Huawei ја објави следната генерација на паметни телефони, само четири месеци откако претседателот Трамп ги забрани нивните уреди во САД со налог за национална безбедност.

Mate 30 Pro од 16,5 см има екран кој се витка околу рабовите, со изненадувачки поголемиот 16,8 см обичен Mate 30 има стандарден рамен дисплеј. Поради овие измени, Huawei ги исфрли копчињата за волумен од страната на уредот и ќе користи решение на допир.

Најголема разлика за овие телефони во однос на серијата Mate 20 објавена минатата година е кружниот исечок на камерата на задниот дел со четири сензори на задниот дел. Стандардните уреди Mate 30 доаѓаат со главна камера од 40 мегапиксели, камера со ултра широк агол од 16 мегапиксели, 8-мегапикселна телефото камера и сензор за „ласерски фокус“. Она што е различно во врска со Pro е додавањето на 3D сензор за длабочина што го заменува „ласерскиот сензор“, како и ултра широкиот агол се надградува на 40-мегапиксели.

Покрај тоа што е во можност да снимате сериозно импресивни фотографии, одлични се и при снимање на видео. Поддржува 4K при снимање на 60fps и тие импресивно ја прикажаа можноста на Mate 30 Pro да сними ултра бавно движење на 7680 fps.

Големините на батеријата се различни во двата телефони, при што Mate 30 Pro има поголема батерија од 4.500mAh, во споредба со батеријата од 4.200 mAh во Mate 30. Huawei ја дуплира брзината на обратното безжично полнење, при што двата модели поддржуваат брзо 40W жично полнење и безжично полнење од 27W.

И двата модели го добија целокупниот чип на компанијата „Кирин 990“, за кој Huawei вели дека нуди зголемување на брзината и има вграден модем 5G. Новиот чип нуди подобри перформанси на процесорот и графичкиот процесор во споредба со претходниот модел.

Најголемата точка за разговор околу овие телефони е тоа што телефоните нема да ги имаат вметнато апликациите и услугите на Google. Додека хардверот е сериозно импресивен, останува да се види дали луѓето ќе го купат телефонот без „Гугл мапс“ и „ЈуТјуб“ претходно инсталирани на нив. ЕМУИ 10 е софтвер со којшто ќе се спушти серијата Mate 30, базиран од Android 10.

Цените за Huawei Mate 30 започнуваат од 799 €, а Pro изданието чини најмалку 1099 €. За 5G издание на телефонот, ќе чини дополнителни 100 €.

Сподели на Facebook
пати видено