Колегите на тато се погрижија девојчето да се почувствува како принцеза со волшебно стапче

Нејзиното волшебно стапче всушност функционира и што и да да допре некако магично оживува.

Куче спасило 14-годишно девојче да не падне од 20 метри висока карпа

Џорџ Конер од Сасекс, Англија, бил на прошетка заедно со неговиот 6-годишен Стафордшир Бултериер, по име Макс. Додека се шетале во близина на една карпа 46-годишниот сопственик забележал дека неговото милениче прилично се вознемирило и сакало да оди во правец на карпата. Џорџ оддалеку забележал дека има нешто од надворешниот дел од оградата поставена на карпата, но мислел дека станува збор на кеса со ѓубре и првин не сакал да го пушти Макс да оди во тој правец, но кога сфатил дека кучето е упорно и нема избор се упатил кон карпата.

8-годишно момче ги искористило своите заработени пари за да ги изненади соученичките на Денот на вљубените

8-годишниот Калум Дру оваа година чистел автомобили за да може да им приреди изненадување на своите соученички. Но, ова не е невообичаено за малиот Калум, тој веќе неколку години наназад работел во цвеќарницата на неговата баба за да си ги „заработи“ подароците. Сепак откако неговата баба починала минатата година тој пронашол друго решение. Додека најголем дел од децата своите пари ги трошат на слатки и играчки, Калум направил нешто многу несебично.

20 срцезатоплувачки фотографии кои докажуваат дека семејството е најдоброто нешто во светот

Претпоставуваме дека 90% од нашите најтопли спомени се поврзани со нашите семејства. Ние сме толку среќни кога на нашите мајки им станува подобро, се чувствуваме многу возбудени кога за прв пат ги земаме во раце нашите бебиња и сме подготвени да се смееме и да плачеме во исто време кога ќе ги видиме нашите најблиски по долг период разделеност. Овие фотографии едноставно докажуваат колку семејството е вашен дел од нашите животи и како сѐ останато е лесно заменливо. 

Една жена создава уникатни кукли кои се копии на нивните посебни мали сопственици

Пред околу 4 години, бизнис наречен „Кукла како мене“ е роден благодарение на Ејми Џандрисевич. Ејми создава кукли кои одговараат на карактеристиките на нејзините клиенти. Таа навистина верува дека кулите имаат терапевтско дејство врз децата кои фацијални стигми и други болести, особено затоа што овие кукли не се „совршени“. На децата им треба кукла која изгледа како нив, а не како совршена манекенка. Погледнете ги куклите кои ги изработува Ејми и нивните среќни сопственици.

Норвешки милионер го гради најголемиот брод во светот за чистење на пластика од океанот

Им симнуваме капа на луѓето кои вишокот пари ќе решат да го искористат за вака хумано дело, кое ќе ѝ помогне на планетата Земја.

Родеото со тато е најјако

А синот е вистински каубоец со талент од раѓање.

Среќата е само состојба на умот

1 фотографија вредна 1000 зборови. Не тера да размислиме каде сме тргнале и дали трчајќи по материјалното богатство, заборавивме да уживаме во животот.

Кучето ѝ ја возврати љубовта на својата мала пријателка

Дневна доза позитивна енергија.

Еден фотограф најде невообичаен начин да ѝ помогне на слепа невеста да ги „види“ нејзините свадбени фотографии

Џејмс Деј, фотограф од Сиднеј имал уникатно искуство на работа каде што требал да фотографира невеста која е сосема слепа. Како може да фотографирате свадба знаејќи дека идната сопруга никогаш нема да ги види сликите? На ова прашање можел да му најде одговор само неверојатнот Џејмс, тој не само што создал уникатна атмосфера на венчавката, туку и им дал подарок на младенците, кој засекогаш ќе им остане во срцата.

Оваа мајка од Тексас подготвува роденденски забави за бездомни деца и нејзината приказна ќе ви ги стопли срцата

„Јади. Спиј. Забавувај се. Повтори.“ (Eat. Sleep. Party. Repeat.). Ова е мантрата за Пејџ Ченулт, професионален планер на свадби од Тексас, која ја промени својата клиентела од невести во деца кои се бездомници. Пејџ го организирала „Роденденскиот проект“ преку кој организирала забави за децата во засолништата за бездомници или оние кои се под надлежност на социјалните служби. Заедно со тим на волонтери Пејџ донела насмевка на лицата на илјадници деца низ САД.

Срцезатоплувачкиот момент во кој медицинска сестра теши 2-годишно момче кое се плаши од операција

Медицинска сестра од северозападна Кина ги допре срцата на милиони луѓе низ светот откако се појави видео и фотографии каде што таа теши 2-годишно момче и го заспива, пред да започне операцијата, од која момчето многу се плашело. Медицинската сестра Ма Тонгјан се играла, го гушкала и милувала детето за да на крајот успее да го смири целосно, пред да му да му биде ставена анестезијата.

Смртно болен човек напишал дека му е жал што нема да дочека да го гледа омилениот филм, но не очекувал ваква рекација од Марвел

Пред речиси еден месец, 33-годишниот обожавател на Марвел по име Александар објавил на Reddit дека би сакал да може да го види најновиот филм „Одмазници:Крајна игра“, а причината поради која сакал да го направи тоа довела до солзи во очите кај многу луѓе. Александар признал дека е смртно болен и дека големи се можностите да не ја дочека премиерата на филмот во април.

Најубавиот гест што некогаш бил забележан на фудбалски натпревар! Во животот никогаш не си сам!

Малиот фудбалер, но голем човек, е капитен на фудбалскиот тим под 14 години.

Маратонка трчала 30 километри носејќи мало кученце, кое го пронашла на патот за време на трката

Кјемјира Клонгсанун забележала ккао останатите маратонци избегнуваат мало кученце на патот за време на маратонот во Тајланд. Таа решила да застане и да го земе во раце кученцето кое се тресело од страв. Бидејќи немало други луѓе или куќи наоколу 43-годишната жена претпоставила дека животното се изгубило или е напуштено. Тогаш таа одлучила да направи смел и хуман потег.

Татко цели 13 години го подготвувал матурскиот подарок за неговата ќерка и сега конечно дочекал за да ѝ го подари

Уште кога почнала да оди во градинка, таткото на Брена Мартини знаел со што ќе ја изненади за нејзината матура. Брајан Мартин имал големо трпение и цели 13 години внимателно го подготвувал подарокот за неговата ќерка, кој планирал да ѝ го даде кога ќе заврши средно училиште. Конечно тој ден пристигнал и Брена била воодушевена од посветеноста на нејзиниот татко. Секој матурант би посакал ваков подарок од родителот.

20 фотографии кои ќе допрат до вашите срца побрзо од било кој романтичен филм

„Плачот го активира телото на здрав начин“, вели Стивен Сидероф, доктор на науки, клинички психолог во Лос Анџелес и директор на Институтот за етика на Раул Валенберг. Особено е корисно да плачете ако сте преокупирани со емоции, бидејќи тоа драматично го намалува стресот. Затоа ви препорачуваме да не гледате аамо романтични филмови, туку и вакви емотивни фотографии кои ќе ги стоплат вашите срца.

Мајка која заглавила повеќе од 4 часа во сообраќаен метеж, поради снегот, реши да ги забавува своите деца

Венди Чуп од Колорадо заедно со своите две деца и нивното куче се враќале од Денвер дома, но поради снегот сообраќајот не можел да функционира и семејството било принудено да остане во автомобилот повеќе од 4 часа. Сепак Венди не дозволила околностите да ѝ го уништат расположението и решила да ги расположи и нејзините тинејџери така што почнала да пее и игра на песната „Everybody“ од Backstreet Boys.

18 фотографии кои можат да ви го стоплат срцето, дури и кога температурите се под нулата

Ако сите ние правиме по една добра работа дневно, тогаш многу луѓе би биле посреќни во овој свет. Луѓето од оваа статија добро го разбираат тоа и прават сѐ што можат за да го направат светот подобро место за живот. Таткото кој гради замок за својата ќерка или пак сопругот кој повторно ја запросува својата сопруга се само некои од хероите кои заслужуваат голем аплауз. Овие луѓе можат да ве инспирираат да заборавите на вашите секојдневни обврски и да направите нешто убаво за некого.

Хуманите пожарникари спасуваат куче заглавено во дупка среде замрзнато езеро

Вакви дела ти ја враќаат вербата во човештвото и ти даваат надеж за едно подобро утре.

Девојчето има двајца татковци кои ја сакаат бескрајно, но тие не се геј пар!

Кога првин ќе ја погледнете фотографијата си помислувате една работа: „Ова мора да е геј пар со нивната ќерка“. Сепак не станува збор за вакво семејство. Малата Вилоу од Тексас има големо семејство со двајца татковци и мајка. Од левата страна на фотографијата е „тато Дилан“ или „дополнителниот татко“, а од десната страна е „тато Дејвид“ или биолошкиот татко на Вилоу.

Предизвик на среќата: Како би изгледале фотографиите кои го потресоа светот, кога би имале среќен крај?

За жал во изминатите години се појавија многу трогателни фотографии во кои суровоста на војните и луѓето се главна тема. Колку и да сакаме овие фотографии не можат да се избришат како и ужасните настани кои ги опишуваат, но на животот не треба секогаш да се гледа во црно-бело, а така мисли и Моршед Мишу од Бангладеш кој даде позитивна верзија на фотографиите кои предизвикуваат тага. Неговите илустрации ги нарекува „Предизвик на среќата“, во прилог на „10-годишниот предизвик“, но во овој случај предизвикот е да се стремиме да создадеме општество без војни и немири, каде што нашите деца ќе имаат мирно и безгрижно детство.

Мојот син има 1 годинка, а вака реагира кога неговиот тим ќе даде гол

Малиот има само 19 месеци, а веќе е голем обожавател на фудбал.

Жена која е алергична на сите животни, отворила засолниште за да им помага, иако го ризикува своето здравје

Луѓето со алергии на домашни миленичиња знаат што е тешка одлука да имаат домашно милениче, кога секој контакт со животно предизвикува да страдаат. Меѓутоа, за Кејтлин Чимини, од Њу Џерси, ова никогаш не било проблем. И покрај тоа што е сериозно алергична на животните, таа досега спасила стотици, и изгледа дека не планира да престане во скоро време. На нејзиниот ранч ги собира напуштените или повредените суштества и им дава целосна љубов и грижа, која што може да ја пружи.

Малиот е многу гладен, а уште нема ни запчиња

Дневна доза позитивна енергија!

На сите натпревари на овој парагвајски фудбалски тим можете да видите куче, а за тоа постои срцезатоплувачка причина

Парагвајскиот фудбалски тим „2 мај“ стана познат низ целиот свет, благодарение на необичниот асистент, кој го пронашол тренерот Карлос Хара Сагиер. Станува збор за неверојатно куче. Тоа учествува во сите настани на фудбалерите и стана вистински пријател на менторот на тимот. Ова интелигентно животно е обожавано од сите – од менаџерите на тимот и играчите до фановите. И навистина има што да се сака.

Бебе почнува заразно да се смее откако го слуша гласот на нејзината сестричка за прв пат

На видеото малата Скарлет не може да престане да се смее откако за прв пат ја слуша својата сестричка Хејли како и вели „помала сестричке“. Кога се родила Скарлет имала интестинален проблем и третманот со антибиотици го оштетил нејзиниот слух. Мајката на Скарлет не била свесна дека нејзиното бебе имало толку оштетен слух, се додека не ја слушнала како се радува на нејзиниот и на гласот на нејзината постара ќерка.

2-годишното девојче се обидува да комуницира со својот глувонем татко

Иако не ги знае гестовите, сепак девојчето даде сѐ од себе да му каже на тато нешто. Позитив на денот!

Запознајте ја апликацијата Huawei Facing Emotions која им помага на лицата со оштетен вид

Дали некогаш сте се запрашале која е функцијата на поплочувањето со испакнини на пешачките премини, скалите и влезовите? Тоа е во суштина начин со кој лицата со оштетен вид се предупредуваат на можна опасност, која е една од многуте иновации која им помага на лицата со оштетен вид да се движат слободно и безбедно. Иновации […]

Тинејџерка алергична на „животот“ преживува благодарение на нејзиното куче

Мекензи Месман е 17-годишно девојче од Небраска кое до пред 3 години имало нормален живот, вежбала гимнастика и била мажоретка сѐ додека не била дијагностицирана со „Синдром на активираните мастни клетки“. Ова предизвикува автоимуниот систем на нејзиното тело да се активира од сè, од сонцето до парфеми и храна. Така што велат дека младата Мекензи е алергична на „животот“.

+