Смешни стрипчиња 181 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Авио Сутра: Како преживуваат луѓето за време на летови на долги релации, додека се обидуваат да спијат

Можеби на прв поглед седиштата во авионите ни изгледаат прилично удобни. Но, сепак на долги релации луѓето стануваат изморени и желбата за сон може да го надвладее и стравот од летање. Бирут Бикелте неодамна прв пат патувала со авион на долга релација и на своја кожа почувствувала што значи „Аеро Сутра“. Таа вели дека открила различни „пози“, но очигледно е дека нема големо задоволство во нив, а овие илустрации го покажуваат тоа.

15 искрени стрипчиња кои покажуваат како децата драстично ги менуваат нашите животи

Има настани во нашите животи кои многу брзо менуваат сѐ. Сепак скршеното срце, матурската вечер, дипломата, нема да го променат вашиот живот како што ќе го направи тоа детето. Децата се подарок од Бога, но понекогаш овие мали ангелчиња можат да ни го направат животот „пеколен“, со умерена доза на хумор.

Стрип во 2 сцени, во кој ќе се пронајдат сите татковци и ќерки

Раѓањето на принцезата на тато го трансформира дури и најтврдиот орев на на планетата. Доколку некој не се сложува, повелете на коментари.

Смешни стрипчиња 180 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Смешни стрипчиња 179 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Како да се заштитиш од несовесните возачи кои возат со долги светла?

Интересна идеја прикажана во форма на стрип со неколку сцени.

14 стрипови кои покажуваат колку жените се сменија во последно време

Живееме во неверојатно време кога сè наоколу се менува брзо: технологија, мода, начин на живот и, се разбира, самите луѓе, нивниот став кон сè. Но, денес сакаме да покажеме какви промени се случиле со жените низ целиот свет и да споредиме какви биле во минатото. Модата за тетоважите се менува брзо, и можеме да претпоставиме […]

„Зум“ – Генијално смислен стип од 30 илустрации од унгарскиот уметник Иштван Бан

Откако ќе го изгледате до крај, враќајте се назад и гледајте го во обратен редослед.

16 типови на луѓе кои со сигурност ќе ги сретнете во салата за вежбање

Дневниот план во скоро секоја сала за вежбање е исполнет со најразлични активности и уште поразлични луѓе. „Вежбачите“ во сите форми и големини се секогаш подготвени за акција, групните часови се секогаш бучни, а тренерите ја истражуваат територијата. Еве какви сѐ типови на луѓе можете да сретнете во салата за вежбање.

Австралиски карикатурист толку искрено го отсликува нашиот несовршен свет, што ве фаќа срам кога ги гледате

Австрискиот уметник Герхард Хадерер е познат по своите искрени и прилично храбри карикатури. Во месечниот стрип MOFF, кој го објавува Scherz & Schund Fabrik, веќе неколку години бестрашно објавува остри илустрации кои буквално врескаат за пороците и проблемите на современото општество. Ние ви претставуваме неколку од неговите најдобри дела.

Глупиот готвач никако не успева да го досоли јадењето

Кога и да го проба, му фали многу сол, а гостите секогаш му се жалат дека му е пресолено јадењето.

Самоук илустратор од Колумбија црта стрипови кои се полни со хумор и сарказам

Кој од нас не го знае тоа чувство кога сакате да се скриете од сериозната, возрасна реалност во земјата на фантазии? Самоукиот уметник Андреас Колменарес создава илустрации во кои можете да ја опуштите душата и да се чувствувате добро. Под псевдонимот wawawiwa, авторот поставува шарени и симпатични илустрации со добра доза на хумор.

11 типови на луѓе, од кои барем еден ќе биде токму вашиот сосед во село

Летната сезона е златното време кое сите го чекаме цела година. Активно се подготвуваме за него, жртвуваме скапоцени часови во сообраќајни метежи и спори автобуси, додека се расправаме со досадните комарци. Во ова време во куќите и викендичките надвор од градот се собираат различни типови на луѓе, а кога ќе погледнеме некои од нив, тешко е да не се насмееме.

20 страшни илустрации кои покажуваат дека нешто не е во ред со овој свет

„Со сите факти земени во предвид дали мислите дека светот се подобрува или оди на полошо?“ Ова е прашањето што YouGov го постави на 18.235 луѓе во анкетата низ неколку земји. Според нивните резултати, само 6% во САД, 4% во Велика Британија и 3% во Франција сметаат дека светот се подобрува. Некои од современите уметници ја поддржуваат оваа гледна точка и цртаат иронични илустрации за денешните реалности.

Уметник од Чикаго прави смешни стрипови со неочекуван крај, кои ќе ве насмеат и ќе ви го разубават денот

Тешко е да се најде тема поконтроверзна и субјективна од уметноста. Сепак, некои идеи ве удираат како молња кога ги гледате. Рајан Пагелов од Чикаго е еден од оние уметници кои знаат како да создадат смешна содржина. Неговите смешни стрипови со зајаче прават луѓето од целиот свет да се насмејат од уво до уво!

Смешни стрипчиња за љубителите на црниот хумор (28 слики)

Научниците велат дека луѓето кои сакаат црниот хумор имаат повисока интелигенција од оние кои не го сфаќаат. Генијалци, уживајте!

13 стрипови кои прикажуваат какви видови на мажи можат да се запознаат на првиот состанок

Секој состанок е посебна приказна, во која има уникатни ликови. Но, постојат и најчести „типови“ на мажи кои скоро секоја жена ги има запознаено. За најдобро да се долови нивниот карактер креирани се овие стрипови на кои може да се смееме заедно и се потсетиме на нашите најчудните и најсмешни состаноци, кои не поминале онака како што сме замислувале.

Смешни стрипчиња 178 (35 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Илустратор ја покажува смешната страна на ликовите од цртаните филмови и може да ви ја уништи сликата за омилениот цртан филм

Ед Харингтон почнал да гради кариера како фудбалер, но животот го однел на друга страна. Откако постигнал големи пресврти во својата фудбалска кариера, Ед почнал да создава илустрации кои станаа инстант хитови.

15+ илустрации кои ќе ве натераат да размислите всушност каква личност сте

Додека „шетате“ низ социјалните медиуми или, сурфате на интернет, сигурно ќе се соочите со бројни фотографии и илустрации кои би требало да го привлечат вашето внимание. Има премногу илустрации кои нема да ни остават голем впечаток, но се пак постојат и оние предиззикуваат да размислуваме подлабоко и да ја разгледаме смислата на животот. Медија Булдук е една од илустраторките кои оставаат траен впечаток на луѓето. Подолу се прикажани некои од нејзините дела. Какви чувства предизвикуваат тие кај вас?

Уметница од Русија на интересен и комичен начин прикажува како би изгледале суперхероите во староста

Лесја Гушева е добро позната уметница во Русија, благодарение на нејзините стрипови. Таа неодамна откри нова инспирација и го освои интернетот! Сите ги помниме суперхероите како моќни, убави мажи и жени во цутот на младоста, но Гушева решила „да ги врати во реалноста“ и да покаже како би изгледале кога ќе остарат.

Смешни стрипчиња 177 (36 фото)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

20 иронични карикатури за современиот свет кои можат да остават горчлив вкус

Секоја илустрација од Дејвид Бонази раскажува приказна која може да се поврзе со состојбата на светот денес. Неговите креативни дела се во голема побарувачка и токму затоа Дејвид работи со некои од најголемите издавачки куќи во светот. Тој исто така ги споделува своите илустрации на неговата веб-страница.

20 кратки, современи стрипчиња со неочекуван крај

Современи ситуации чија што разрешница никако нема да можете да ја претпоставите. Браво за креативноста!

Одлични карикатури за состојбата во која е светот во денешно време (32 слики)

Подзаборавивме на човечноста и на вистинските вредности во животот, но карикатуристите се тука да ни укажат на грешките на смешен начин.

10 вистинити стрипчиња кои покажуваат колку е тежок животот на жените во пролет

Пролет е време кога природата се буди од својот зимски сон и ни носи сонце и добро расположение. Заедно со природата, секојдневните активности на жените исто така почнуваат да се менуваат. Жените добиваат цела нова листа на работи што треба да ги направат и проблеми со кои треба да се соочат во текот на пролетта.

Како навистина изгледа долга врска? Работите кои сите ги премолчуваат, Аманда Олеандер ги црта!

Аманда Олеандер е сликарка од Лос Анџелес која знае навистина да го погоди моментот кој во себе ја носи суштината за темата која ја обработува сликата.

30 смешни современи политички карикатури

Карикатурите ја исмеваат современата светска политика и односите на истокот и западот.

Жалната вистина за современиот живот (30 слики)

Италијанскиот уметник Марко Малграти е автор на овие илустрации кои болат од што се вистините.

+