6-годишно девојче напиша писмо до компанија за играчки и стана глас за сите девојчиња и жени во светот

Шестгодишната Вивијан Лорд, од Литл Рок, Арканзас, се играла со играчките на нејзиниот брат, кога сфатила дека ниту една од пластичните фигури не личи на...

Овој пар се венчал на едноставен и уникатен начин за да покажат дека венчавките не мора да бидат прескапи

Кога ќе се спомне свадба веднаш на памет ни доаѓаат екстравагантни венчаници, цвеќе, 400 гости, кетеринг и што уште не, или со други зборови, премногу скапи работи. Луѓето понекогаш даваат...

Деца задевале сиромашно 9-годишно момче кое си направило маица од неговиoт омилен тим, но сѐ уште има надеж за светот

Кога сите би биле малку повеќе љубезни светот би бил многу подобро место за живеење. Иако не секогаш оваа оптимистична мисла се реализира неодамнешниот триумф на едно момче на Флорида...

„Плачев како бебе“: Жена пронашла шише со 4 долари на плажата и писмо

Сите имаме такви мали нешта за кои секогаш сме сонувале, но никогаш не сме ги направиле. Можеби тајмингот не бил погоден, можеби било премногу скапо, или можеби едноставно сме биле...

Овие дечиња се пример како несебично треба да се подарува љубов во пријателството

Вашата сродна душа, вашиот најдобар пријател, вашето домашно милениче или можеби само вашиот кревет, на сите ни е потребно нешто посебно во чии прегратки ќе паднеме по одреден период. Но...

Овој возач е вистински херој!

Откако виде дека со свирење и давање знаци возачот пред него не сфаќа што се случува, излезе од автомобилот за да спаси еден невин...

Невеста тајно ја однела венчаницата кај нејзината болна баба, за да можат да ги споделат последните среќни моменти

Планирањето на свадбата не е лесно патување, бидејќи има многу работи што не можете да ги контролирате. И Тара Фоли, невеста од Тексас, се нашла во една од овие ситуации....

Хумана медицинска сестра донираше дел од својот црн дроб за да спаси 8-годишно момче

Брејден Атен бил примен во детската болница во Милвоки, во Висконсин, со откажување на црниот дроб на 26 април годинава. Во мај, Грејс Ван Ден Хевел, тетката на Брејден и...

Како изгледа вистинска среќа?

Ако мислите дека вашите деца се среќни што ќе им купите нов мобилен телефон, се лажете. Нивната среќа ни од далеку не може да се мери со среќата на овие...

Слеп човек успеал да го спаси својот син со церебрална парализа од ураганот Доријан

Чуда се случуваат, а особено кога родителите ќе се најдат во ситуација да ги заштитат животите на своите деца. Но, што доколку и родителот е во незавидна положба? Некој би...

Момче со тежок инвалидитет кое велело дека сака да се откаже од животот, го добило најубавото изненадување за својот роденден

13-годишниот Рис од Болтон, Ланкашир, се разочарал од животот и ѝ кажал на својата мајка Тања, дека „му е доста од животот“ и дека не сака да продолжи да живее...

Професорка пронајде едноставен начин како да им го намали емоционалниот товар на учениците

„Што е емоционален багаж?“ Со овие зборови започнал еден од првите часови во едно средно училиште во Америка. Професорка по Англиски јазик со 22-годишно работно искуство, Керен Лоув, решила да...

Оваа девојка со инвалидитет ги користи своите нозе за да црта и да ја издржува нејзината мајка

Има една 27-годишна девојка која живее во оддалечена планинска област во Хуе, Виетнам, со својата 67-годишна мајка. Таа не е во состојба да се движи, да извршува секојдневни активности сама...

Повторно заедно! Срцезатоплувачкиот момент во кој двајца заљубени со Даунов синдром повторно се заедно, благодарение на нивните мајки

Ник Дојл и Габи Ангелини прв пат се запознале во април оваа година, на конференција за лица со Даунов синдром во Детроит,...

„Моите родители веруваа дека ќе ме најдат“: Животната приказна за девојка која пред 20 години се изгубила во воз

Во оваа приказна е тешко да се поверува. По 20 години, откако 4 годишната ќерка се изгубила во воз кој одел на релација Минск-Осиповичи, ги нашла своите...

Генијално: Возило специјално дизајнирано за хендикепирани лица

Конечно некој се сети да направи нешто добро и за луѓето кои се врзани за својата...

Летање со најдобриот другар (Позитив на денот!)

Само луѓето кои растеле со домашно милениче навистина ќе го разберат ова...

6-годишно момче ги искористило сите заштедени пари за да купи храна за оние на кои им е најпотребна моментално

Неверојатно хумано момче е пофалено за неговтаа добрина откако ги донирало парите кои трпеливо ги штедело за да оди во Дизниленд за да купи храна за евакуираните од ураганот...

Овој човек цел месец тајно ја запросувал својата девојка, без таа да знае

Во денешно време станува се потешко и потешко да се смисли оригинален начин за запросување. Без разлика дали ќе вклучите пријатели и семејство, ќе излезете со букет од рози или...

Жена од Бахамите засолнила 97 болни и бездомни кучиња во својот дом за да ги спаси од ураганот Доријан

Луѓето секогаш можат да не изненадат со својата несебичност и добрина. Една жена од Бахамите засолнила скоро 100 кучиња скитници во нејзиниот дом за да ги заштити од ураганот Доријан....

Жена ги претвора старите училишни автобуси во домови за бездомните семејства

Животот на Џули Акинс се сменил во 2016 година. Откако одреден период живеела со бездомници ја добила идејата наречена „Возила за промена“. Како хонорарна новинарка, таа се впуштила во патување...

5-годишно момче кое имало редок карцином од „носот до колената“ повторно може да игра фудбал

Кога на Фреди Ветерли му била дијагностицирана ретка болест, лекарите им рекле на неговите разочарани родители дека детето е опфатено од рак од носот до колената. Неговата мајка Алис Филипс...

Идна мајка сонувала страшен кошмар кој ѝ се остварил 5 дена пред породувањето, но животот е на нејзината страна

Алесија Арапис, од Мелбурн, Австралија имала еден чуден сон кој прилично ја вознемирил. 31-годишната жена била во 37-мата недела од бременоста кога сонувала дека има грутка во...

17 луѓе кои со своите фотографии докажаа дека нема ништо поважно од семејството

Во животот постојат остри свиоци. Растеме, ги менуваме своите навики, желби и цели, но семејството е едно од неколкуте работи кои остануваат...

Несебичен болнички персонал му ја исполниле последната желба на таткото на 4 деца

45-годишниот Крис Шо од Австралија бил дијагностициран со агресивна форма на рак на желудникот. Таткото на 4 деца успеал да се бори со страшната болест 14 месеци, но потоа му...

Романтичен човек кој страда од деменција ја запроси својата „девојка“, која всушност веќе 12 години му е сопруга

Деменцијата е широка категорија на мозочни заболувања кои предизвикуваат долгорочно и често постепено намалување на способноста за размислување и...

Хирург е прогласен за херој откако заврши 7 операции по ред, без да направи пауза

Сите имаме тешки денови на работа, но никој не се осмелува да се спореди со овој хирург, кој бил принуден да изврши седум операции без ниту една...

14-годишно момче е прогласено за херој откако ѝ помогнало на баба која се изгубила на паркингот за време на бура

Полицаецот Џо Холт бил воодушевен откако забележал младо момче од Мисури како ѝ помага на постара жена, која не можела да се снајде на паркингот откако започнало големо...

Како на филм: Жена не се сеќава на својот сопруг откако имала несреќа, но повторно се заљуби во него

Лора и Брејден Фаганело може да изгледаат како обична двојка која штотуку се свршила. Сепак, оние што се блиски со нив веќе знаат дека нивната приказна е далеку од...

13-годишно момче создаде „училишен плакар“ за да им помогне на сиромашните ученици

Чејс Нејланд-Сквер, ученик во средното училиште Порт Ален, Луизијана, е обично момче со необично добро срце. Тој сакал да им помогне да учениците кои немаат доволно „среќа“ како него и...

+