20 интересни идеи за тетоважи од луѓе кои го раскажуваат нивното значење

Тетоважите се украс за телото, но многу често луѓето ги ставаат за да искажат некои свои чувства и за да одбележат одредени моменти од животот. Едноставните тетоважи можат да опишат...

Можете да направите чуда со старите дрвени палети (23 идеи)

Од клуб масички, до кревети, полици и што уште...

Погледнете ја оваа викендичка со базен на покривот и уште неколку слични дизајни кои ни доаѓаат од иднината

Многу од нас сонуваат за викендичка покрај морето, место каде што можеме да одмараме во долгите сончеви денови, додека воспоставуваме врска со природата. Од „Anti Reality“ го спојуваат концептот на...

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

Легендарната транс трака „Sandstorm“ од финскиот диџеј Darude отсвирена на пластични цевки

Убаво е кога човек ќе се потсети на вакво ремек дело кое направило своевидна револуција во музиката. Композицијата е создадена пред точно 20...

Пронајдете се! Доколку постои мрзливецот тогаш мора да има животни и за други „смртни гревови“

Сите знаеме дека има 7 смртни гревови. Но, ако ја вклучите фантазијата и ја поврзете со нашиот секојдневен живот и додадете добра доза на хумор, тогаш ќе сфатите дека постојат...

15 докази дека за добра реклама треба да се има и одлична смисла за хумор

Многу луѓе веруваат дека рекламирањето може да предизвика само иритација. Во оваа статија ве чекаат примери кои го докажуваат спротивното. Благодарение на бескрајната имагинација и добро чувство на хумор, дури...

Светлата во Стокхолм кои можат да бидат контролирани од било кој со помош на телефон

72-метарската телефонска кула во поранешниот штаб на Ериксон во Телефонплан, во јужниот дел на Стокхолм, е познато обележје. Таа е највисоката зграда во околината, во радиус од неколку километри. Секоја...

12 длабоки илустрации кои ќе ве натераат да размислите за себе и за светот околу вас

Нашиот свет не е совршен и постојат многу работи кои би требало да се сменат. А кога станува збор за промена, најдобро е секогаш да се почне од себе, бидејќи...

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

38-годишната холандска пејачка и ТВ водителка, Кели ван дер Вер, има прекрасен костим за заштита од дожд

Како од времето на Адам и Ева...

Уметница од Сибир создава „жално веројатни“ сцени од животот на старите лица

Ирина Верхглавска од Сибир веќе 30 години го создава својот „Мал свет“ во кој минијатурни кукли ги имаат главните улоги. Секоја од нив е мало уметничко дело, разработено до најмалите...

Најнеобичната библиотека во 100-годишното дрво, која е бесплатна за сите

Креативните луѓе понекогаш наоѓаат инспирација во најнеочекуваните предмети и објекти, претворајќи ги во вистински ремек-дела. Неверојатна потврда за ова е исклучителен уметнички објект создаден од жителка на Ајдахо (САД). Наместо...

51 добра идеја за вашата нова тетоважа

Доколку размислувате за прва или за уште една тетоважа, еве ви одлична инспирација, а воедно убаво е да се види каде оди...

Архитект дизајнира неверојатни футуристички куќички на дрво во италијанската шума

Миланското студио „Питер Пихлер Архитектура“ разви концепт за одржливи дрвени куќи на дрвја во шумата на италијанските Доломити. Дрвените куќи се додаток на постоечки хотел и треба да создадат ново...

Како ќе изгледаше доколку Доналд Трамп се родеше во Русија?

Што доколку се родивте во некоја друга држава? Дали вашиот живот би изгледал поинаку? Рускиот уметник Вјачеслав Жданов, исто така, го постави истото прашање, но тој си замисли како би...

15 неверојатни скриени простории кои би ја направиле секоја куќа совршена

Скриени соби, тајни врати, лажни камини ... Сето ова ни дава чувство на магија околу нас. Но, историјата потврдува дека замоците и куќите често биле изградени со тајни простории и...

Јапонски архитект го дизајнирал својот дом со специјален ѕид за да направи полица „отпорна“ на земјотреси

Градот Јокохама во Јапонија, вториот по големина град во земјата со население од 3,7 милиони луѓе, има многу јапонски проблем. Земјотреси. Иако овој збор ги оживува мрачните слики во нашите...

Уметник упатува критички поглед кон современото општество преку своите брутално искрени слики

Сем Бејли е 21-годишен илустратор од Слау, Обединетото Кралство, кој критички гледа на разни теми кои се дел од современото општество. Тој создава илустрации кои ги провоцираат мислите и го...

Оваа жена од Кина е толку голем уметник со шминка, што може да си ја смени дури и расата

Гледајте и чудете се! Од косоока Азијка се претвори во афикански топ...

20 „остри“ илустрации кои покажуваат дека светот полудел

Илустрацијата не е само слика, туку целосно прикажана приказна. И станува уште поинтересно кога оваа приказна е напишана за нас. Денес животот е исполнет со технологија, социјални мрежи и трендови...

Талентиран уметник прави 3Д ремек дело на дното на керамички сад

Кога некој човек е навистина талентиран, секогаш е убаво да се гледа неговиот начин на...

15 креативни идеи наменети за училиштата, кои заслужуваат Нобелова награда

Училиштето е втор дом за децата и луѓето кои работат таму треба да го направат да биде што е можно поудобно и позабавно место. И понекогаш овие идеи и пронајдоци...

11 епски утрински ситуации кои секој родител ќе може да ги разбере

Утрата не започнуваат секогаш со кафе. Тие можат да започнат со веста дека снемало од единствените житарици што вашите деца сакаат да ги јадат наутро или со повик од наставникот...

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

9 тајни од јапонската книга „Магично чистење“, која научи милиони луѓе ширум светот како да си ја исчистат куќата, но и животот

„Магично чистење“ на Мари Кондо е книга која научила милиони луѓе ширум светот да ја исчистат куќата и животот. Таа била преведена на многу јазици и целта ѝ е да...

Овие 15 фотографии кои прикажуваат како познатите личности се дружат со своите помлади верзии се доказ дека стареењето важи и за ѕвездите

Замислете да можете да се вратите во минатото и да ја запознаете помладата, бунтовна верзија на себе? Какви совети би им дале? Холандскиот уметник Ард Гелинк уште не ја измислил...

15 длабоки илустрации кои ја откриваат суровата вистина за светот денес

Уметниците често го користат своето платно како портал за да изразуваат како се чувствуваат во врска со луѓето, местата и работите. Во последно време, тие прикажуваат сатирични илустрации за да...

Жена мислела дека нејзината слика нема да му се допадне на никој, но всушност започнала необичен синџир

До сега повеќето од нас научија не може секогаш да се погоди што ќе се случи по некое едноставно дело. Интернетот само сака да ги избере најсреќните работи и да...

Како би изгледале книжевните ликови во реалниот живот, доколку описот доаѓа директно од страниците на книгите

Кога читаме некоја книга во нашата глава си замислуваме како ги изгледале ликовите во реалниот живот. Секој читател на свој начин си ги замислува ликовите. Но Брајан Дејвис направи поголем...

+