Швајцарија го отвори своето „спална-кино“ и секој би сакал да ужива во ваков луксуз

Најудобното место за гледање на филм е во нашиот кревет, но сепак тука недостасува оргомното платно, звуците, ефектите, а никој нема да ни дозволи да си го земеме креветот со...

Салвадор Дали „оживеа“ благодарение на вештачката интелигенција, а сега тој прави и селфи со посетителите на музејот

Влезете во животот на Дали преку ново интерактивно видео, креирано со помош на вештачка интелигенција, во кое што починатиот познат уметник, Салвадор Дали ги поздравува посетителите на музејот во Флорида...

Девојка се тетовира самата себе

Зошто да плаќате пари ако можете самите да го направите...

Еден фотограф прави фотосесии со играчки, а резултатот е толку добар што може да ги засени и филмските сцени

Се чини дека нема ништо интересно во фотографирање на играчки, бидејќи тие се само фигури без емоции кои не се способни да изразат никакви чувства. Но креативноста и талентот можат...

13 архитекти предлагаат дизајни за реконструкција на катедралата Нотр Дам

На 15 април 2019 година, избувна страшен пожар кога покривот на катедралата Нотр-Дам во Париз замина во пламен. Пеколот траеше околу 15 часа додека светот гледаше. Веднаш потоа беа соберени...

10 илустрации за истрајноста, тагата и љубовта, кои даваат сила да веруваме во најдоброто

Секој од нас има тешки периоди на живот, за надминување што бараат многу напор, издржливост и мудрост. Понекогаш е неподносливо што сакате да се откажете и да се предадете. Денес...

Свршија работите на стадионот за Светското првенство 2022 во Катар и еве ја финалната верзија на „необичниот“ стадион

Кога прв пат луѓето ги погледнаа плановите за изградба на новиот стаион во Катар каде што треба да се одржи Светското првенство забележаа дека има прилично необична форма, која не...

Најубавите и најкреативни велигденски јајца оваа година

Празникот поамина, па ред е да ги погледнеме и најкреативните дела на нашите вредни домаќинки...

Мајсторот за тетоважи најде решение за огромната тетоважа од бившата девојка на раката

Ако тетовирањето на раката на личноста која ја сакате бескрајно ви личи како добра идеја, размислете повторно. Сѐ тече, сѐ се менува, вклучително и луѓето, а да не зборуваме за...

11 стрипови кои покажуваат колку нашето време е различно од неодамнешното минато

Времето се забрзува. Ако во средниот век за 100 години светот се променил сосема незначително, сега секоја деценија е вистинска ера. Мора да се согласите дека во 2009 година живеевме...

Погледнете како изгледа новиот тематски парк „Војна на ѕвездите“ во Дизниленд вреден над 1 милијарда долари

Распространет на скоро 60.000 метри квадратни новиот тематски парк „Војна на ѕвездите: На работ од галаксијата“, кој ќе чини над 1 милијарда долари, се очекува да се отвори за посетителите...

По 10 години напорна работа уметник ја откри пред јавноста најголемата статуа на птица во светот

Можете да прашате било кој светски патник и секој ќе ви каже дека посетата на Индија е едно неверојатно искуство. Тоа е земја на чудни јадења, зачини, историја и култура....

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

Оваа органска Хобит куќа е совршено интегрирана во околината и е речиси невидлива за минувачите

Креирана од познатиот мексикански архитект Хавиер Сеносијан, оваа куќа од 1985 година е совршен пример за „органска архитектура“ која ја зема својата форма од природата и има за цел да...

11 стрипови кои покажуваат како животот драстично се менува за 20 години

Кога бевме млади се восхитувавме на постапките на повозрасните, а денес се восхитуваме на постапките кои сме ги правеле во младоста. Она што изгледаше како казна во детството сега носи...

22 луѓе со бујна фантазија кои им дадоа нова димензија на хумористичните и досетливи тетоважи

Тетоважите имаат различни цели: некои од нив се величествени украси на телото, некои кријат лузни и некои се ремек-дела, а другите покажуваат тесни врски меѓу луѓето. Но, постојат некои тетоважи...

Наместо да прави селфи, оваа жена „умира“ на најпопуларните места во светот

Кога патуваме во друга земја и доаѓаме до некоја туристичка атракција најчесто правиме слефи и веднаш го ставаме на социјалните мрежи. Наскоро мајка ни и тетките ќе почнат да ни...

15 брилијантни реклами од креатори кои знаат како да ни го привлечат вниманието

Во современиот живот, има толку многу реклами што кај нас веќе создаваат одбивност и непријатност. Ретко секој филм, банер или постер може да предизвика вистински интерес. Сепак, мора да признаеме...

14 стрипови кои покажуваат дека и органите ги имаат истите проблеми кои ние ги имаме „однадвор“

Додека ги правиме вообичаените работи - работиме, јадеме, се релаксираме, се забавуваме - работата никогаш не престанува во нас и нашиот живот е во полн замав. Денес решивме да фантазираме...

Рачно насликаните продавници во Сомалија, кои раскажуваат своја приказна

Многу сопственици на продавници во Сомалија, која е една од најсиромашните нации во светот, не можат да си дозволат луксуз како светлечки знаци и постери за рекламирање на нивните производи...

10 работи што можете да ги купите за цената на милионските уметнички дела

Уметноста не е само една од најпрестижните нешта во светот, исто така може да биде исклучително скапа. Замислете дека можете да купите замок или луксузен автомобил за цената на една...

Ова се најмоќните новинарски фотографии за 2019 година

Со 78.801 фотографии поднесени од 4.738 фотографи, на Светскиот натпревар за „World Press Photo of the Year“, 2019 година може да има само победници од највисокиот калибар. Овие моќни фотографии,...

13 неверојатни канцеларии, поради кои би сакале да ја смените вашата работа

Се надеваме дека ова не е вашиот случај, но олку многу работни места се генерички, здодевни и депресивни. Тесните кабини, празните сиво-бели ѕидови и лошото осветлување можат да влијаат врз...

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

15 неверојатни трансформации на автобуси и комбиња во удобни домови

Замислете да излезете во двор полн со диви цвеќиња или пак од вашиот трем директно да скокнете во морето, езерото или реката. Звучи како приказна од бајките, но за некои...

Уметник ги фотографира работниците на улиците на Токио, за да ѝ оддаде почит на гордата работна етика на Јапонија

Во Јапонската култура, луѓето делат силна почит за сите занимања и работниците кои се на овие работни места. Толку многу што дури имаат единствен термин за опишување на работник -...

Сакате современ дом во кој никогаш нема да ви биде досадно? Оваа куќа на тркала е идеална за сите авантуристи

Секој од нас во одреден момент во животот има посакано да може да го премести својот дом на друго место од државата па и надвор од неа. Ова во нашите...

Диви коњи галопираат низ езеро во Франција, а еден фотограф имал среќа да го опфати овој магичен момент

12 бели коњи се фотографирани како галопираат преку езеро во јужниот дел на Франција. Коњите галопираат во совршен момент, додека сонцето заоѓа зад нив. Езерото е во близина на францускиот...

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на...

Уметник прави цртани верзии од фотографиите на познатите, а резултатите се премногу неверојатни за зборови

Карикатурите најчесто служат да се истакнат недостатоците и да се исмее личноста која што е на карикатурата, но овој човек не размислува така. Уметникот од Австрија, Кси Динг разви свој...

+