Оваа година, Експедиција Антарктикот го започна своето 50-дневно патување низ Јужниот океан и долж ледениот континент во обид да го истражи морското дно. Тимот отпатувал на истражувачкиот брод Р.В. Тангароа од Нов Зеланд, додека користел најнапреден систем за сликање наречен Егис за да опфати фасцинантни слики од дното на морето.

Додека мисијата сѐ уште трае, научниците објавија документарен филм насловен „Тајните на Антарктикот“ на ЈуТјуб, во кој се детализирани сите неверојатни откритија направени досега.

Во документарецот нараторот објаснува: „Откако храбро издржаа ледени бури, скршена опрема и сурово море скоро два месеци, тимот се подготвува за највисок степен на задача на сите нив. Тие ќе истражуваат 3.500 метри во бездна, длабочина скоро како и височината на швајцарските Алпи. Ќе издржи 300 пати поголем притисок отколку што доживуваме секој ден. Одеднаш амбисната празнина се разоткрива, изгледа неплодно, како на површината на Марс, но одблизу се открива живот за кој никој досега не бил сведок на Антарктикот.“

Сепак, научниците биле очајни да го погледнат суштеството, па затоа испратиле рибарска мрежа таму. Д-р Шналбел, која работи како морски биолог во Националниот институт за вода и атмосферски истражувања во Нов Зеланд, се присетува на нејзината возбуда за откритието.

„Има нешто доста интересно на предниот дел кој го поврзува со нилски коњ. Не знаеме колку се таму, не знаеме колку е често ова. Но, никогаш не сум видела вакво нешто порано.“, вели таа.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено