Што има на 1000 метри под површината на Антарктикот?

До сега никој немаше отидено толку длабоко под мразот на Антарктикот, а тимот кој успеа беше воодушевен од разновидноста и енергичноста на организмите кои живее...

Прошетка на Менхетн во 360 степени со 8К резолуција

Пуштете го видеото на цел екран и разгледајте го комерцијалниот, финансискиот и културниот центар на...

Остатоците од некогаш величествената црква „Св. Павле“ во Макао, јужна Кина

Градот Макао во Јужна Кина можеби е најдобро познат по своите казина и луксузни хотели, но неговото најголемо обележје е всушност една црква, односно, она што останало од неа. Црквата...

10 грешки при патување кои можат да го уништат одморот

Ако не сте патувачки гуру кој патува професионално, речиси е невозможно да се избегнат грешките за време на вашите патувања. Еве, ние ви нудиме шанса да учите од грешките на...

Зад оваа врата се крие Рајот

Ако се сомневавте дали постои Рајот, на вашите сомнежи им дојде...

Неистражената Африка: 17 контроверзни работи во кои сите веруваат

Многу луѓе сѐ уште веруваат дека ако одат во Африка, ќе гледаат племиња, диви животни кои ги поминуваат улиците, нечисти патишта и импровизирани станови. Следната статија ќе ви покаже пореален...

Предјама: Замокот во пештера каде што живеел словенечкиот Робин Худ

Овој замок кој некогаш бил дом на словенечкиот Робин Худ има богата историја. Предјама се наоѓа во „устата“ на една пештера на висока карпа и нуди прекрасен поглед на пејсажот....

Луксузен хотел на Алјаска за богаташите кои сакаат да побегнат од светот на неколку дена

Хотелот се наоѓа во националниот парк Денали на височина од 1700 метри и нема никакви допирни точки со цивилизацијата, што го прави еден од најизолираните хотели во светот. Дури нема...

„Дупка-куќите“ во Кина

Повеќе од четири илјади години, на платото Лоес во северна Кина, луѓето живееле во подземни куќи познати како јаодонг, што на кинески значи „куќа-пештера“. Некои од овие пештерски живеалишта се...

9 најстари градови кои останале населени од древните времиња па се до денес

Ова се најстарите постојано населени места на Земјата и ова е најблиску до идејата да патуваме низ времето. Добро е да се знае дека ова „патување низ времето“ ќе ве...

Ангелската убавина на албино луѓето од различни раси

Албино луѓето се многу посебни и секогаш привлекуваат погледи со својот изглед. Во многу земји овие луѓе се жртви на дискриминација, но не може да се негира дека тие се...

10 бајковити села за сите оние кои сакаат да избегаат од бучните градови

Сите ние понекогаш размислуваме да побегнеме некаде далеку во некое село за да најдеме мир и спокој од бучниот живот во градовите. Секое од овие мали места се разликува по...

Се продава остров од 26 хектари во Шкотска, за 280.000 евра!

Во прилог на земјиштето, купувачот ќе ги добие и урнатините на неколку напуштени куќи, кои ќе треба да ги обнови, бидејќи на островот нема да може да добие дозвола за...

Полска го отвори најголемиот лавиринт од снег во светот

Оваа атракција е одлична за сите оние кои сакаат снег и авантура. Полска нуди неверојатна забава во паркот „Snowlandia Zakopane“ со нивниот најголем лавиринт од снег, кој се протега на...

Прекрасната планета Земја преку пејзажите на Ник Сантос (25 фото)

Ник Сантос е фотограф од Сан Франциско, кој патува по светот во потрага по совршени...

10 прекрасни земји кои нудат прилично евтин одмор

Секое патување во странство нуди многу емоции и нови впечатоци. Но, ние често не одиме на патувања затоа што мислиме дека секогаш се премногу скапи. Сепак, овие 10 земји нудат...

Како точно изгледа рајот?

Патот до рајот е лизгав и полн со искушенија, но ако одиш внимателно, ќе...

Вистинската убавина на сноубордингот

Еден сноубордер снима друг, со совршен стабилизатор за камера. Видеото е...

Најстуденото село во светот: Ојмјакон забележува скоро рекордни температури од кои се расипал и термометарот

Добредојдовте во најстуденото село на земјата каде што просечната температура во јануари е -50 °C и трепките на жителите се замрзнуваат за само неколку секунди откако ќе излезат од дома....

Еден обичен зимски ден во едно руско село

Човеков реши да отиде до градот да заврши некоја работа додека уште е...

Прекрасна медуза снимена на дното на океанот

Океанот крие многу тајни, а научниците кои го истражуваат велат дека помалку знаеме за длабочините на океаните отколку за...

Јапонска зимска идила: Мирен живот со многу снег (17 фото)

Кинескиот фотограф Јинг Ји ги посетил јапонските градови од северниот дел на земјата во зима. Овие области понекогаш се отсечени од цивилизацијата поради обилните снежни врнежи. Уживајте во оваа прекрасна...

Непознат оддалечен јапонски остров е на врвот на листата на топ 10 туристички дестинации за 2018

Јапонскиот остров е на врвот на годинешните „TripAdvisor Travellers’ Choice“ награди за „Дестинација во подем“, врз основа на позитивни повратни информации од патниците и зголемен интерес за резервации. За инспирација...

Целиот океан замрзнал во заливот Кејп Код во Масачусетс, САД

Постарите жители на местото велат дека ова се случува еднаш на 50 години. Во продолжение имате две видеа, едно обично и едно од...

Во Аргентина сега е лето (24 фото)

Влеговме во вториот месец од зимата. На нашите улици не е многу пријатно да се шета поради комбинацијата студ-магла-пм10, но во Аргентина е топло и сончево. Температурата во овие месеци...

10 прекрасни и бизарни чуда на природата

Секој агол на нашата планета е преполн со неверојатни природни формации. Некои, како Аурора Бореалис, се добро познати. Други лежат неоткриени и чекаат во внатрешноста на дождовните шуми и...

Исланд стана првата земја во светот каде што е нелегално да им се плаќа на мажите повеќе од жените

Исланд стана првата земја во светот која ја спроведува еднаквата плата меѓу мажите и жените. Легислативата, која стапи на сила на 1 јануари 2018 година, значи дека поголемите фирми ќе...

12 возбудливи рути по кои секое патување е незаборавно искуство

Дали сакате авантури? На овие интересни и возбудливи места ќе можете да го почувствувате адреналинот и возбудата! Без разлика дали се работи за воздушен, патен или железнички сообраќај, забавата е...

Авантуристов ја поминал пеш цела Америка, цели 5000 км, од Канада до Мексико и снимал по 1 секунда секој ден

Видеото трае 4 минути а е составено од дневните видеа од по 1...

Силни моменти (49 фото)

Нова колекција фотографии кои нема да ве остават...

+