Еден почитуван воен историчар смета дека неверојатната фотографија која ја направил од суштество кое наликува на птица, со врат од 1,5 метар може да биде доказ дека постои чудовиштето од Лох Нес.

Рики Д Филипс, кој исто така е и туристички водич, водел забава на осум странски туристи во Лох Нес, кога ја направил неверојатната фотографија.

„Тоа беше сиво суштество – речиси како птица. Неговиот врат беше долг 1,5 метар и имаше глава со големина на рагби топка и гребен преку очите. Бев збунет. Знам дека диносаурусите дојдоа од птици и дека многумина имале цврсти усни, речиси како клун – но ова е едноставно она што го видов. Се чини дека има речиси перка на вратот. Тоа е многу чудно.“, вели Рики.

Тој објаснил дека претходната среда слушнал чуден шум додека стоел покрај кафуле на работ на езерото. Рики вели дека бучавата звучела „метално“ како некој да дува во воздухот. Тој вели дека пливал со китови и делфини и видел стотици фоки, но ова не звучело и изгледало како нешто такво.

Тој додал дека минатиот четврток решил да се прошета по реката Оич, главно за да го види стариот мост кога го видел суштеството.

Официјалниот регистар за докази за чудовиштето од Лох Нес ја прифатил сликата и годинава регистрирале 11 видувања на митскиот ѕвер. Гери Кембел, рекордер и чувар на регистарот, рече: „Г-дин Филипс е искусен туристички водич и историчар кој добро ја познава областа и ова му дава дополнителен кредибилитет.“

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено