Луѓето немаат вид како на сокол, не трчаат како гепард или не се издржливи како кучињата. Но, ова не ги спречува луѓето да станат професионални спортисти и покрај болеста или пак буквално да поминат низ огнот.

Тие одат подалеку од она што е можно благодарение на непоколебливата сила на духот, што го прави човекот човек.

Последната 101-годишна тату-уметница Калинга од Филипините за традиционални тетоважи

Учесничка на меѓународните номадски игри

Страшно и прекрасно

Маестрално

Андреја Мухиту првата лбино учесничка во историјата на светските натпревари за убавина (Ангола)

Ѕверски режим

Џарет Адамс поминал 10 години зад решетки за криминал што не го извршил. Сега тој стана адвокат кој повеќе не дозволува погрешни пресуди.

Неверојатна флексибилност

102-годишниот спортист освои златен медал на Светското првенство во атлетика

Ниту возраста, ниту прекумерната тежина не претставуваат пречка за совршена шпага

Нуркање длабоко во морето без опрема

86-годишен учител по математика. Тој предава шест децении.

12-годишно дете кое страда од аутизам прави фигури од жица.

Ограничувања – тие се во главата

Оваа слика се надминува самата себе, буквално.

Федор Конјухов направи 5 патувања околу светот, 17 пати го преминал Атлантикот и тоа еднаш во кајче.

Неверојатната сила на рацете

Мартин ван дер Вајден е олимписки шампион кој го победи ракот.

Трчање по јаглен во Индија.

Опасно, но грациозно!

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено