Некои луѓе во светот добиваат канцеларија со неверојатно изгрејсонце, бели облаци, па дури и поларна светлина. Ова е секојдневие за пилотите ширум светот. Освен задоволство, да се биде пилот е и голема обврска. Овие тројца пилоти, од кои и една жена ја споделуваат возбудата од пилотската кабина и магичните моменти надвор од неа.

1. Кристијан Ван Хеист

Кристијан сакал да биде пилот уште кога имал само 10 години и денес може да каже дека го исполнил својот сон. Тој земал камера со него за време на оваа патување за да им покаже на пријателите и семејството на што е сведок за време на неговите летови.

Тој го открива уникатниот поглед од кабината, кој како да прикажува метеорити кои паѓаат.

„”Се сретнавме со огромен фронт на активни грмотевици кои летаат во густи облаци со нула видливост.“

Тој опфатил чудо на природата како што е поларната светлина.

Фотографија од Ербас А340 кој поминува над нив.

Еве како изгледа неговата канцеларија! Премногу копчиња!

Дали знаевте дека има кабина за одмор на екипажот?

2. Марија Петерсон

Статистичките податоци покажуваат дека само 5% од сите пилоти во светот се жени – и Марија е една од нив. Овој пилот ги руши стереотипите во професијата во која доминираат мажите.

Таа е многу среќна што работата ја задоволува нејзината страст за патување.

Белите облаци се нејзиниот секојдневен поглед од канцеларијата.

Со дозвола за летање, можете дури и да се справите со контролите на борбените авиони.

3. Сантијаго Борја

По завршувањето на школувањето како инженер за компјутер и системи, Сантијаго Борја избрал да ги следи своите соништа и да го открие светот како пилот. Тој сакаше да ги сподели спектакуларните погледи во кои уживал во своите патувања, практикувајќи фотографство.

„Неколку пати сум видел таква концентрација на бури. Тоа беше чисто црвено враќање на радарот …“

„Никогаш не сум видел молња како оваа.“

„Ведра ноќ, без месечина.“

Нема сомнение дека овие пилоти ја имаат една од најубавите работи на планетата! Ние сме им благодарни што ни дадоа можност да се восхитуваме на дел од магијата што овој свет може да ја понуди директно од нивниот „прозорец на канцеларијата“.

Сподели на Facebook
пати видено