ТЕСТ: Колку добро ги „читате“ луѓето? Овој тест ќе го утврди вашето ниво на емоционална интелигенција

Емоциналната интелигенција всушност претставува способност да ги контролираме и употребуваме нашите емоции во конструктивни и продуктивни цели. Таа ни помага да биде покомуникативни и да знаете како подобро да се интегрираме во опшеството, но и ефективно да ги препознаеме луѓето кои се обидуваат да ни наштетат. Дали некогаш ви се случило да погледнете некоја личност и веднаш да знаете за каква личност станува збор само по нивните движења, гестикулации и изрази на лицето? Ова е знак за висока емоционална интелигенција, решете го овој тест и дознајте нешто повеќе за вашата!

ТЕСТ: Овој едноставен тест со слики ќе ви каже каде треба да живеете според вашиот карактер

Дали чувствувате дека не припаѓате на вашата околина? Можеби премногу долго стоите во исто место и сакате да се движите напред? Ова е можеби затоа што припаѓате на сосема друг дел од светот со сосема друг тип на луѓе. Решете го овој тест и дознајте кое е идеалното место за живот за вас, според вашиот карактер.

ТЕСТ: Само вистинските експерти во астрологијата можат да го спојат описот со точниот знак!

Не можете да негирате дека хороскопот не е дел од вашиот секојдневен живот. Дури и најголемите скептици барем еднаш ги имаат прочитано хороскопските предвидувања или карактеристиките на својот знак. Овој тест е за сите љубители на хороскопот и за сите љубопитни луѓе кои сакаат да донзаат нешто повеќе за мистериозноста на астрологијата. Тестирајте се и проверете дали добро си го препознавате и сопствениот хороскопски знак. 

ТЕСТ: Научниците од Универзитетот Стенфорд развија тест кој ќе ви каже точно кога ќе се разделите со партнерот

Според психолозите, периодот на љубов кон повеќето двојки во просек трае една и пол година. И според разочарувачките статистики, повеќе од 60% од браковите во развиените земји завршуваат со развод. Затоа, не е изненадувачки што скоро секој човек кој е во врска барем еднаш си го поставил прашањето: „Што ако се разделиме?“.

Загатка на денот: Погодете го кодот на влезната врата

90% од зградите со вакви врати кај нас имаат ваков сличен код. Навистина е тешко некој неканет гостин да влезе внатре :).

ТЕСТ: Овој уметник вешто крие работи во неговите илустрации и ве предизвикува да ги пронајдете!

Илустратор од Унгарија, Гергели Дудаш, црта загатки каде што кријат различни работи, од ситни срца и велигденски јајца до мечки и мачки. Тој ги објавува на неговата лична веб-страница и има свои книги. Слатки, шарени, смешни и малку незгодни, овие загатки се интересни и за децата и за нивните родители! ПРобајте да ги пронајдете сите работи!

Загатка: Дали кутијата ќе се отвори или затвори? Тестирајте ја својата интелигенција!

Откако рачката на првиот запченик ќе се сврти во правецот на стрелката, дали кутијата на сликата ќе се отвори или ќе се затвори?

TЕСТ: Дознајте дали соодветно се грижите за кожата на вашето лице

Секоја жена без разлика на годините треба да се грижи за својата кожа, а особено за кожата на лицето. Кожата на лицето е најчувствителна, но е и еден од клучните фактори за подобрување на самодовербата кај секоја дама.

ТЕСТ: 10 загатки кои добро ќе ги извежбаат вашите очи

Ако мислите дека имате добар вид, ајде да го ставиме на тест! Некои луѓе веруваат дека имаат „око соколово“ и дека нивното внимание за детали е секогаш наострено, но само неколку од нив можат да ги решат овие загатки за неколку секунди.

9 психолошки прашања кои ќе ви помогнат да ја „прочитате“ секоја личност

„Длабоките дискусии“ неодамна станаа популарни. Во суштина, ова е нешто како еден-на-еден филозофски разговор меѓу пријателите. Но, во денешно време, длабоките дискусии станаа сосема нов начин на комуникација што им помага на луѓето подобро да се запознаат. Ние пронајдовме 9 интересни прашања што може да направат вашиот соговорник да се вклучи во дискусија за работи за кои веројатно никогаш не помислил дека ќе разговара.

10 откачени оптички илузии кои ќе го предизвикаат вашиот мозок

Нашите минати искуства, скриени желби и влијанија се одговорни за функционирањето на оптичките илузии. Нашиот мозок е секогаш во потрага по модели и шеми, па не им верувајте на вашите очи. Понекогаш го гледаме она што го сакаме да го видиме наместо реалноста. Ние пронајдовме неколку оптички илузии кои можат да ги збунат вашиот мозок.

Јапонски математички проблем кој предизвика милиони дискусии на интернет. Можете ли да го решите?

Порано 90% од јапонските ученици точно го решавале проблемот, а денес тој процент е намален на 60, што го поставува прашањето дали нивниот образовниот систем порано бил подобар? Што мислите, колкав е тој % кај нашите ученици?

5 загатки со пресврт кои ќе ви ја зајакнат моќта на мозокот

Смешно е, но нашите мозоци се најмрзеливото нешто во светот, нешто како еден вид мрзливец во нашето тело. Кога го тераме нашиот мозок да работи, тој не е многу ентузијастичен и се обидува да се спротивстави на секој можен начин. Природно е за нашиот мозок да се обиде да ја зачува својата енергија, но мрзеливоста доведува до деградација. Со секојдневно решавање на загатки го тераме нашиот мозок да „вежба“ и ја изоструваме нашата логика, критичко размислување и имагинација.

„Магичен“ тест: Замислете еден број и ние ќе ви го погодиме!

Сите ние сакаме магија и трикови. Значи денес ние ќе создадеме малку магија со вршење на неколку едноставни активности. Овој тест е специјална комбинација на броеви и бои. Не е тешко! Единственото нешто што треба е да се запамети е бојата што му припаѓа на вашиот број. Ајде да пробаме!

5 загатки кои стануваат „трн во окото“ за секој кој ќе се обиде да ги реши

Секој барем еднаш се соочи со загатката или задача која не можел да ја реши при првиот обид. И доколку не пронајде решение и при вториот и третиот обид, најверојатно ќе го побара решението на интернет. Познато ви е? Инспирирани од загатките кои им одат на нерви на корисниците на социјалните мрежи ви подготвивме загатки кои ќе ве натераат добро да размислите пред да го дадете одговорот, а доколку не успеете да свртите на наредната страна и да се уверите во вистината.

Дали сте морална личност? Проверете си го нивото на морален развој со овој едноставен тест!

Во втората половина на 20 век, психологот Лоренц Колберг го измислил овој тест. Оттогаш, неговата техника на морален разговор е многу модифицирана и употребувана за различни цели, од чисто научни и филозофски до фактор за вработување. Во овој тест нема прашања во врска со вашите навики, преференции, ставови. Вие само треба да си ја замислите предложената ситуација и искрено да одговорите на прашањата.

5 логички загатки кои ќе ви помогнат да си го разбистрите умот

Загатките отсекогаш биле и ќе бидат најдобриот начин да го доведете вашиот ум во најдобра форма и да си ги разбистрите мислите. Овие 5 логички загатки ќе ви помогнат да го постигнете токму тоа.

6 логички загатки кои можат да ве расонат подобро и од најгоркото кафе

Загатките се одличен начин да го одржите вашиот мозок во топ форма. Тие ја тренираат нашата внимателност и ја тестираат нашата логика. Ако мислите дека вашиот мозок е малку поспан, време е да ги решите овие загатки и да го вклучите да работи со полна пареа.

Можете ли да ја забележите разликата помеѓу вистинска личност и нереална личност? Задачата е посложена отколку што изгледа на прв поглед

Компанијата NVIDIA создаде алгоритам кој создава фотографии на луѓе со помош на неутрални мрежи. Врз основа на овој систем, бил лансиран проектот ThisPersonDoesNotExist (Оваа личност не постои). Со неговото ажурирање секој пат се добива нова фотографија. Навистина е тешко да се претпостави дека лицата на оваа страна не постојат. Дали сакате да си ја пробате среќата со ваков необичен тест? Внимателно погледнете ги овие 15 фотографии и пронајдете кои од нив се земени од страницата ThisPersonDoesNotExist. Кој од овие луѓе не постои?

Овој тест ќе го открие вашиот скриен морален недостаток!

Сите ние имаме темна страна за која не сме свесни или не сакаме да признаеме дека ја имаме. Овој тест ќе ви помогне да се соочите со вашиот скриен морален недостаток и да си признаете дека никој не е совршен.

5 предизвикувачки загатки за оние со остар вид и ум

Некои пирати верувале дека обетките имале позитивен ефект врз видот. Но, дали ова ќе ви помогне во решавањето на нашите визуелни загатки? Не знаеме точно и, се разбира, не ве повикуваме да ја тестирате оваа теорија. Ние само укажуваме на тоа дека ќе треба да се концентрирате и да се обидете да го дадете максималниот број на точни одговори. Среќно!

Тест: Изберете една од вратите и ние ќе ви кажеме што се крие во вашата потсвест.

Дали некогаш сте размислувале зошто одредени бои се поврзани со специфични чувства и емоции? На пример како се појавиле изразите „позелене од злоба“, „поцрне од тага“ или „поцрвене од лутина“? Многу години научниците барале врска помеѓу перцепцијата на бојата на една личност и нејзината ментална состојба. И во тоа време имало интересни теории за оваа тема.

Необична загатка која на прв поглед изгледа нерешлива и на тест ја става вашата упорност

Штом успеало да влезе, мора да има начин и да излезе. Да погледнеме како се решава.

ТЕСТ: Можете ли да погодите за која земја станува збор само од неколку емотикони?

Секоја земја е препознатлива по одредени нешта и дури мала асоцијација може точно да не потсети на одредена држава. Денес ви предлагаме да ги изострите вашите умови и да се обидете да погодите за која земја станува збор според прикажаните емотикони кои ги прикажуваат клучните работи за нив. Ние веруваме дека сте експерти и на оваа тема. За да го дознаете точниот одговор свртете ја картичката.

Роршахов тест кој ќе ви раскаже што се случува моментално во вашите глави

Швајцарскиот психијатар Херман Роршах разви тест за проучување на човечката психа, врз основа на дамки од мастило. Методот е интересен, бидејќи сликите ја поттикнуваат имагинацијата на слободни претпоставки, споредливи со содржината на соништата. Врз основа на предметите кои се појавуваат во главата на субјектот, може да се каже многу за неговата личност. Има многу варијанти во толкувањето на тестот, а ние го поедноставивме, така што ќе може да се реши за неколку минути.

ТЕСТ: Овие предмети се претходници на современите направи кои ги користиме денес! Ќе погодите ли за што се употребувале?

Времето на Титовите пиеонери одамна си замина, а денес имаме нови генерации кои не се сеќаваат на обичаие и начинот на живот од тоа време. Иако можеби нашите баби и дедовци сѐ уште чуваат некои од овие предмети на таванот или во подрумот, дали вие ќе можете да погодите за што служеле и кои се нивните современи замени, овие направи стари околу 30-40 години. Само свртете ја картичката за да го дознаете точниот одговор.

Тестот на Ана Ахматова, кој помага брзо да утврдите каков тип на човек стои пред вас

Како што дознаваме што преферираат луѓето така откриваме и повеќе за нивната личност. Познатата руска поетеса Ана Ахматова им нудела на нејзините пријатели да одговорат на неколку прашања, а потоа составувала психолошки профил за нив. Аматова имала тенденција да го дели животот на црн и на бел, така што нејзиниот профил изгледа малку едностран. Сепак, во него дефинитвно е присутно големо количество на рационализам.

10 загатки со кои ќе го проверите нивото на вашата способност за набљудување

Научниците веруваат дека решавањето на загатки и тестови го подмладува мозокот и го подобрува неговото функционирање. Обидете се да ги пронајдете вистинските нешта на овие 10 слики и тестирајте го вашиот мозок за тоа колку добро обрнува внимание и на најситните детаљи. Има по една работа која се разликува на овие слики, пронајдете ја!

Ве предизвикуваме да се обидете да ја решите задачата, која учениците од Кина ја решаваат за неколку секунди

Научниците велат дека човечкиот мозок е многу склон кон мрзеливост. Ова предизвикува неволно прифаќање и асимилација на нови информации, особено ако некое лице веќе има преземено „корени“ други идеи и стереотипи за одредено прашање. Затоа, со цел да се зачува флексибилноста и јасноста на размислувањето, многу е важно постојано да го вежбаме мозокот. Затоа добро размислете и обидете се да ја решите оваа задача.

ТЕСТ: Можете ли да ја разликувате брендираната облека од „обичната“?

Модата постојано се менува и чудно е што понекогаш и најневеројатните работи стануваат модерни. На пример чизмите кои денес ги носат работниците можат утре да се најдат на модната недела во Париз или пак чантата на вашата баба сега се продава за 2.000 евра. Кога се случуваат вакви работи тешко е да се прави разлика дали станува збор за луксузна брендирана облека или пак за облека од пазар или интернет.

+