Таткото сакал да го изненади своето дете за новогодишните празници, па со свои раце му направил „Зимска сказна“

Толку просто за правење, а толку убав резултат. Детето ќе си игра со куќичките со...

Мајка скоро 17 години го документира нејзиниот син како расте и резултатот е навистина моќен

Меѓународно реномираниот фотограф Ени Ванг, од Тајпеј, Тајван, одлучила дека стереотипната слика за мајката и детето нема да функционира за неа. Таа смета дека мајчинството е долго и комплексно патување,...

Уметникот Дејвид Ирвин собира прегорени сијалици и ги претвора во најпрекрасните лампиони на светот

Неговите лампиони личат на новогодишните честитки кои пред 10-15 години се испраќаа по пошта и беа неизбежен дел од Новогодишните...

Ројтерс ги објави најдобрите фотографии од 2018 година и тие предизвикуваат многу контрадикторни чувства

Секоја година Ројтерс ги објавува најзначајните фотографии од годината што заминува, а 2018 година не е исклучок. Фотографите на Ројтерс успеаја да ги опфатат со своите леќи и уникатни природни...

На цртачот му дале тема Нова Година, но нему нешто друго му се врти во главата

Среќа што е доволно вешт, па може да ги замаскира...

Ова е најновото, необично уметничко дело на лондонскиот аниматор Мајкл Марчевски, со наслов „Дел од машината“

Видеото дава совршен одговор на прашањето „Како ти помина работната недела?“ Се препознавте ли и...

36 идеи како со сопствени раце да си направите уникатни новогодишни елки

Добар украс воопшто не мора да значи и скап украс. И да не планирате да правите, креативната идеја на некои од нив ќе ве...

Кога стариот шифоњер ќе добие шанса за нов живот (6 слики)

Има една стара изрека која вели: „Девојки, не се мажете за човек со ‘златни раце’, затоа што никогаш нема да имате ништо ново. Тој може да поправи сѐ!“ Токму тоа...

Тетоважите може да покријат секаква лузна (21 слика)

Само треба да најдете креативен уметник кој ќе ви даде куп идеи како може да се замаскира...

National Geographic ги избра најдобрите фотографии од 2018 година кои ќе ви го одземат здивот

Секој кој живее на оваа планета знае дека секојдневнието тука се состои од подеми и падови, од борби со победи и порази. Погледнете ги овие фотографии: без оглед на тоа...

Уметникот ги претвора обичните предмети во нешто космичко (повеќе нема да можете да го гледате лимонот со исти очи)

Кога бевме деца, можевме да ја претвориме четката за заби во оружје за витези, далечински управувач за телевизор можеше да служи за управување со вселенско летало, а перницата стануваше непробоен...

Уметникот од Канада создава слики кои ќе ви го стоплат срцето подобро од топло какао

Еден од најбараните уметници во Канада, Ричард Савои, создава слики буквално заситени со зимска атмосфера. Неговите дела красат многу приватни збирки ширум светот. Ричард не размислувал сериозно да слика, се...

Ние дознавме како се создаваат фигурите во музејот Мадам Тисо и сега ќе ви покажеме

Повеќе од два века музејот Мадам Тисо создава восочни фигури, копии од познати личности, кои едвај се разликуваат од вистинските. Сега веќе не е само музеј, туку добро познат бренд...

16+ илустрации од уметник кој не се плаши да го покаже животот каков што навистина е

Уметникот Стефан Шмиц живее во Швајцарија и создава илустрации за најпознатите списанија во светот. Неговите дела опфаќа различни области на модерниот живот: од семејни врски до технологија. Нема цензура во...

14 сериозни реклами кои „врескаат“ за клучните проблеми во светот

Многумина од нас мислат дека рекламирањето е нешто непријатно и досадно. Ретко се случува да ви помине денот без да видите ниту една реклама. Сепак, рекламирањето може да дојде во...

Генијално: Скали кои ви заштедуваат многу простор во домот и други парчиња мебел кој „го снемува“

Освен скалите, погледнете уште неколку брилијантни дела на австралискиот дизајнер Зев Бианчи, кој создава мебел што може да „го снема“ кога не го...

Генијално смислени тајни соби во домот, како и парчиња мебел со тајни прегради

Секој треба да размисли во својот дом да изведе нешто вакво. Ако не друго, барем некое парче мебел за да ги надитри...

Брилијантните и уникатни уметнички дела на американскиот уметник Крег Алан, кои можат да се гледаат со часови

Уметникот има навистина оригинален пристап кон креирањето на своите слики. Гледајте, уживајте и воодушевувајте...

Креативни студенти на ликовна академија од Јапонија ги „оживеаја“ најпознатите уметнички дела

Сместен меѓу Токио и Јокохама, Кавасаки е јапонски град познат по својата тешка индустрија, музеј на отворено, и ... една од најголемите и најразновидни прослави на Ноќта на вештерките во...

Убавината е насекаде околу нас, само треба да имаш око да ја видиш!

Да погледнеме една прекрасна уметничка фотографија, а потоа и околината во која е фотографирана. Уметник човек не е оној кој добро црта, туку оној кој ги гледа работите со поинакви...

Оваа Русинка може да се трансформира во било која позната личност, благодарение на нејзиниот талент

Запознајте се со Алиса. Таа е студентка од Омск. Во своето слободно време, таа се трансформира во познати личности и ликови од популарните филмови. На нејзиниот профил на Инстаграм, Алиса...

Тетоважи кои вечно ќе ги чуваат спомените (25 слики)

Аликан Горгу е турски уметник за тетоважи кој специјализирал фотографија на факултет, а потоа решил да ги поврзе неговите студии и неговата страст за тетовирањето, создавајќи симпатични и минималистички верзии...

Овој пар потрошил 25.000 долари за да го претвори стариот камион во нов и удобен дом

Овој млад пар од Нотингем, Велика Британија, решил да ги направи работите на свој начин. Бидејќи и двајцата сакаат да патуваат а нивните работни места вклучуваат патување одлучиле дека им...

19 креативни начини на служење коктели во барови и ресторани

Понекогаш угостителите знаат на невистина необичен (дури и претеран) начин да ги изненадат своите гости. Направивме избор од 19 коктели, за кои некои гости велат „Може ли да го добијам...

Саграда Фамилија во Барселона конечно доби дозвола за градба, после 136 години од на изградбата

Познатата Саграда Фамилија конечно ќе добие дозвола за градба, 136 години по започнувањето на работата на уште недовршената...

Како се прави викиншка секира од шина од железничка пруга?

Мајсторот си најде интересен предизвик, а резултатот е навистина убав алат кој добро ќе ви дојде овој период, кога е сезона за цепење...

Африканско техно

Без струја, на брегот на океанот, со користење на африкански традиционален...

Оваа „супер-јахта“ ќе чини над 200 милиони евра и ќе биде невидлива на повеќе од 50 метри

Плановите за „невидлива“ супер-јахта која се вклопува во морето и прави оние на бродот да се чувствуваат како да „лебдат на воздух“ се...

Работи кои веднаш ќе посакате да ги имате (46 слики)

Генијални изуми наменети да ни го поедностават и разубават...

20 сурово искрени илустрации кои го разоткриваат овој свет како со остар скалпел

Полјакот, Павел Кучински е еден од најреномираните карикатуристи во светот. Во своите дела тој ги изложува модерните пороци, вклучувајќи зависност од гаџети, политизација на сите сфери на животот и необјаснива...

+