Археолозите открија остатоци од дете „вампир“ погребано на италијански гробишта пред 1.600 години

Гробот на „дете вампир“ ги зачудило археолозите кои вршеле ископувања во Рим, Италија. Детето. чиј пол не може да се определи, починало на 10-годишна возраст, пред околу 1.600...

Трката на најбогатите: Последниот есеј на Стивен Хокинг предвидува нова раса на „супер-луѓе“, која би можела да го уништи остатокот од човештвото

Познатиот англиски теориски физичар и космолог, Стивен Хокинг, кој почина оваа година на 14 март, во својот последен есеј пишувал за „апокалиптично“ предвидување, кое би можело да значи крај за...

„Што е всушност ова?“: Мистериозна светлина е забележана на ноќното небо над Кина

Сведоци споделија фотографии и видеа од неидентификуван објект кој го осветлил ноќното небо како масивен факел, над Пекинг, Чонгкинг, Шанкси и Внатрешна Монголија, вчера околу 18:45 по локално време. Еден...

10 тајни места во древните градови на Маите кои секој турист би сакал да ги види

Маите оставија зад себе многу тајни кои сѐ уште се скриени во нивните грандиозни конструкции и шифрирани во стотици хиероглифи. Не сите структури биле внимателно проучени. Секоја година, археолозите и...

9 историски факти кои биле скриени од нас поради некоја причина

Дали знаевте дека на Титаник немало само луѓе? Или дека цезар салатата не била именувана по римскиот император? Или дека Црвената планета не е црвена? Што мислите, што се случи...

Мрачни претпоставки за тоа како ќе изгледа технологијата и светот во иднината

Страшно е да се признае, но многу што е опишано во култните анти-утопии на 20-тиот век, полека станува реалност: луѓето комуницираат преку виртуелна интеракција, живеат на интернет, работат во отворени...

Морничав туризам: Опседнати места во Украина кои секој „ќе сака“ да ги посети

Светот околу нас е опкружен со загатки и тајни и, дури и ако звучи ирационално, тие ги привлекуваат луѓе. Исто е и со патувањето, мистериозните и паранормалните места често се...

Два навистина застрашувачки замоци и мистериите поврзани со нив

Љубителите на хорор-приказни отсекогаш биле привлечени од антички замоци, особено ако има легенди дека во нив живеат духови. Ужасните приказни, завиткани во легенди и мистицизам, секогаш имаат свои фанови. Има...

Мрачната тајна на Централната станица во Сиднеј, која ги прогонува луѓето до ден-денес

Длабоко под улиците на Сиднеј лежи една мрачна тајна која поминува незабележана од илјадници патници секој ден. Додека луѓето смирено го чекаат својот превоз на Централната станица, не ни помислуваат...

Локалци тврдат дека морничава фигура, фатена на камера на шеталиштето е дух од позната легенда

Двајца „ловци на духови“ тврдат дека фатиле легендарен спектар на камера за време на ураганот Флоренс во Северна...

Почина хероината од Втората светска војна, која ги заведувала нацистите по барови а потоа ги ликвидирала

Хероина од Втората светска војна која го искористила својот безопасен изглед за да ја стекне довербата на нацистите пред да ги убие, почина во Холандија, на 92-годишна возраст. Фреди Оверстиген...

5 историски артефакти, поради кои и научниците биле принудени да кажат: „Што е ова?“

Во историјата на човештвото постојат многу празнини. Без разлика колку научници се борат, мистериите не се...

„Најглупавата“ војна во светот: Војната за кофата која имала неочекуван крај

На некој начин, сите војни се глупави, но ниту една не била глупава како битката кај Заполино, која се водела поради дрвена...

Туристите конечно ќе можат да ги видат чудесните антички египетски гробници, кои биле недостапни за јавноста речиси 80 години

Прекрасните гробници беа обновени од страна на египетското Министерство за антиквитети, кое ги врати сликите на ѕидовите на...

Градежни работници во демолирале стар театар во Италија, а под него пронашле ќуп со непроценливо богатство внатре

Театарот Кресони во Комо бил отворен во 1870 година и подоцна станал кино, пред да се затвори во 1997 година. Театарот требал да биде срушен за да се изгради луксузна...

Воен хеликоптер во Порторико сними необично НЛО

Пилотите го следеа неидентификуванипт летачки објект, а најчудното нешто се случи кога дојде во допир со...

Послушност кон авторитетот: Садистичкиот експеримент на Милграм, кој го покажал вистинското лице на луѓето

Ова е експеримент во социјалната психологија, спроведен од Стенли Милграм во 1963 година. Експериментот добил широка популарност во научните и социјалните кругови. Некои научници сметаат дека овој експеримент е еден...

9 познати места, кои ги откриваат своите тајни само на најљубопитните

Светот е полн со ремек-дела и споменици, кои имаат историско значење за цели народи. Секоја година милиони патници од сите страни на земјата ги посетуваат популарните туристички места: некој се...

Првата Пепелашка живеела во Антички Египет: Кои биле всушност Дизни принцезите?

Ликовите од студиото на Дизни ги сакаат огромен број на деца ширум светот. Класичните бајки и приказни лесно се забораваат па затоа од Дизни ги „разубавиле“ овие приказни (понекогаш на...

Човек открива скриена врата во неговиот дом и наоѓа нешто што не било наведено во договорот за закуп

Која квалитетна хорор приказна не започнува со морничаво откритие во новиот дом? Ирецот Даниел Карли по почувствувал ова во реалниот живот. Човекот се преселил во стара градба од 19 век,...

5 мистериозни патишта на кои исчезнале многу луѓе и никогаш не биле пронајдени

Ние не мислиме дека многу луѓе ќе бидат зачудени ако им кажете дека постојат места во светот каде што луѓето често исчезнуваат. Секој има слушнато за Бермудскиот триаголник и триаголникот...

Мистериозен брод на духови кој исчезнал од радарот пред повеќе од 9 години е пронајден во близина на Мјанмар

Брод на духови со знаме на Индонезија, мистериозно се појавил покрај брегот на Мјанмар, откако отпловил повеќе од девет години. Јангонската полиција потврди дека товарен брод, наречен: „Сам Ратуланги ПБ...

Дали е ова местото каде Исус ја претворил водата во вино? Археолозите во Израел открија мистериозни мистериозни тунели

Мистеријата со векови го опкружува местото на Исусовото „прво чудо“, но конечно може да се најде одговор. Според Евангелието на Јован, Исус ја променил водата во вино за време на...

6 научници кои за доброто на науката биле подготвени да направат луди потфати

Веројатно сите големи научници биле малку луди. Затоа успеале да го променат светот. Но, понекогаш се обидуваат да создадат нешто ново и да направат важно откритие кое го надминува разумното....

14 чудни факти за светот во кој живееме, кои ќе ве остават со подзината уста

Што напишале од Бургер Кинг на крајот од филмот „Тоа“ (IT)? Како живее единствената кафеава панда во светот? На кого личиме кога ќе испиеме малку повеќе алкохол? И зошто враните...

Научниците кои починаа од глад, опкружени со храна

Опсадата на Ленинград за време на Втората светска војна од 900 дена можеби беше една од најужасните опсади во модерната историја. Дијаболичкиот план на Хитлер беше да ги задуши сите...

Застрашувачки момент во кој одразот во огледало на малото момче е побрз од него

Ова е застрашувачки момент кога одразот на детето изгледа како да се движи побрзо од него. Момчето прави гримаси во огледалото во неговиот дом во Сан Антонио, Тексас, додека неговата...

6 факти за љубовта во средниот век, кои објаснуваат зошто човештвото не изумрело

Многумина го оценуваат средниот век според филмот „Игра на тронови“, затоа, гледајќи според бројот на војните, овој период го сметаме за мрачни времиња. Всушност, периодот од IX до XVI век...

Снимки откриваат претходно непознато и неконтактирано племе од цивилизацијата, во длабочините на бразилската џунгла

Регионот, во бразилската држава Амазон, се знае дека е окупиран од шест племиња кои биле контактирани од луѓето. Но, се верува дека има најмалку 16 други племиња кои живеат во...

Фотографии од површината на Марс без филтри и Фотошоп (16 слики)

Роверот наречен „Curiosity“ ја истражува површината на „Црвената планета“ веќе шест години, редовно испраќајќи слики на Земјата. Освен што е опремен со напредна фотографска опрема, има комплетен сет на сензори...

+