Замокот Елц: Величествен споменик кој е во сопственост на истото семејство 800 години

Замокот Елц е величествен замок кој се наоѓа на врвот на карпа во малата шумска долина во Германија. Без разлика дали станува збор за среќа или стратегија замокот е поштеден...

Прошетка до Петра, пустинската оаза која што била напуштена пред 1.500 години

Петра некогаш бил раздвижен град во јужната пустина на Јордан во близина на градот Вади Муса. Основан околу 312 п.н.е., градот бил населен од Набатејците, кои го нарекувале Ракму. Набатејците...

Добредојдовте во најмалиот хотел во светот! Цената е 75 долари од ноќ, се чекирате во блиската пештера, а потоа можете да се раскомотите во оваа Буба

Нормално е гостите во хотелите да сакаат голема соба. Но, патниците се собираат во еден хотел во Шубак, Јордан, токму поради тоа што има една и единствена просторија која е...

Ледениот хотел во Шведска се надградува на годишно ниво од 1989 година, а оваа година се употребени 30.000 кубни метри снег и мраз

Најновата верзија на Ледениот хотел во Шведска повторно е отворен за зимската сезона. Секоја година од 1989 година, хотелот се надградува во селото Јукашјарви, 200 километри северно од Арктичкиот круг...

Знаеш дека е студено, кога и брановите на езерото ќе почнат да замрзнуваат

Оваа необична зимска убавина е снимена на брегот на Бајкалското езеро, најдлабокото езеро во светот, кое се наоѓа во Сибир,...

Најстрмната железница во светот ве носи во швајцарското планинско село Стос на Алпите

Кабините се специјално дизајнирани во форма на цилиндри кои ротираат, за вие да седите исправени, додека возот е под агол од 48 степени, а моќните мотори со сајли ве влечат...

Колку убава може да биде зимата (55 фото)

Во исчекување на снег кој ќе заврне и ќе остане барем неколку дена, ќе си уживаме во фотографиите од другите делови од светот...

Нема невозможни работи за Кинезите: Прекрасен луксузен хотел на запуштено и необично место во околината на Шангај

Кинезите уште еднаш докажаа дека чудата се возможни ако имаш визија, ако работиш напорно и ако имаш многу пари. Ова е хотелот Сонгџианг Интерконтинентал, кој е во завршна фаза, а...

Пејзажите направени од љубов, самоук фотограф, авантурист и студент од Германија (25 фото)

Марсел Сиберт не користи Фотошоп, а сепак неговите фотографии изгледаат како да се од соништата. Ова е...

Уживајте во смирувачките пејзажи на финскиот патник и фотограф Јани Лаксо

Јани Лаксо е талентиран фотограф, патник и уметник од Хелсинки, Финска. Јани патува во природа и прави неверојатни...

Декорирање на Новозеландски начин: Огради украсени со градници, велосипеди и секаков вид на отпад

Новозеланѓаните имаат единствен начин за ослободување од ѓубрето...го закачуваат на огради. Градници, чизми, четки за заби, велосипеди, сето она што го „поминало“ својот животен век, тие го закачуваат на оградите...

Шенонсо: Замокот на дамите, изграден над река во мало француско село

Замокот Шенонсо кој се наоѓа во близина на малото село Шенонсо во Франција, е еден од најпознатите замоци на долината на Лоара. Тој е особено посебен поради тоа што е...

3 Сонца: Редок природен феномен во Швајцарија

Скијач-турист на швајцарските Алпи го сними атмосферскиот оптички феномен, кој што народски се вика лажно сонце и најдобро се забележува кога сонцето е во близина на...

Приказната за замокот Усе, кој бил инспирација за бајката „Заспаната убавица“

Вгнезден на работ на шумата Шинон и со поглед на бреговите на реката Индре, во француската комуна на Ригниј-Усе, се наоѓа замокот Усе. Замокот првично бил изграден во 11-тиот век...

Чудесниот извор на реката Цетина во Хрватска

Уметничко ремек дело на природата. Изворот ме многу мал по површина, но длабок е дури 150 метри. Реката е долга 105 километри и се влева во Јадранското...

Убавините на Канада преку 30 прекрасни фотографии

Вилијам Хед е фотограф кој е импресиониран од канадските карпести планини, езера и паркови. Сета таа убавина тој ќе ви ја пренесе преку своите...

Како е уреден еден традиционален јапонски дом?

Да се живее во стара јапонска куќа е незаборавно искуство. Сè е согласно со традициите: генкан, васитцу, фусума, шоји, татами, забутон, футон, осире. Има дури и камидана. Јапонската култура е...

Монте Кали: Планината од готварска сол

Монте Кали е невообичаено обележје во малиот град Херингер во источен Хесен, Германија. Овој голем рид не содржи ништо друго освен натриум хлорид или обична готварска сол, што е нус-производ...

Баткава знае да лета, а и неговиот камерман е талентиран исто така

Да бидеме искрени, секој од нас сонувал да лета барем еднаш во животот. Параглајдерот Жан-Батист Шандалиер ни покажува како тоа чувство може да изгледа во реалниот живот. Повелете на една...

10 необични дестинации каде посетителите забораваат на која планета живеат

Понекогаш истите досадни патувања почуваат да ни претставуваат повеќе товар отколку начин за релаксација. Во светот постојат повеќе необични места кои што се уникатни по својот изглед и начин на...

Огнена топка на небото над Лапонија, ноќта ја претвори во ден!

Ова не е почеток на некоја приказна со Дедо Мраз, туку вистинска случка фатена на камера од страна на ентузијастот Тони Бетман кој си седел во својот дом во Лапонија,...

Што ќе јадете ако отидете како турист во Куба?

Кога патувате во друга земја, најголемата грижа ви е што ќе јадете таму. Ова прашање е особено важно кога одите во подалечна и поегзотична земја како Куба, каде што има...

Шарените манастири на Романија

Во северна Романија, во регионот историски познат како Буковина, има колекција од осум византиски цркви, познати по своите убави, обоени фрески кои ги украсуваат нивните ѕидови и внатре и надвор....

Животот е краток, затоа живеј го со полна пареа! (58 фото)

Ова е девизата по која се водат голем број луѓе од ширум светот. Куп примери во...

Швеѓанец излегува на терасата за да ви го покаже најубавиот природен феномен на планетата Земја

Аурора бореалис е природна појава на светлина на небото, особено во поларните региони, предизвикана од судирот на наелектризираните честички под влијание на магнетното поле на Земјата. Поларната светлина обично се забележува...

Видео за релаксација: Летање над Нов Зеланд на облачно време

Погледот е фантастичен и кога авионот лета над облаците, но и кога ќе се спушти под нив. Пуштете на цел екран и...

Стегнете се малку наредните неколку месеци и за 60 милиони евра, оваа убавина во Дубаи може да биде ваша :)

Просто да не ти се верува дека ова чини 60 милиони евра. Што мислите за колку се гради ваков...

Луксузна хотелска соба на островот Санторини, Грција, со приватен базен внатре

Вакво нешто ретко на кој угостител му текнало да направи. Инаку хотелот се вика Дана Вилас, со 4 ѕвездички е, а цената на едно ноќевање за двајца е околу 300...

Огромна река од земја на Тибет

Вакво движење на земјиштето не е реткост во последните години на Тибет, а се случува затоа што земјата е многу влажна а слојот под неа е замрзнат. Според некои експерти,...

90-годишна баба од Чешка го претвора малото село во нејзина уметничка галерија

Анежка Кашпаркова, поранешна земјоделка го прифатила „занаетот“ од друга локална жена која со години го украсувала...

+