Исто така познат како „Тврдината на збогувањата“ ова руско пристаниште / град е до ден денес завиткано со тајни. Кронштат е град и пристаниште на островот Котлин во источниот дел на Финскиот залив, токму пред Санкт Петербург.

Овој остров е всушност вештачки – темелите биле поставени во текот на зимата: Русите поставиле дрвени куќи на мраз, кои го покривале заливот, а потоа ги полнеле со тешки камења, за да потонат до дното. Тоа биле темелите за првите објекти.

Тврдината била наречена Цар Александар I и многу слично како и целиот остров, кој се појавил од ништо, била огромно изненадување за морнарите. Од оваа пристаништето се кренал првиот руски пароброд, а исто така и првиот руски мразокршач. Не е ни чудо што ова место станало лулка на руската морнарица.

Повеќето од населението во овој вештачки град било составено од морнари кои честопати се збогувале со своите домови кога оделе на експедиции. Во времето на советската криза, додека полиците на продавниците биле сосема празни, полиците во Кронштат биле исполнети, но тоа имало своја цена: оние што ќе отидат таму најверојатно никогаш нема да се вратат назад.

Исто така, било тестирано ново оружје и биле спроведувани тајни медицински експерименти. Бројни експерти биле однесени таму против нивната волја, но некои се обиделе да избегаат. Чуварите и студената вода направиле тоа да биде невозможно.

Но, доволно интересен е фактот што група научници од овој остров, исто така, успеале да измислат вакцинација за борба против штетниците и со тоа спасиле илјадници животи. Имало и некои експерименти со радијација, но никој не ги знае деталите …

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено