Без разлика дали барате живописно бегство од реалноста или пак евтина дестинација, го имаме местото за вас. Краков е прогласен за најдобра дестинација за посетување во Европа.

Победувајќи ги Прага, Амстердам и Берлин, полскиот град е дестинација за одмор на Британците.Ова е според новото истражување од групата потрошувачи „Which?“. Краков беше награден со 93%, како и оценка од 5 ѕвезди за вредност за парите – единствениот град во цела Европа што го постигнал тоа.

Можете да ги истражите културното богатство и историјата што градот ги нуди, како што се подземните рудници за сол и обиколки до Аушвиц. Анкетата ги оцени градовите според низа критериуми: просечна цена за авиокомпанија, просечна цена на хотелот, сместување, храна и пијалоци, културни атракции, шопинг, леснотија на приближување, недостаток на гужва и вредност за пари.

Еве ги првите 10 и нивниот резултат, според истражувањето:

1. Краков, Полска – 93%
2. Севилја, Шпанија – 90%
3. Валенсија, Шпанија – 89%
4. Берлин, Германија – 88%
5. Амстердам, Холандија – 86%
6. Будимпешта, Унгарија – 86%
7. Минхен, Германија – 86%
8. Венеција, Италија – 86%
9. Верона, Италија – 85%
10. Бордо, Франција – 85%

Истражувањето е засновано на 4.700 луѓе кои патувале помеѓу април 2018 и април 2019 година. Три години по ред, Краков ги надмина градовите во Европа. Погледнете ги и останатите градови со послаби оценки.

11. Лисабон, Португалија – 85%
12. Гранада, Шпанија – 84%
13. Хелсинки, Финска – 84%
14. Мадрид, Шпанија – 84%
15. Осло, Норвешка – 84%
16. Порто, Португалија – 84%
17. Стокхолм, Шведска – 84%
18. Виена, Австрија – 84%
19. Атина, Грција – 83%
20. Барселона, Шпанија – 83%

21. Бриж, Белгија – 82%
22. Копенхаген, Данска – 82%
23. Фиренца, Италија – 82%
24. Болоња, Италија – 81%
25. Фуншал, Португалија – 81%
26. Прага, Чешка – 81%
27. Рим, Италија – 81%
28. Салцбург, Австрија – 81%
29. Ница, Франција – 80%
30. Париз, Франција – 80%
31. Варшава, Полска – 80%

32. Малага, Шпанија – 79%
33. Берген, Норвешка – 78%
34. Валета, Малта – 78%
35. Келн, Германија – 77%
36. Даблин, Република Ирска – 77%
37. Дубровник, Хрватска – 76%
38. Неапол, Италија – 75%
39. Палма де Мајорка, Шпанија – 75%
40. Рејкјавик, Исланд – 74%
41. Брисел, Белгија – 73%
42. Милано, Италија – 73%
43. Аликанте, Шпанија – 72%

Сподели на Facebook
пати видено