Различни видови на дремки и која е идеална за вас за да се разбудите освежени

Кога бевме деца правевме сѐ за да ги избегнеме дремките и ги излудувавме родителите. Спротивно на тоа, како возрасни, ние се обидуваме на секаков начин малку да се одмориме!

Најпопуларната игра Fortnite доби тужба затоа што „создава зависност како кокаин“

Сите знаеме дека децата денес се зависни од игри барем голем дел од нив. Иако за некои е тоа нормално оваа зависност може да прерасне во нешто многу полошо од лоши оценки на училиште.

Изум на месецот: Користете ги силата на ветрот или на водата, за да си го наполните мобилниот телефон

Идејата е толку проста што на никој до сега не му текнало да ја изведе. Ова особено ќе им се допадне на планинарите и на рибарите. Производот сега за сега се продава на Амазон по цена од 159 долари, но веруваме дека за многу брзо време ќе му се појави силна конкуренција и целаната ќе […]

Еве што треба а што не треба да правите за да преживеете, доколку „случајно“ нуклеарна бомба падне во градот во кој живеете

Секако дека никој не очекува утре да му падне нуклеарна бомба во дворот, но секако во овие нестабилни времиња ниту ваков напад не е исклучок. Ние се надеваме дека овие совети никогаш нема никому да му затребаат во животот, но сепак добро е да се знае што да се очекува.

„Њујорк од бронзеното време“ е откриен во Израел

Археолозите во Израел откопаа остатоци од огромен антички град кој е наречен „Њујорк од раното бронзено време“. Областа позната како Ен Енсур, може да се најде помеѓу градовите Тел Авив и Хаифа во Израел.

Научниците ги „маскираат“ кравите во зебри за да ја спасат животната средина

Можеби тоа не е најдостоинствен изглед на светот, но една нова студија покажа дека можеби вреди да се „префарбаат“ кравите за да изгледаат како зебри.

Австралиските научници открија „лек“ за рак на грлото на матката со помош на гените

Австралија би можела да стане првата земја во светот што ќе го елиминира ракот на грлото на матката.

Креативен тест на зумот на Nikon P900 дигитален фотоапарат

Другарот е оддалечен на повеќе од 1 километар од фотографот кој го тестира зумот на својот фотоапарат.

12 факти кои откриваат колку можат да бидат посебни нашите тела

Човечкото тело поседува многу тајни. И, ние веруваме дека повеќето од нив сè уште не се објаснети или дури и откриени. За среќа, светот на модерната медицина успеа да најде одговори на некои незгодни прашања и ги споделува своите откритија со нас.

Парализиран човек може повторно да оди благодарение на егзоскелетот кој го контролира со мозокот

Тибол, кој не сака да се открие неговото презиме, падна на 15 метри во инцидент во ноќен клуб пред четири години и поради повредата на ‘рбетниот мозок, тој ги помина последните две години во болница не можејќи ниту да се помести.

„Мајкрософт“ најави „Андроид паметен телефон со двојни екрани“ наречен Surface Duo

Најголемото изненадување на Мајкрософт од најновиот настан на „Surface“ во Њујорк беше вклучувањето на паметен телефон. Surface Duo е паметен телефон со двоен екран со Android кој ќе биде достапен за поседување следната година.

Кинезите ја покажаа најмоќната нуклеарка во светот која може да ги погоди САД за само 30 минути

Кина обелодени низа нова воена технологија за време на парадата за одбележување на основањето на комунистичката нација пред 70 години. Скоро 30 видови оружје – вклучувајќи тенкови, проектили, борбени беспилотни летала и беспилотни подморници – беа откриени за прв пат.

315 милијарди тони мраз штотуку се откинаа од Антарктикот и е 5 пати поголем од Малта

Кога гледаме како коцки мраз се топат во нашиот пијалок на плус 40 во лето е прилично задоволувачко чувство.

Добри вести за шпионите: Нова техника ја претвора водата во невидливо мастило

Во ера пред компјутерите да станат наша главна форма на комуникација, невидливото мастило беше омилен начин да се пренесат информации без да се привлече несакано внимание. Можеби секогаш било вообичаено во детективните приказни отколку во реалниот живот, но било лесно да се направи дома.

Високата загаденост на воздухот се поврзува со „епидемијата“ на деца кои имаат проблеми со менталното здравје

Високата загаденост на воздухот се поврзува со повеќе деца кои страдаат од проблеми со менталното здравје
Кога нивото на загаденост на воздухот е високо, а улиците се гушат, полни со смог, болниците забележуваат пораст кај деца кои страдаат од ментално здравје.

Откриен е долго изгубен континент на Медитеранот, кој се поврзува и со Балканот

Геолозите открија долго изгубен континент, кој се крие под јужна Европа милиони години. Не, тоа не е Атлантида, тоа е всушност парче од континентална кора со големина на Гренланд, позната како Голема Адрија.

Кинез измисли уред кој се облекува и стануваш толку силен што можеш да кренеш и автомобил! Спиете ли мирно бодибилдери?

Кинезот Ванг Чао има 25 години, а веќе стана познат во својата татковина благодарение на неговата иновација. Иновацијата беше нареченa „Костимот на Ајронмен“. На демонстрацијата со неговиот костим 25 годишното момче крена автомобил. Пронајдокот на Ванг е егзоскелет кој ја зголемува силата на човечките мускули. Уред тежи 5-6 кг и се носи како елек. Целата […]

Мајка потона брод на руската морнарица затоа што премногу му се доближиле на нејзиното младенче

Брод на руската морнарица бил потонат од страна на морж, затоа што премногу се доближил до младенчето. Северната флота, заедно со руското географско друштво, пловеле на експидиција по Франц Јозеф областа, на влечениот брод Алтај, но користејќи помали бродови за да одат на брегот.

Сушата го откри „шпанскиот Стоунхенџ“ кој бил потопен под вода повеќе од половина век

Споменик познат како „Шпански Стоунхенџ“ е откриен од летна суша по 50 години под вода. Камениот круг, официјално именуван како Долмен на Гвадалпера, е потопен под резервоарот „Валдекачас“ во Шпанија од 1963 година.

Оваа жена испаничено дошла во болница затоа што крвта ѝ станала СИНА

Една жена била хоспитализирана откако нејзината крв ѝ посинела и почнала да наликува како нешто од научнофантастичен филм. 25-годишната жена му дала ново значење на изразот „сина крв“ откако пристигнала во болницата во Род Ајленд, САД, со темно-сина крв.

Двајца паметни браќа од едно руско село си ги направиле тракторот и комбајнот со автопилот

Кога можат Тесла автомобилите сами да се снаоѓаат во градскиот метеж, зошто да не можат комбајнот и тракторот сами да си ја работат работата. Потребни им биле околу две години за враќање во возна состојба и модернизирање на прастариот комбајн. Браќата не застанале овде, туку го средиле и стариот трактор, кој сега може да се […]

Huawei ги најави неверојатните паметни телефони Mate 30 и Mate 30 Pro

Huawei ја објави следната генерација на паметни телефони, само четири месеци откако претседателот Трамп ги забрани нивните уреди во САД со налог за национална безбедност. Mate 30 Pro од 16,5 см има екран кој се витка околу рабовите, со изненадувачки поголемиот 16,8 см обичен Mate 30 има стандарден рамен дисплеј. Поради овие измени, Huawei ги исфрли копчињата за волумен од страната на уредот и ќе користи решение на допир.

Светот е поинтересно место за живеење, кога имаш Никон P1000 со апсурден оптички зум од 125 пати

Да погледнеме како изгледа тоа во секојдневниот живот, преку неколку ситуации.

7 интересни работи кои вашиот глас може да ги открие за вас

Потребна е помалку од секунда за да се открие личноста користејќи го само гласот. Можеби изгледа неверојатно, но вашиот глас може да каже многу за вас. Тој не само што звучи уникатно, туку и носи корисни, а понекогаш и неочекувани информации.

Изумрениот бел носорог наскоро ќе се врати во живот благодарение на науката

Научниците успешно создадоа два ембриони од северниот бел носорог во очаен обид да го спасат видот. Вкупно, седум јајца беа собрани од научниците од последните две преостанати женки од видот – мајка и ќерка Најин и Фату – иако само две од помладата, Фату, станале одржливи ембриони.

Кула која го трансформира загадениот воздух во свеж кислород ќе ги спаси градовите

Загадувањето на воздухот е сериозен проблем што влијае на многу градови ширум светот, а за луѓето кои живеат на места со слаб квалитет на воздухот, животот може да биде прилично неподнослив. Загадувањето на воздухот предизвикува над 8 милиони смртни случаи секоја година, според Светската здравствена организација.

Еве зошто никогаш не треба да позајмувате туѓ кабел за полнење, според експертите за безбедност

Лоши вести за сите кои некогаш позајмиле туѓи полначи кога биле во голема потреба, затоа што експертите за компјутерската безбедност предупредуваат дека никогаш не треба да го правиме тоа. Да бидеме искрени сите сме го направиле тоа, најмалку еднаш. Но сега експертите предупредуваат дека треба да си ги заштитуваме каблите за полнење како што ги заштитуваме телефоните со лозинки.

Мистериозен меѓуѕвезден објект се приближува кон Сончевиот систем на Земјата

Астроном, аматер, открил меѓуѕвезден објект кој не потекнува од нашиот Сончев систем. Доколку се докаже дека навистина доаѓа надвор од нашиот Сончев систем ва ќе биде вториот откриен објект од ваков тип по откритието во 2017 година на издолжениот предмет познат како Оумуамуа.

Еве како изгледа картата на светот со секоја нуклеарна експлозија од 1945 година (10 слики)

На 16 јули 1945 година, експлодирала првата нуклеарна бомба во пустината во Њу Мексико и ја промени историјата засекогаш. За миг, светот влезе во нуклеарно доба. По 74 години од првиот тест, имало над две илјади нуклеарни експлозии во светот, извршени од осум земји.

Овие нови кеси го освојуваат светот, затоа што ги хранат рибите и се борат со загадувањето

Индонезиска компанија откри начин како да направи пластични кеси кои не се штетни за околината, а тоа може да го промени светот. Секоја минута, се фрлаат околу 1 милион пластични кеси низ целиот свет и годишно, милиони животни умираат од нив со голтање минијатурни парчиња пластика.

+