Мумија на 3.000-годишна Египќанка е пронајдена „совршено непроменета“ во иста гробница со свештеник на фараоните

Саркофагот бил еден од двата пронајдени во древна гробница во Ел-Асасеф, Луксор, на брегот на реката Нил во близина на Долината на...

3 мажи кои верувале дека се „Исус“ биле принудени да живеат заедно и работите тргнале во погрешен правец

Што ќе се случи кога ќе ставите тројца мажи во иста соба, кои тврдат дека се иста личност? Ова прашање си го поставил психологот Милтон Рокеч додека се подготвувал за...

Еве каде би се наоѓала Македонија во мапата на светот, доколку суперконтинентот Пангеја сѐ уште постоеше

Повеќето од нас се сеќаваат дека учеле за Пангеја на училиште, џиновскиот континент, од кој сите наши денешни континенти првично биле создадени. Оваа неверојатна мапа ни покажува како би изгледал...

Адам и Ева навистина постоеле? Катастрофален настан речиси ги избришал СИТЕ видови пред 100.000 години, но клучниот пар преживеал

Сите модерни луѓе потекнуваат од еден осамен пар, кој живеел пред 100.000 до 200.000 години, велат...

Добредојдовте во задгробниот живот… на неколку секунди! Научниците открија дека мозокот функционира откако ќе застане срцето

Човечкиот мозок сè уште функционира по смртта, што значи дека ќе знаете дека сте мртви, според новите истражувања. Научниците велат дека откриле дека неколку секунди откако ќе застане срцето, мозочната активност...

„Мамо, гледам мртви луѓе!“: Овие деца имаат невидливи пријатели кои навистина постоеле и знаат сѐ за нив

Ребека Еванс од Англија, работи како новинарка веќе 17 години и за себе вели дека е рационална и разумна личност. Таа објаснува дека еден ден низ нормален разговор со нејзината...

Зошто е опасно кога работите на кои ќе помислите, ќе почнат да се појавуваат во реалноста, како да имате натприродна моќ?

Дали некогаш ви се случило да помислите на некоја личност и таа да ви пише или да ви се јави? Или постојано ги фаќате моментите кога стрелките на часовникот се...

Проповедник верувал дека Бог го „повикал“ да му помогне на отуѓеното индиско племе и тоа му била последната мисија во животот

Џон Ален Чау бил проповедник и мисионер од САД кој животот го посветил да им помага на луѓето во тешки ситуации. Пред неколку дена 27-годишниот Џон му платил на локален...

Црвената куќа: Најопседнатата вила во Италија заборавена од времето, но не и од „ловците на духови“

На исток од езерото Комо во планините Кортенова, северна Италија, се наоѓа куќа која наводно крие трагедија од готски...

Руски поп прави егзорцизам во православна црква

На службите не се пуштаат луѓе на кои не им треба помош, но ТВ екипа успеа да сними прилог на кој се гледа истерувањето на духовите од две жени. Едната...

7 мистериозни исчезнувања на познати личности, од кои ќе ве полазат морници

Според некои тажни статистички податоци, повеќе од 4,5 милиони луѓе исчезнале во текот на изминатите 20 години. Меѓу нив има и познати личности, иако тие секогаш се во центарот на...

Дијамантот „Пинк Пантер“ навистина постои? Денес почнува аукцијата за дијамантот кој вреди рекордни 50 милиони долари

Редок дијамант од 50 милиони долари ќе биде ставен на аукција за прв пат, денес, во Женева. Овој мистериозен дијамант за кој малку луѓе имаат слушнато, наречен „Пинк наследство“ ќе...

Како озлогласениот картел на Ел Чапо планирал да шверцува кокаин од 100 милиони долари во Австралија?

Човекот, официјално познат како Хоакин Гузман, во моментов се наоѓа зад решетки во Њујорк, каде што му се суди за наводно извршување на најголемата операција за шверц со дрога во...

Лекари останале во шок, откако туморот на пациентот исчезнал без лекување

Пол Вуд од Калифорнија, САД, имал големи главоболки и не можел да се движи самостојно. Кога ги направил потребните анализи и снимки добил две сериозни дијагнози. На Пол му било...

8 познати ликови за кои не сте знаеле дека биле инспирирани од вистински луѓе

Растејќи со Бел, Покахонтас и Алиса, се смеевме и плачевме со нив, а понекогаш дури и се обидувавме и да изгледаме како нив. Сепак многу од нашите омилени херои всушност...

Едно од најпопуларните јадења може да предизвика ужасни халуцинации, а пчелите можат да бидат пијани! Овие 10 факти ќе ве изненадат

Дали знаевте дека во жешки летни денови честопати можете да видите пијани пчели? Едно од најпопуларните јадења може да предизвика ужасни халуцинации? Или дека човекот кој го создал Шерлок Холмс...

„Валкани“ шеги на мозаик стар 2.000 години покажуваат дека не сме се смениле од Римските времиња

Мозаик откриен во бањата на антички римски град сугерира дека човечкото чувство за „валкан хумор“ не е нова особина. Се наоѓа во денешна Турција, Антиохија и Црагум некогаш бил дом...

Без разлика дали вие верувате или не, вештерки постојат и ден денес: Фотографка ги пронајде и ќе нѐ запознае со вештерките од современото општество

Жените се млади и стари, облечени во црно или во светли бои, работат како актерки и техничари во операционата сала, но сите тие имаат едно нешто заедничко: тие се вештерки....

8 морничави туристички места каде што секој ден е „Ноќ на вештерките“

Секогаш можете да посетите туристички град, да шетате низ музеи да посетувате изложби или да лежите на плажа. Таков одмор е класичен, но не е незаборавен. Доколку сакате мистерии и...

Мистериозните камени плочи во Џорџија чија цел е да го спасат човештвото по апокалипса

Камените плочи „Водичи“ од Џорџија, САД се гранитен споменик подигнат во 1980 година во округот Елберт. На структурата на осум современи јазици е впишан сет од 10 упатства, а пократка...

Напуштените филмски градови во пустините на Мароко

Во раните 1960-ти, филмскиот режисер Дејвид Лин размислувал за локации за снимање на неговиот претстоен филм „Лоренс од Арабија“, кога дознал за Уарзазате. Овој голем пустински град, сместен во подножјето...

Ова видео кружи по кинеските социјални мрежи и се тврди дека не било монтажа

Конечно се докажа дека Флеш не бил само измислен јунак од стриповите...

Слика од Исус Христос чудесно останала недопрена, откако „пеколен“ пожар уништил црква стара 150 години

Огромен пожар уништил 150-години стара црква во Масачусетс, но голема слика од Исус Христос чудесно го преживеала...

11 чудни факти за нашиот свет кои можат да ве збунат

Зошто срната реагира кога слуша човечко бебе што плаче? Зошто понекогаш забораваме каде одиме и што сакавме да направиме? Зошто на фараонот Рамзес II му е потребен пасош? Кој ја...

7 настани од хорор филмовите кои се случиле во реалниот живот

Понекогаш реалниот живот може да биде поимпресивен од некој холивудски блокбастер, а истото важи и за трилерите - сценаристите често наоѓаат инспирација од настаните кои се случиле во реалниот живот....

Што е тоа „Распоредот на Да Винчи“ и зошто го користеле многу гении?

Генијалните луѓе, како што се Бенџамин Френклин, Исак Асимов, Хенри Форд, Исак Њутн, Алберт Ајнштајн, немале предност на почетокот. Многу познати писатели и научници рекле дека целата работа е во...

Мистериозниот астероид Оумуамуа, во облик на пура, одеднаш исчезна

Меѓународен тим на научници не успеа да го најде мистериозниот астероид Оумуамуа на локацијата во вселената, на која, според пресметките, би требало да биде...

9 тајни кои ги крие најмистериозниот континент на Земјата – Антарктикот

Најмистериозниот континент на Земјата привлекува истражувачи, пионери, па дури и љубители на теориите на заговор. Истражувањата за Антарктикот јасно покажуваат дека науката се создава пред нашите очи. Неверојатни откритија ги...

5 случаи во кои луѓе тврделе дека се реинкарнации на други луѓе

Често се случува луѓе да тврдат дека се реинкарнација на други луѓе. Понекогаш е очигледно дека овие тврдења се лажни, но понекогаш „реинкарнациите“ кажуваат информации од интимен карактер кои би...

8 историски потопени места од светот, кои повторно стануваат видливи. Едно од нив е многу поблиску до вас, отколку што мислите!

Постојат стотици места на земјата што сè уште не сме биле во можност да ги истражиме, особено местата кои се погребани под вода. Научниците и археолозите сѐ уште го бараат...

+