Еден човек измислил револуционерна батерија за автомобили што ќе им овозможи на возачите да возат 2.400 километри пред да ја наполнат батеријата; четири пати повеќе од врвниот модел на индустријата.

Освен што ќе може да напојува електрични автомобили, оваа иновативна нова батерија може да се користи и за напојување автобуси, камиони, па дури и за одредени типови на авиони.

Пронаоѓачот зад батеријата е поранешниот офицер на Кралската морнарица Тревор Џексон, генијален британски инженер кој штотуку потпиша договор за мултимилиони фунти за да започне со производство на големи размери во Велика Британија.

Почнувајќи од следната година, инженерската фирма со седиште во Есекс Остин Електрик ќе започне да става илјадници од овие паметни батерии во нивните возила. Може да помогне во активирањето на следната индустриска револуција. Предностите во однос на традиционалните батерии на електрични возила се огромни.

Освен тоа, заменувањето на батеријата трае само 90 секунди, Тревор вели дека се во „напредни преговори“ батеријата да обезбедува и ланец на супермаркети.

Тревор вели: „Секој знае дека ако навистина сакаме да ја погодиме целта на Владата за нулта емисија на стакленички гасови до 2050 година, најтешкиот орев што мора да се скрши е транспортот. Ние едноставно нема да го сториме тоа со литиум-јон. Освен за нешто друго, не се користи за камиони, кои согоруваат огромно количество фосилно гориво. Знам дека се бориме со жестоки обложени интереси, но технолошките и еколошките предности на алуминиум-воздухот се огромни – а Британија има шанса да стане светски лидер во тоа.“

Тревор и неговата компанија Металектрик дошле до овој изум пред повеќе од десет години. Сепак, тие се соочиле наспроти отпор од оние во традиционалната автомобилска индустрија. Според Џексон, производителите на мотори дури и отишле дотаму што да лобирале во Канцеларијата за надворешни работи за зелениот изум да биде забранет од службени настани.

Овие обиди да се избегне оваа иновативна технологија се покажале како залудни. Не само што Џексон го обезбедил договорот со Остин, тој доби и дополнителен грант. Од следната година, Остин ќе лансира комплети за конверзија што ќе ги трансформира обичните бензин или дизел автомобили во хибридно возило. Ова ќе чини приближно 3.500 фунти (4.050 евра) и ќе им овозможи на возачите да избираат помеѓу електрична енергија и фосилни горива.

Сподели на Facebook
пати видено