Кина обелодени низа нова воена технологија за време на парадата за одбележување на основањето на комунистичката нација пред 70 години. Скоро 30 видови оружје – вклучувајќи тенкови, проектили, борбени беспилотни летала и беспилотни подморници – беа откриени за прв пат. „Ѕвезда на денот“ беше интерконтиненталната балистичка ракета „Донгфенг-41“ или ДФ-41, за која се смета дека е способна да слета 10 нуклеарни боеви глави насекаде низ САД во рок од 30 минути од лансирањето.

Исто така, се смета дека има опсег од повеќе од 15.000 километри, најдолг во светот – што потенцијално ја прави најмоќното нуклеарно оружје на планетата. Дебитираше и „Донгфенг-17“ или ДФ-17, уште една интерконтинентална балистичка ракета со хиперсонична боева глава, за која Кина тврди дека ја прави имуна на сите тековни ракетни одбранбени системи.

Голем број други проектили, беспилотни летала, авиони и возила исто така беа парадирани под будното око на Си Ѓинпинг. За ракетата се вели дека носи до 10 нуклеарни боеви глави кои можат да бидат независно маневрирани, што значи дека може да постигне 10 цели истовремено. Еве ги и останатите „играчки“ кои ги покажа Кина:

Сподели на Facebook
пати видено