Дубаи е еден градовите кои набрзо се развиваат во светот. Во 1960-тите, тој бил пуста пустина со неколку згради, а сега е најгусто населен град во Обединетите Арапски Емирати! Дали знаевте дека има голем скијачки центар во средината на пустината во Дубаи?

9. Судбината на спортските автомобил во Дубаи

Полицијата во Дубаи може да се види со скапи автомобили како Астон Мартин, Ферари или Мерцедес. Се разбира, таквите автомобили се користат главно за атракција и изложби. Сепак, понекогаш полицајците ги возат за патролирање во побогатите туристички-пријателски подрачја.

Благодарение на економскиот раст, некои богати граѓани можат да си дозволат и луксузни автомобили. Полициските спортски возила може да се користат за да се бркаат сопствениците на такви автомобили во случај на несоодветна или незаконска активност.

За жал, илјадници напуштени автомобили со високи перформанси може да се најдат во Дубаи. Причината за ова е прилично едноставна: повеќето од нив биле купени пред финансиската криза во 2009 година. Кога економијата се урна, многу луѓе одеднаш се најдоа во големи долгови и банкротираа. Тие немале друг избор освен да ги напуштат своите автомобили за да не плаќаат данок.

8. 77% од сите луѓе се имигранти

Само 23% од луѓето што живеат во Дубаи се родени во ОАЕ. Работниците кои градат нови згради обично се имигранти од Пакистан, Индија и Бангладеш. Вреди да се напомене, нивниот квалитет на живот драстично се разликува од луксузниот животен стил на граѓаните на ОАЕ.

7. Понекогаш може да видите невообичаени миленичиња

Сите знаеме дека богатите луѓе имаат извонреден вкус, а граѓаните на Дубаи не се исклучок од ова правило. Богатите шеици и бизнисмени чувале гепари, тигри и лавови како миленичиња.

Зошто користиме минатото време? Затоа што во денешно време ваквите животни се нелегални миленичиња во ОАЕ. Земјата усвои закон со кој се забранува приватна сопственост и трговија со диви и опасни животни.

6. Даноците само што се спроведени во Дубаи

Во минатото, Дубаи беше град без данок. Оданочувањето е проект од последните 10 години, кој стапи во акција по падот на економијата на градот. Главната причина за спроведување на даноците бил обидот да се зголемат приходите во Дубаи.

Обединетите Арапски Емирати спроведоа ДДВ со стапка од 5% на 1 јануари 2018 година. Сепак, речиси 100 производи, здравствени услуги и образование сѐ уште се ослободени од данок.

Стапката на ДДВ во ОАЕ е прилично ниска во споредба со светските стандарди. Секторот за малопродажба на ОАЕ ќе биде заштитен и зголемените цени нема да бидат шок за луѓето со ниски примања.

5. Град на брзи промени

Според City Momentum од 2014 година, Дубаи е една од најбрзо развивачките земји – се развива толку брзо, што 42 метро станици биле изградени само за 3 години! 20% од сите кранови се наоѓаат во Дубаи.

Уште поинтересно е тоа што Дубаи во моментов го гради најголемиот забавен парк наречен Дубаиленд, кој ќе вклучува вештачки острови и одморалишта.

4. Хотелот Бурџ Халифа има доволно злато за да ја покрие сликата Мона Лиза 46.265 пати

Бурџ Халифа е еден од најлуксузните хотели во светот цели 8.000 метри квадратни се украсени со 22-каратни листови. Хотелот има доволно злато за да ја покрие сликата Мона Лиза 46.265 пати со злато.

3. Во Дубаи, роботите учествуваат во трки со камили

Наместо традиционални коњски трки, во Дубаи има трки со камили. Најмногу изненадува фактот е што роботи учествуваат на натпреварите наместо луѓето. Цената на секој робот варира од 3.000 до 10.000 долари. Со текот на годините, овие трки оствариле голем интерес кај луѓето.

2. Ќе има населба под куполата која ќе биде поголема од Монако

Ќе има област од 4.5 милиони квадратни метри под куполата која ќе има театри, центри, хотели и паркови. Местото ќе биде изградено специјално за пешаци и ќе биде снабдено со компјутери кои обезбедуваат пријатна клима.

1. Постои затворен ски-центар во Дубаи

Постои затворен ски-центар од 22.500 метри квадратни во најголемиот трговски центар во Дубаи. Одморалиштето располага со планина во затворени простории со висина од 85 метри, има 5 стази. Исто така има површина од 3.000 метри квадратни, која вклучува санки и тобогани, ледени кули, џиновски снежни топки и ледена пештера.

Сподели на Facebook
пати видено