Дедо Мраз си ја загубил капата, можете ли да му помогнете да ја најде?

Човекот мора да тргне да носи подароци, а капата никаде ја нема. Вие сте на потег...

Кој има предност при свртување десно во следната ситуација?

Ајде шоферишта да видиме кај кого положило...

Најтешкиот и најсподелуван математички проблем на интернет за 2018 година! Можете ли да го решите?

Ако ви оди математиката, ова за вас ќе биде „гола вода“. Пробајте си ги...

Она што ќе го забележите прво на сликите потсвесно, ќе ви открие какви сте во секојдневниот живот

Еве ги тестовите кои можат да ви помогнат да ја разберете вашата личност повеќе. Можеби сте гениј и сѐ уште не знаете за тоа или едноставно не го прифаќате. Опуштете...

Формата на вашиот палец може да ви открие нешто интересно за вашата личност

Нашите раце можат многу да ни раскажат за нас, дури и обликот на прстот може многу да раскаже, иако не му обрнуваме многу внимание. Палецот е уникатен бидејќи е составен...

Визуелен тест и загатка кои ќе ви откријат нови и интересни работи

Нашите избори можат да кажат многу за нас и за карактеристиките на нашата личност. Вашата омилена боја, цвет или книга, исто така, го создава вашиот имиџ во општеството. Овој тест...

Квиз: Изберете честитка и дознајте што ве очекува во новата година

Сакате да дознаете што ве очекува во 2019 година? Тогаш погледнете го нашиот забавен квиз. Одберете ја честитката која најмногу ви се допаѓа кликнете на неа и прочитајте го пророштвото...

Колку коњи забележавте? Вашиот одговор може да ви открие нешто ново за вас

Првите тестови за личност се појавиле во 1920-тите. Тие најчесто се користеле за поедноставување на процесот на избор на персонал во воените сили. Денес, постојат многу такви тестови и нивните...

Првата слика што ќе ја видите ќе ви открие каква умствена моќ имате

Психобиологот и добитникот на Нобеловата награда Роџер В. Спери открил дека различните мозочни хемисфери - левата и десната функционираат различно, и начинот на кој размислувате зависи од тоа која страна...

3 логички задачи со кои дури и некои интелектуалци не можат да се справат. Дали вие успеавте?

Дали некогаш сте се запрашале зошто дури и не особено тешките проблеми понекогаш не збунуваат? Постојат студии кои докажуваат дека обично луѓето имаат тенденција да ги користат нивните интелектуални способности...

Кажете ни кое перо ви се допаѓа и откријте ја скриената моќ на вашата личност

Денес има повеќе од 7 милијарди луѓе во светот и секој од нас е уникатен, прекрасен и исклучителен. Иако понекогаш може да изгледа дека имаме многу сличности со другите луѓе,...

Тест на вниманието: Помогнете им на луѓето да ги најдат изгубените предмети

Животот бара да бидеме многу внимателни. Затоа што дури и кога ќе ни го снема вториот чорап или клучевите започнуваме потрага. За да ја искористите и усовршите оваа способност ви...

Стрип тест кој ќе ви помогне да утврдите каков тип на маж ви одговара

Ако сѐ уште се мислите, со кој човек ќе можете лесно и со песна да поминете низ животот, тогаш овој тест конечно ќе ви помогне да се одлучите. Ова е...

ТЕСТ: Дали го гледате човекот во профил или однапред? Одговорот може да ви открие многу за вашата личност

Сите луѓе имаа свои навики: некои ги гризат ноктите кога се под стрес, некои секогаш доцнат. И сите овие навидум небитни карактеристики ја одредуваат нашата личност. Да дознаете нешто ново...

3 загатки кои ќе ви покажат како функционира вашата логика во екстремна ситуација

Се сеќавате како Едип мораше да ги реши загатките на Сфингата за да го спаси градот од ужасното чудовиште? Вие не треба да спасите цел град, но сепак треба да...

ТЕСТ: Можете ли да погодите за кои книги станува збор според тетоважите?

Добрите книги оставаат толку голем впечаток што некои луѓе не сакаат да ги сместат само на полиците и во умоту, туку сакаат да ги прикажат на нивните тела во вид...

ТЕСТ: Изберете една пеперутка и откријте ги скриените страни на вашата личност

Пеперутки се живи симболи на слобода и убавина. Многу уметници ги користеле во нивните дела како инспирација или како тема на делото, поради нивната силна поврзаност со слободата и нивната...

6 загатки кои вистинските логичари ќе ги скршат како ореви

Загатките секогаш се лесни за вистинските логичари. Доколку не сте сигурни во вашите логички спосбности обидете се да ги решите овие неколку загатки и потврдете ја вашата „супер моќ“. Решенијата...

ТЕСТ: Овие 10 слики ќе ја проверат вашата логика и чувството за детали

Научниците веруваат дека тестовите и загатките го стимулираат нашиот мозок и го прават подобар. Тоа е исто како да одите во фитнес сала за мозокот: Колку повеќе го тренирате толку...

ТЕСТ: Кое копче би го притиснале за да направите промена во животот? Одговорот открива како се чувствувате!

Ние не случајно се опкружуваме со посебни бои на облека, ентериер и сл. Боите кои ги одбираме директно се однесуваат на нашата состојба на умот. Имало голем број на истражувања...

ТЕСТ: Дали би преживеале без вашиот паметен телефон?

Паметните телефони ни даваат пристап до светот на информации, но многумина се прашуваат дали сме премногу зависни од нив. Овој квиз ќе утврди дали зависноста од вашиот телефон достигнала точка...

Животното кое ќе го забележите прво на сликата ќе ви каже многу нешта за вашиот карактер

Нашата потсвест е неверојатна и може многу да ни каже за нашата личност, повеќе отколку што веројатно мислиме. Експертите велат дека нашиот потсвесен ум е како единица за складирање, која...

ТЕСТ: Дознајте кој бил главниот убавец во Холивуд во годината на вашето раѓање

Овие актери не само што биле дел од најдобрите филмови на сите времиња, туку и излудувале голем број на обожавателки во своето време. Ние ви подготвивме тест кој ќе ви...

Психолошки тест: Како го држите филџанот?

Нашите навики во голема мера се диктирани од нашите индивидуални психолошки карактеристики. Затоа гестовите можат да кажат многу за моменталното расположение на лицето. Сепак, анализата на однесувањето не мора да...

9 начини на кои луѓето ги држат цигарите и што тоа кажува за нив

Сите ние ги знаеме опасностите од пушење цигари овие денови и не го оправдуваме пушењето. Меѓутоа, 1950-тите биле поинакво време, кога рекламирањето и културниот притисок за пушење биле силни. Пушењето...

Првото животно кое што ќе го видите ќе ви каже каква личност сте

Ние секој ден дознаваме нешто ново за нас самите и многу често откриваме апсолутно непредвидливи карактеристики во нашиот карактер. Животните што ги одбираме и ги претпочитаме, исто така, можат многу...

Одговорете едно прашање и ние ќе ви кажеме каков тип на размислување имате

Научниците веруваат дека нашиот тип на размислување зависи од културата на која ѝ припаѓаме: западна или источна. Ако го знаете вашиот тип на размислување тоа ќе ви помогне подобро да...

Загатка: Витези и лажговци

Витези и лажговци живеат на непознат остров. Витезите секогаш ја кажуваат вистината, лажговците секогаш лежат. Тројца жители на островот (А, Б и В) се расправале на пазарот. Еден странец поминал и...

Овој тест со слики ќе ви покаже колку логично размислувате

Дали некогаш сте се играле Шерлок? Во секојдневниот живот, ова се прави многу ретко, само доколку не ви го снема омилениот шал или некој ви ја земал омилената чаша на...

4 загатки подеднакво добри за обожавателите на спортот и логичарите

Решавањето на загатки не е само возбудливо, туку исто така е и корисно, затоа што на тој начин го „го мачите“ мозокот и вежбате флексибилност на размислување. Проверете ја моќта...

+