Уметник трансформира влечки во ремек дела за да го спаси океанот и неговата работа е инспиративна

Френсис Мутуа е уметник од Најроби и има само една цел: да го спаси прекумерно загадениот океан, дел по дел, со помош на својата уметност. Но, во овој проект, тој...

Новиот Пикасо е роден: Бебето научило да црта многу слатки мачиња

Не знае ни да го држи фломастерот, а веќе го покажува својот неверојатен...

19 дизајнери кои обичните работи ги трансформирале на толку брилијантни начини што заслужуваат аплауз

Можеби изгледа дека сè во светот е измислено и нема простор за подобрување. Но, дизајнерите сѐ уште можат да нè зачудат со тоа што ќе ги направат обичните работи кои...

Луѓе од обична хартија изработуваат хипнотизирачки ремек-дела

Традиционалните хартиени уметности како Кирие, што буквално значи „сечење на слика“, се појавиле во Јапонија пред околу 700 години. Денес, постојат многу талентирани современи уметници кои совладаат уметнички дела на...

Современата женска мода во Северна Кореја (18 слики од модно списание)

Ова списание се објавува со поддршка на владата на Северна Кореја. Всушност, токму тоа е облеката што владата препорачува да се носи. Сите облеки презентирани во каталогот се одобрени од...

Ова се најскапите фотографии во светот кои вредат цели богатства

Што значи вашиот труд да биде оценет дека вреди милиони? Неколку автори чии фотографии имаат вртоглава вредност можат да одговорат на ова прашање. До каде ќе оди човештвото ако продолжи...

Еве што се случувало „зад сцената“ на познатите уметнички дела

Веројатно секој може да се согласи дека класичните познати слики од Леонардо Да Винчи или Пабло Пикасо секогаш ќе бидат меѓу најзначајните уметнички дела во историјата. Впрочем, кој не знае...

Погледнете како изгледале филмските ѕвезди пред ерата на фотошоп и пластиката

Денес, многумина се жалат дека ѕвездите ги злоупотребуваат достигнувањата на индустријата за убавина и на крајот ја губат својата индивидуалност. Познатите личности од минатото немале такви можности, иако пластична хирургија...

20 нови верзии на познати уметнички дела, од кои Микеланџело и Да Винчи би биле шокирани

Кој вели дека не може повторно да се врати во живот старата уметност? Додека ние им се восхитуваме на делата на познатите уметници некои луѓе се обидуваат да ги „копираат“....

Јапонскиот уметник создава животни од балони, но тие не изгледаат како фигурите кои сте навикнале да ги гледате

Најверојатно секој би сакал да го види јапонскиот уметник Масајоши Мацумото на својот роденден. Тоа не е воопшто чудно бидејќи неговите неверојатни скулптури на животни од балони изгледаат скоро како...

Уметница само со помош на скалпел создава деликатни уметнички дела кои оставаат без здив

За да се создадат вистински уметнички дела не се секогаш потребни скапи алатки. Уметницата од Јапонија, Масајо Фукуда, повеќе од 25 години користи само скалпел, хартија и фенерче. И тоа...

10 неверојатни облакодери кои го изненадија светот

Додека извонредните подвизи на современото инженерство доаѓаат до реализација, гледаме восхитувачки облакодери како се материјализираат. Со секоја нова конструкција што се завршува, се создава нов, посовремен дизајн, кој во минатото...

Човеков прави техно музика со ударен инструмент од 1 жица и метална канта, кој сам си го направил

Што ќе му е компјутер, кога може да звучи современо и...

Напуштените куќи на Норвешка во фотографиите на Брит Мари Баи

Брит Мари Баи е фотографка од Осло, Норвешка. Нејзините дела се објавуваат во најпознатите светски медиуми, а нејзината работа редовно добива високи оцени од жирито на Sony World Photography...

10 едноставни идеи како да ги претворите непотребните работи во модерни парчиња

Практично во секој од нас постои талентиран моден дизајнер длабоко скриен некаде. Но, за жал, не сите, како што велат, се раѓаат со златни раце. Сепак не очајувајте. Доколку непотребните...

Сопствениците го „научиле“ нивното куче да слика и сега неговите дела чинат 5.000 долари

Добредојдовте на интернетот местото каде што можете да научите дека дури и кучињата се подобри уметници од вас. Запознајте го Хантер, Шиба Ину, кој создава апстрактни слики и веќе има...

20+ ексклузивни фотографии од снимањето на најдобрите филмови од 2018 година

Во 2018 година на екраните се појавија многу возбудливи филмови. Се чинеше дека секој од нив ги носи гледачите во различен Универзум: се боревме во „Војна на бесконечноста“, се тресевме...

11-годишно момче црта хиперреалистични слики, на кои и искусните уметници можат да му завидуваат

Карим Варис Оламилекан има само 11 години, но веќе е прифатен на уметничка академија каде студира заедно со возрасни ученици. И тука нема ништо изненадувачко. Тој црта неверојатни портрети кои...

Ако хероите од детските цртани филмови, беа херои од хорор филмови

Уметникот Марсело Вентура ги слика познатите детски јунаци во застрашувачки, мрачни сцени, како од хорор филм. Уметникот вешто ги повлекува на темната страна и ги лишува од позитивните и светли...

Нема шанси да погодите кој го нацртал овој Дедо Мраз!

Се работи за човек кој сѐ проба во животот уште не пробал да стане ликовен уметник. Сега тоа му е најновата опсесија. Како ви изгледа уметничкото...

22 брилијнтни улични уметнички дела од ширум светот

Уличната уметност е единствената форма на уметност која не постои за некој уметник да стане милионер, туку единствено и само за луѓето да уживаат во неа. Па,...

Девојка од Русија патува низ светот за да ја прикаже разноликоста на женската убавина и резултатот е навистина неверојатен

Убавината не го опфаќа само убавото лице. Сѐ е убаво, но тоа не можат да го видат сите луѓе. Полина Бржезинскаја е фотографка од Русија, која ја разбира убавината на...

Моментот кога човекот дозна дека цел живот зад вратата на дневната соба му стоело богатство кое ќе го направи милионер

Се работи за уметничка слика од Диего Ривера, која ја однел на проценител, чисто од љубопитност. Сликата била во неговото семејство 80 години, а во светот на уметноста се сметала...

27 Новогодишни илустрации со кои ќе ја почувствувате магијата како во детството

Уште малку и ќе ја пречекаме новата 2019 година. Некои луѓе среќно избираат подароци, ги декорираат своите домови и ги чекаат празниците. Но, постојат и такви кои не можат да...

23 идеи кои мора да ги видите, пред да започнете да планирате реновирање на домот

Има толку многу паметни начини да го трансформирате вашиот дом во затворен рај, од создавање тајни простории, до претворање на дворот во оаза со плажа. Секој би сакал неговиот дом...

Како ти изгледаат обичнте видеа од детството кога татко ти е мајстор за 3D-графика

Детето кое си трчка по ѕитчето е доволна инспирација за креативниот татко кој од тоа направил анимиран акционен...

Уметникот цели 2 години ја создавал оваа необична слика (14 фото)

Да го погледнеме процесот на создавање на ова необично дело на 58-годишниот уметник Габриел Греси. Тој се обидува предметите на сликата да ги направи што е можно пореални, така што...

Дизајнер од Рига им помага на луѓето да го пронајдат својот стил, а резултатите од трансформациите се импресивни.

Константин Богомолов е познат латвиски дизајнер и моден аналитичар, кој го посветил поголемиот дел од својата кариера на избор за стил за другите. Тој успеа да ги претвори обичните луѓе...

26 Архитектонски тетоважи кои можат да ве инспирираат и вие да се истетовирате

Вие не мора да сте архитект за да ја цените убавината на тетоважите, инспирирани од прекрасни замоци и убави градби. При изборот на овие зашеметувачки тетоважи ќе најдете многу примери...

Вака изгледа влезот на една клиника за гинекологија во Катар

Серијата скулптури го претставуваат чудото на создавањето нов живот во утробата на...

+