Кога планираме патување и ги разгледуваме прекрасните онлајн фотографии од популарни места, ние обично забораваме како овие места всушност изгледаат во реалниот живот – преплавени со туристи и прескапите стоки и услуги.

Затоа ви направивме листа од места кои се многу слични, дури и поубави од популарните дестинации, особено затоа што нема да ве нервира хаосот што го прават илјадниците туристи.

11. Версај, Франција / Херенхимзе, Германија

Луѓето кои ретко ги посетуваат палатите тврдат дека се исти. Тие всушност се многу различни, но понекогаш едноставно не можете да разберете која палата всушност ја гледате. Херенхимзе, резиденцијата на баварската кралска земја, изгледа исто како Версај. Кралот Луј Втори го изградил во чест на својот идол Крал Луј XIV од Франција. Не толку многу луѓе знаат за оваа палата. Надоместокот за прием е само 10 евра. во споредба со 18 € влезници во Версај.

10. Амстердам, Холандија / Хамбург, Германија

Многумина од нас сакаат да го посетат Амстердам: во 2017 година, околу 17 милиони туристи го посетија градот каде живеат 850.000 луѓе. Ако сте заинтересирани за архитектура, живописни куќи и канали, посетете го Хамбург. Стариот град изгледа како Амстердам, а културниот живот не е ништо помалку импресивен. Можете исто така да ја посетите Филхармонијата во футуристичка зграда.

9. Капри, Италија / Еолски Острови, Италија

Познатиот туристички остров Капри е многу пренатрупан за време на врвната сезона. Уште повеќе, ќе треба да плаќате многу само неколку дена: околу 320 евра за 4 дена. Ако не сте подготвени да платите многу, размислете за посета на Еолски Острови. Овие острови се наоѓаат недалеку од Капри, но имаат чисти песочни плажи и ниски цени. На пример, цените за изнајмување се 4 пати пониски. Како дополнителен бонус: постојат неколку мали активни вулкани, бидејќи сите острови се со вулканско потекло.

8. Гејрангер-фјорд, Норвешка / Конигсе, Германија

Убавината на Гејрангер-фјорд е позната низ целиот свет, но не е лесно да се стигне таму. Освен тоа, Норвешка не е најевтината земја: дури и билет за јавен превоз чини околу 4 евра. Конигсе, природно езеро, може да стане одлична алтернатива: се наоѓа помеѓу високите планини, така што лесно можете да уживате во пешачењето. Многу е полесно да се дојде до Германија каде цените се многу пониски: на пример, јавниот превоз ќе ве чини € 1,7.

7. Гејзерите во Хаукадалур, Исланд / Долината на гејзери во Роторуа, Нов Зеланд

Гејзерите обично се поврзуваат со античките времиња и моќ, па многу луѓе патуваат за да го видат ова чудо. Но, дали навистина може да се доживее такво чувство кога сте опкружени со туристи со камери? Одлична алтернатива е долината на гејзери во Нов Зеланд, која е исто толку убава и моќна.

6. Стоунхенџ, Велика Британија / Манпупунер, Русија

Ако мислите дека посетата на Стоунхенџ е нешто што можете да направите во затворена атмосфера, подобро е да ги разгледате вашите планови. Овој споменик е сам само на фотографиите: во 2017 година, повеќе од 1,5 милиони луѓе го посетија. Друга варијанта е Манпупунер. Тешко е да се стигнете таму, но нема да бидете вознемирени од туристичките групи, а мистериозната атмосфера нема да ве остави рамнодушни. Овие формации се важни објекти на културата Манси, а споменикот е едно од седумте чуда на Русија.

5. Бордо лозја, Франција / Кахети лозја, Грузија

Ако го обожавате винскиот туризам, Франција не е вашата единствена опција. А патувањето во Кахети, историскиот регион на Грузија, ќе биде одлична алтернатива. Кахети е познат по своите лозови насади, но цените се пониски: може да се најде еднодневна турнеја до Кахети за 28 евра по лице, додека истата турнеја во Бордо ќе чини не помалку од 150 евра.

4. Големата пирамида од Гиза, Египет / Мерое, Судан

Патувањето до познатите пирамиди е можно само ако е придружено со спори автобуси, неподнослива топлина и високи цени за сè, вклучувајќи ја и цената за влез (9 долари) и вода за пиење. Патувањето до Мерое е многу поудобно. Градот се наоѓа во близина на познатата некропола и има пирамиди и неверојатна пустинска атмосфера. Нема многу туристи и затоа цените не се толку високи.

3. Колосеум, Италија / Амфитеатар на Ел Џем, Тунис

Дури и ако го посетите Рим, постои шанса дека нема да влезете во Колосеум поради фактот што редиците се многу долги. Добрата вест е дека има повеќе од еден амфитеатар за да се види! На пример, во Тунис, ќе можете да ја видите истата градба. Цената за влез ќе ве чини околу 6 долари.

2. Пукет, Тајланд / островот Фу Куок, Виетнам

Ако некогаш сте го посетиле Тајланд, дефинитивно ќе сакате да се вратите. Но има толку многу земји што треба да истражуваат! Во Виетнам, нема толпи туристи и хотелите се одлични. Можете да го најдете совршениот за вас и да платите само 50 евра дневно.

1. Канали во Венеција, Италија / Канали во Колмар, Франција

Повеќето од нас сонуваат да ја посетат Венеција и да го доживеат живописното патување низ каналите. Но, пред да влезете во гондола, мора да застанете во долг ред. И заборавете да се фотографирате без туристи во позадина. Погледнете го Колмар во Франција. Постои област наречена Мала Венеција, каде туристите обично не одат, но фотографиите ќе бидат уште поубави од оние од Венеција.

Сподели на Facebook
пати видено