Современиот свет поставува високо темпо: некои градови брзо се развиваат, други исто толку брзо стануваат празни и заборавени.

Некогаш просперитетните места сега изгледаат како снимки од хорор филмовите, а погледот на природата, која буквално го голтнала сето она што било создадено од луѓе, нè потсетува колку сме немоќни пред забот на времето.

20. Трошни бисти на поранешните американски претседатели, Вирџинија

19. Напуштениот дел од кинескиот ѕид

18. Вселенски шатл „Буран“, Бајконур, Казахстан

17. Напуштени клиника за ментално болни во Италија

16. Поранешно рибарско село во Кина

15. Напуштен трговски центар „Новиот свет“, Бангкок

14. 50-годишна историја на кинематографијата во урнатините на студиото Бендесторф, Германија

13. Пештера со автомобили, Велс, Велика Британија

12. Болница во југозападниот дел на Детроит пред и откако била напуштена

11. Долго затворен италијански ресторан Микеланџело Да Винчи

10. Базенот во одморалиштето Гросинџер, во близина на Њујорк

9. Стара електроцентрала во Ричмонд

8. Потопен рудник во Вашингтон, САД

7. Поранешниот Rolling Acres Mall, Акрон, Охајо, САД

6. Стара станица, Тбилиси, Грузија

5. Напуштен воден парк во Виетнам

4. Поранешниот базен на Универзитетот во Рочестер

3. Стар подземен резервоар од викторијанската ера во Лондон. Се користи за да се спречи поплавување во градот

2. Бура над напуштената фабрика Фишер Боди, Детроит

1. Некогаш урнат Боинг 737 во Бали

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено