Пред 20 години не можевме да замислиме дека ќе купуваме производи од удобноста на домот или дека ќе водиме видео разговор со некоја личност која е илјадници километри далеку од нас. Технологиите се развиваат толку брзо што е невозможно да се одржи чекор со нив.

Производителите на облека решија да не стојат настрана: денес тие создаваат работи што порано биле напишани во книгите за научна фантастика.

1. Најлесните обувки

Линк го создаде концептот на ултралесни чевли. Всушност, овие „влошки“ едноставно се прикачуваат на стапалото и се свиткуваат рабовите. Според дизајнерите на компанијата, ваквите чевли ја комбинираат практичноста на патиките и леснотијата на влечките.

2. Костум од пробиотици, кој се активира

Младиот дизајнер Рози Бродхајд се здружи со научници од универзитетот Гент и измисли нов материјал за облека – СКИН II. За изработка на материјалот користени се пробиотски бактерии кои се активираат кога телото ќе почне да се поти и го неутрализираат лошиот мирис.

3. Облека што ја менува бојата во зависност од расположението

Компанијата за истражување и дизајн The Unseen од Лондон создава експериментална облека. Јакни, торби и ранци на оваа марка се изработени од нивните технолошки материјали, кои ја менуваат бојата во зависност од температурата на телото на сопственикот.

4. Спортски градник со вештачка интелигенција

Спортскиот градник Supa е опремен со вештачки интелигентен модул за комуникација со мобилна апликација. Градникот го следи срцевиот ритам на неговиот сопственик, го мери нивото на ултравиолетово зрачење и степенот на обемот на замор за време на тренингот.

5. Хулахопки што ќе траат 50 години

Основачот на „Sheerly Genius“, Кетрин Хомут, вели дека хулахопките што ги произведува компанијата се скоро неуништливи. И сето тоа благодарение на уникатната технологија: хулахопките се направени од влакна, кои обично се користат во производството на оклоп за тело и опрема за качување.

6. Јакна што се полни од сонцето

Vollebak прави облека само за мажи. Еден од најпопуларните производи на оваа марка е јакна што се полни од кој било извор на светлина. Флуоресцентната површина апсорбира светлина, а ноќе свети во мракот. Оваа суперсилна јакна може да биде корисна за оние кои трчаат во темница.

7. Костим за капење, со кој можете да бидете сигурни дека нема да изгорите на Сонце

Овој костим за капење Spinali Design, има вграден сензор кој пренесува читања на телесната температура и УВ-активност на паметниот телефон. Пред да го облечете костимот за капење, се внесува својот тип на кожа во апликацијата, а паметниот сензор ве потсетува кога да нанесете крема за сончање или дури и да се скриете во сенка.

8. Во оваа тренерка можете да слушате музика…со кожата

Пронајдокот им овозможува на луѓето со оштетен слух да „слушаат“ музика со нивните тела. Ова значи дека доколку сте на концерт ќе ги слушате тактилните дразби од музиката.

9. Чорапите за луѓе со дијабетес предупредуваат на повреди

Текстилната компанија Сирена објави чорапи за лица со дијабетес тип 1. Една од застрашувачките компликации на болеста е дијабетично стапало. Поради тоа, се појавуваат лошо заздравувачки чирови поради кои се заканува и ампутација. Интегриран сензор ја мери температурата на кожата и открива рани знаци на воспаление кои не се видливи со голо око.

10. Патики со бактериолошка вентилација

Спортскиот бренд Пума, во соработка со Универзитетот во Масачусетс, создаде чевли со специјални бактерии кои ја контролираат вентилацијата. Микроорганизмите „седат“ во специјални прегради и се хранат со материјалот од кој се направени патики. Кога ногата почнува да се поти, бактериите стануваат активни, го јадат својот оддел и создаваат отвор.

11. Облека што може да се испрска директно на телото

Лондонските научници развија мешавина од полимери кои можат да се нанесат на кожата. Ваквата облека совршено одговара на телото и е мека на допир. Луѓето кои имаат доволно среќа да ги носат првите примероци забележуваат дека маица изработена од прскан материјал може да се отстрани исто како и обичната. Покрај тоа, таа е многу посилна.

12. Маица за предупредување од срцев удар

Кинеската компанија Lenovo создаде паметна маица која ја следи состојбата на кардиоваскуларниот систем. ЕКГ и сензори се поставени во оваа облека за да се снимат отчукувањата на срцето и дишењето. Еднаш на ден, маицата испраќа податоци до сервер, каде вештачката интелигенција ги анализира и предупредува за можни проблеми.

Сподели на Facebook
пати видено