форми на Марс.

Кронштат: Руски вештачки пристанишен град исполнет со тајни

Исто така познат како „Тврдината на збогувањата“ ова руско пристаниште / град е до ден денес завиткано со тајни. Кронштат е град и пристаниште на островот Котлин во источниот дел на Финскиот залив, токму пред Санкт Петербург. Овој остров е всушност вештачки – темелите биле поставени во текот на зимата: Русите поставиле дрвени куќи на мраз, кои го покривале заливот, а потоа ги полнеле со тешки камења, за да потонат до дното. Тоа биле темелите за првите објекти.

10 познати знаменитости со не толку познати тајни

Сите знаеме основни факти за познатите историски локалитети. Сте ги слушнале илјада пати, нели? Затоа ние дознавме неколку чудни, неочекувани и не досадни факти за местата со кои сите сме запознаени. Прочитајте и разбудете ги вашите сетила за древните мистерии.

Маж тврди дека снимил НЛО во облик на капсула, додека фотографирал птици во својата градина

Татко снимил НЛО што се појавило на небото откако забележал блиц, додека фотографирал птици во неговата градина. Брет Харисон Џонс бил адвор со камерата во потрага по убави кадри од природата, кога забележал објект во облик на пилула во неговиот дом во Гилфорд Каунти, Северна Каролина.

Што би требало да направите доколку би останале како „Последниот човек на Земјата“?

Последниот човек на планетата е типична приказна за пост-апокалипса. И светски познатите научници и обожаватели на компјутерски игри како Fallout, изградија разни теории за тоа зошто човештвото може да ја напушти Земјата и што ќе се случи ако остане еден жител на Земјата. Се разбира, такво сценарио е малку веројатно. Затоа, ние ја претставуваме ситуацијата хипотетички. Еве како би требало да постапувате доколку останете сами на планетата.

Необичностите на Сончевиот систем: Неразјаснетите мистерии за астрономите

Иако мислиме дека научниците открија сѐ што се случува во Сончевиот систем и сега се стремат да ги поминат неговите граници, сепак грешиме. Има многу нешта кои сѐ уште им создаваат главоболки и на најдобрите астрономи и тоа го прави нашиот Сончев систем една од најневеројатните креации за кои некогаш сме истражувале.

Приказната за средовековната жена која го извела најдобриот блеф на сите времиња и го спасила својот град

Историскиот град Монсан се наоѓа на северната граница помеѓу Португалија и Шпанија, регион познат по своите препознатливи, освежувачки вина Винхо Верде. Овој мирен португалски граничен град може да се пофали со термални бањи, традиционална кујна и тврдина од 14 век со изненадувачка историја. За главен патрон на градот се смета жената Деу-ла-Деу Мартинс, која го заштитила градот од шпанците во средниот век, на многу итар начин.

20 напуштени места, за кои знаеме само благодарение на љубителите на тајни и мистерии

Современиот свет поставува високо темпо: некои градови брзо се развиваат, други исто толку брзо стануваат празни и заборавени. Некогаш просперитетните места сега изгледаат како снимки од хорор филмовите, а погледот на природата, која буквално го голтнала сето она што било создадено од луѓе, нè потсетува колку сме немоќни пред забот на времето.

Психолозите го објаснија значењето на соништата, кои понекогаш сите ги сонуваат, а некои од нив не треба да ги игнорираме

Човештвото низ своето постоење, се обидува да ги разоткрие мистериите на соништата. Сега дури и постои посебна наука која ги проучува соништата, наречена онирологија. Оваа наука ги проучува соништата, нивната таинственост и можноста да ја предвидат иднината. Но, психолозите веруваат дека соништата точно ја одразуваат нашата моментална состојба и често тоа е начин на потсвеста да ни каже нешто многу важно.

Една жена родила 69 деца за 76 години, а нејзината приказна ја разгорува проблематичната дебата

Децата се цвеќиња на животот, но повеќето од нас најверојатно ќе имаат или имаат мал букет од 2 или 3. Сепак историјата раскажува за неверојатна жена која родила 69 деца, во 18-тиот век. Според некои извори, нејзиното име е Валентина Васиљева, а таа го држи Гинисовиот светски рекорд за најголем број на родени деца. Ние ви нудиме можност да ја дознаете приказната за неа и сами да одлучите дали станува збор за вистина или легенда.

Манастирите изградени во чест на Архангел Михаил во светот се наоѓаат на идеална права линија

Имаат ли нешто заедничко? Што е заедничко помеѓу летната долгоденица и Архангел Михаил? Според Библијата, Архангел Михаил е еден од седумте Архангели Божји и главен архангел на Небесното Царство. Се верува дека задачата на Архангел Михаил е да ги придружува душите на мртвите во пеколот или во рајот.

Што е ова? Морско суштество кое изгледа како да е од друга планета ги збуни жителите на Австралија

Бизарно суштество кое личи на вонземјанин се појаву на плажа во Западна Австралија и целосно ги збуни локалните жители. Фотографијата од суштеството била објавена на интернет од страна на корисник на Reddit кој рекол дека било пронајдено на плажата во Брум, од страна на неговата мајка и девојка.

+