17 примери за тоа како да се спакува производ за сите да го забележат на полицата

Денес, на купувачот му се нуди голем избор на производи – за секој вкус и паричник. И покрај тоа што често нема фундаментална разлика помеѓу стоката, сите имаат различни пакувања, етикета. И тука производителот може да се изрази и да ги надмине конкурентите.

Слушнете ја насловната песна за филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи! Ремек дело на Горан Трајкоски од Анастасија!

Песната се вика „Расеани“ и го погаѓа Македонецот директно во срцето. „Како желки на автопатот сме заскитани“, вели авторот меѓу другото. Песната во најмала рака е рамо до рамо со албумот „Пред дождот“, а тексот ја издига дури и едно ниво погоре.

Што гледате на овие 10 слики? Обични цртежи? Погледнете подобро!

Ова не се цртежи или нечии фото монтажи, туку се работи за креативниот дизајн на ентериерот на еден кафе бар во Јужна Кореа.

6 необични уметници кои сликаат со сѐ друго, освен со своите раце

Измисливме извонредни техники за да создадеме уметност, обидувајќи се да бидеме најкреативни. Според истражувањата, луѓето со високо ниво на креативност имаат поголема веројатност да страдаат од биполарно растројство, депресија или анксиозност, бидејќи се чувствуваат сами со своите идеи. Некои уметници ги сметаат за „луди“ затоа што се спремни да си го загрозат здравјето и да се трујат со боја само за да создадат ново ремек-дело.

Огромен „жив“ диносаурус пред зградата на BBC привлече повеќе внимание од очекуваното

Веројатно ова е дел од некоја реклама за нивните брилијантни документарни серијали.

Како помина еден од најлудите фестивали во светот – Burning Man 2018

Секоја година во пустината Невада се одржува еден од најлудите фестивали на планетата – Burning Man. Илјадници луѓе подигнуваат привремен град, каде што живеат неколку дена. Главните принципи на фестивалот се меѓусебна помош, еколошки стил на живот и одбивање на парите, но, што е најважно, овде владее неверојатно креативна атмосфера.

8 луѓе кои го менуваат светот преку уметност и добрина

Добрината е состојба на човечката душа. Таа не може да се види, но може да се почувствува. Понекогаш се крие зад едноставните работи: комплимент, збор за признание или нежен поглед. Нашиот свет е полн со неверојатни луѓе кои можат да не инспирираат и мотивираат.

Се продава неверојатен дом кој е скриен во пештера, а ентериерот е уште подобар од екстериерот

„Најлуксузната пештера“ во светот е ставена на продажба и секој би можел да стане нејзиниот горд сопственик за „само“ 2,75 милиони долари. Оваа пештера е далеку од оние во кои живееле нашите предци.

Средете си го домот со овие современи изуми

Некои од нив се прилично скапи за изведба, но некои се навистина добри идеи кои може да се изведат со малку пари.

Уметник од Чикаго прави смешни стрипови со неочекуван крај, кои ќе ве насмеат и ќе ви го разубават денот

Тешко е да се најде тема поконтроверзна и субјективна од уметноста. Сепак, некои идеи ве удираат како молња кога ги гледате. Рајан Пагелов од Чикаго е еден од оние уметници кои знаат како да создадат смешна содржина. Неговите смешни стрипови со зајаче прават луѓето од целиот свет да се насмејат од уво до уво!

Познатиот кинески моден бренд Sankuanz со своите нови „влечки“ ги изненади посетителите на Париската модна недела

Кинеските дизајнери ја претставија нивната колекција за сезоната есен-зима 2018, во која се обиделе да ги реизмислат влечките и нивната намена. Ви се допаѓа ли новата кинеска мода?

Нов моден тренд: Тетоважи на заби

Во денешно време со тетоважа никого нема да воодушевиш, освен ако не е на најчудното можно место. Вакви тетоважи почнаа да се прават во САД. Процедурата е безболна, не му прави голема штета на забот, а цената е 200 долари.

Фотографии на девојки полни со емоции, дела на познатиот фотограф Марк Дел Мар

Талентираниот 30 годишен фотограф Марк Дел Мар е роден на Филипините, а живее и работи во Аталанта, САД. Неговите дела ги разубавуваат страниците на најпознатите светски списанија. Исто така ужива и голема популарност на социјалните мрежи.

17 едноставни идеи кои може многу да ви го олеснат животот, а можете да си ги направите и сами

Имало и многу поедноставни решенија на проблемите кои секојдневно ви го расипуваат раатот.

Фотограф користи дрон за да ја покаже социјалната нееднаквост низ целиот свет

Американскиот фотограф Џони Милер се заинтересирал за социјална нееднаквост и сегрегацијата кога се преселил во Кејп Таун, во Јужна Африка. Земјата едвај се опорави од апартхејдот, кој иако официјално заврши, но трагите на расната сегрегација во форма на патишта, реки, „тампон зони“ на празна земја и други бариери сè уште постојат, одвојувајќи ги богатите од […]

Архитектка од Англија го претвори напуштениот јавен тоалет во домот од нејзините соништа

Casa Milà (или Ла Педрера) од Антони Гауди е еден од најпосетуваните објекти во светот познат по својот надреалистички и неконвенционален дизајн. Оваа зграда е толку уникатна што е прогласена за светско наследство од УНЕСКО. Но, не е само дизајнот кој ја претворил оваа куќа во архитектонско ремек-дело. Местото каде што е изградена градбата само […]

Тату уметница пронајде начин да претвори живо цвеќе во тетоважа и сега луѓе од целиот свет чекаат на ред кај неа

Рита Золотухина е тату уметница од Украина. Пред неколку години, таа пронашла свој необичен начин за тетовирање на растенија, така што тие не можат да се разликуваат од вистинските. Деликатната и реалистична работа на талентирана девојка станала многу популарна на Инстаграм, а сега илјадници луѓе од целиот свет се обидуваат да ја направат својата уникатна […]

Човекот обичната лименка ја претвори во вистинско уметничко дело!

Уметноста е кога од ништо ќе направиш нешто и тоа нешто ќе биде толку убаво што ќе се чува вечно.

Бармен во слободното време направил импресивен лустер, каков што само бармен може да направи

Технички може да го изведе секој, но од каде обичен човек да најде толку многу лименки?

Кога имате многу магнети и уште повеќе слободно време…

Авторот на видеото има дарба да стане врвен архитект, но и добар физичар. Во својата градба ги искористи сите својства на магнетите, а магијата започнува кога дел од неа ќе се придвижи.

26 Кинески тетоважи со превод

Кинеските тетоважи се тренд во светот, но иако визуелно ви изгледаат кул, подобро осигурајте се што значат пред да се истетовирате.

Како ќе изгледаат новите Мекдоналдс ресторани наречени “Искуси ја иднината”?

Ова се фотографии од првиот ваков ресторан во Чикаго, а плановите се до 2020 година да се направат/реновираат 5000 вакви ресторани.

Јапонски дизајнер ги согледал познатите брендови на нов начин и сега сече овошје со „Твитер“ или пак чисти прашина со „Мерцедес“

Јапонскиот дизајнер Таку Омура работел скромно, така што изработувал уникатни рачки и разни видови на канцелариски материјал. Но, тој ѝ станал познат на пошироката јавност само кога одлучил од логоата на популарните брендови да прави интересен канцелариски материјал. Излезе дека амблемот на Nike отпечатен на 3D печатач е погоден за отворање коверти, а 3-те ленти на Adidas е одлични држачи за пенкала.

Илустраторка од Франција создава ИСКРЕНИ илустрации кои ќе ве натераат да кажете „Мамо извини за сѐ!“

„Бременоста и родителството е неверојатен период. Тоа е забавно, позитивно, како да сте во рај.“, ова го мислат повеќето луѓе кои не знаат како навистина изгледа да се биде родител. Но, мајките знаат подобро. Мајките знаат дека тоа може да биде тешко и предизвикувачко на моменти. И навистина можат да ги ценат овие искрени илустрации кои ја покажуваат најхумористичната страна на нивниот нов живот. Ова се најинтересните илустрации од талентираната Натали Јомард.

Илузија на месецот: Едноставен, но генијално смислен 3Д градски пејзаж во еден кинески музеј

Да погледнеме какво е чувството кога поминувате покрај сликата.

Што ќе се добие ако се измешаат „Michael Jackson“ + „The Weeknd“ + „Justin Timberlake“?

Вака се прави тоа! Мотика хит на денот.

Што и да правиш, секогаш има некој Азиец кој го прави тоа подобро од тебе!

Малиот Фенг И веќе неколку години свири укелеле, а стана познат во јавноста откако се појави на една азиска верзија од талент шоуто „Идол“.

Кој сака да има една ваква спална со дизајн кој ги задоволува сите потреби на современиот човек?

Одамна немавме сретнато некое вака креативно решение. Да си купиш ваква спална во денешно време е како во времето на нашите родители да си си купел спална со вградено радио.

Нов чудесен мост во Виетнам кој прави да се чувствуваш како да си влегол во некоја древна легенда и сега си во рацете на боговите

Современата архитектура може секој сон на дизајнерите да го претвори во реалност, а ова е вистински пример за тоа како се прави светска туристичка атракција од ништо.

Во исто време е морничаво и смешно, колку добро ликовите од класичните слики се вклопуваат во современиот свет

Ала Мингалева е уметница од Украина и таа прави интересни и смешни фотографии кои ги прикажуваат хероите на класичната уметност во современиот свет. Начинот на кој ја вклопува историската личност во модерната средина, прави да изгледа како да се обични луѓе кои пијат во бар, работат во нивната канцеларија, одат по улицата итн. Таа вели […]

+