Јапонскиот бербер кој прави фризури со самурајски меч наместо со ножици

Јапонскиот бербер кој прави фризури со самурајски меч наместо со ножици

Дали би се осмелиле да ја ставите главата под острото сечило на дебелково?

Џиновски скулптури никнаа на австралиските плажи

Низ целата плажа Бонд Бич во Сиднеј, Австралија, се кренати џиновски скулптури за годинешниот фестивал „Скулптура крај морето“. Осумнаесеттото издание на оваа традиционална уметничка изложба започна на 23. октомври и на неа се претставени 100 скулптури од целиот свет. Скулптурите се распоредени на површина од 2 километри на целиот морски брег помеѓу Бонд и Тамарама Бич.

Луѓето гледаат 1 милион бои, но оваа сликарка гледа (и употребува) 100 милиони

Кончета Антико е сликарка од Австралија со ретка здравствено нарушување наречено тетрахроматизам. Повеќето луѓе имаат три вида визуелни рецептори одговорни за восприемање на боите, наречени чунчиња. Луѓето со тетрахромизам имаат и четврт вид на чунчиња што прави боите да ги гледаат во сто пати повеќе нијанси.

Е ова е Диџеј во вистинската смисла на зборот!

Е ова е Диџеј во вистинската смисла на зборот!

Диџејството не е само да одбереш песни и да пуштиш програм кој сам ги микса. Човеков им покажа на сите Диџеи на кои рацете им се повеќе во воздух отколку на микесета, како се прави тоа! Уживајте во мајсторијата на DJ CRAZE, кој направи сосема нова и многу интересна песна во живо со скречување.

Џиновска скулптура излегува од под земјата на плоштад во Будимпешта

Уметникот Ервин Лорант Херве создаде впечатлива скулптура наречена „Popped Up“ којашто претставува огромен човек кој излегува од земјата. Полистиренската скулптура се наоѓа на плоштадот Сечени во Будимпешта, Унгарија, и претставува една од главните атракции на меѓународниот фестивал на современа уметност Art Market Budapest 2014 – годишен фестивал на кој се претставуваат современи дела на уметници […]

Убедливо најубавиот музички спот што се појавил во последно време

Убедливо најубавиот музички спот што се појавил во последно време

Групата се вика „OK Go“, а песната „I Won’t Let You Down“. По потекло се од Чикаго, а живеат и работат во Лос Анџелес, Калифорнија, САД.

Бездомник кој живее на улица 30 години, седнува на пијано и свири прекрасна композиција која тој ја напишал

Бездомник кој живее на улица 30 години, седнува на пијано и свири прекрасна композиција која тој ја напишал

Мелодијата е во исто време убава и тажна, се познава дека е напишана од длабочината на една измачена душа.

Трансформацијата на хаотичната тераса во прекрасна канцеларија (19 фото)

Одлична идеја како да го искористите просторот од вашиот стан кој се затрупал со непотребни предмети.

Можете ли да погодите од што се направени овие предмети? Погледнете подобро!

Многумина имаат јаки идеи, но малкумина можат да ги претворат во дело како уметникот Ливио де Марчи.

На Ливио де Марчи можете да му заблагодарите што уметноста на резбањето ја искачил едно ниво погоре. Во светот на Ливио, вашето дрвено палто можете да го закачите на вашата дрвена закачалка во вашиот дрвен дом и можете да се возите во вашиот дрвен автомобил (кој згора на се е амфибија).

Парализирана уметница научила како да ја употребува нејзината уста за да слика ремек дела

Уметницата Маријам Паре само што ја почнала нејзината уметничка кариера како дваесетгодишна студентка во 1996 кога била застрелана во `рбетот и останала неподвижна од вратот надолу. И покрај тешките околности и ограничености коишто морала да ги прифати, Паре нашла начин како да продолжи по нејзиниот уметнички пат. Додека била на терапија, научила како да го […]

Океански Атлас: Огромна подводна статуа на девојка која ја носи тежината на океанот

Со висина од 4.5 метри и тежина над 60 тони, Океанскиот Атлас е најголемата подводна скулптура во светот. Поставена во водите на западниот брег во Насау, Бахами, „Океанскиот атлас“ е последната подводна скулптура на уметникот Џејсон деКаирес Тејлор, познат по неговите напори да изгради подводни скулптурни паркови во океаните ширум светот. Цементните фигури на Тејлор се изградени со издржлив материјал кој е pH неутрален и кој го поттикнува развојот на корали и други подводни форми на живот.

Светлечка анимација на тркалата од вашиот автомобил

Светлечка анимација на тркалата од вашиот автомобил

Се што ви треба е да си ги снимите саканите слики и анимации на USB и да си го купите додатокот, се разбира. Интересна идеја.

Најчудните кинески згради (13 фото)

Кина се развива со молскавична брзина и веќе е водечка светска економска сила. За Кинезите нема предизвик кој не може да се оствари. Така и архитектите често си ја пуштаат фантазијата и си земаат слобода да изградат нешто невообичаено, како на пример зграда во форма на прстен или некоја друга чудна градба како овие подолу.

Овие неверојатно реалистични слики се всушност тетоважи. Треба да ги видите за да се уверите!

Тетовирањето е древна практика која се применува насекаде низ светот. Благодарение на современиот развој на технологијата на тетовирање, тетоважите се поживи и поинтригантни од било кога. Иако некои можеби ги претпочитаат потрадиционалните стилови, некои уметници ги поместуваат границите на тетовирањето создавајќи фотореалистични слики врз кожата на нивните клиенти.

Дали имате голема нужда да се чувствувате како цар?

И царевите мораат да одат во тоалет, а еве неколку интересни дизајни на WC школка врз коишто би се чувствувале како цареви. Не во сите случаи, но…

Дрвените урбани скулптури на некогашниот производител на мебел

Некогашниот производител на мебел, а денес уметник Џејмс Мекнаб, во Галеријата на Роберт Фонтејн во Мајами отвори нова изложба со наслов „Метроа“. Мекнаб продолжува со своите истражувања на архитектонските облици употребувајќи импровизирана форма на дрводелство која тој ја опишува како „цртање со пила“. Не обрнувајќи внимание на дизајнот или стабилноста на која би му забележал […]

На Парижаните не им требаше многу за да ја срушат американската скулптура која личела на „секс играчка“ и им го „понижувала градот“

Што е многу, многу е! Парижаните ја уништија озлогласената скулптура неодамна подигната во центарот на Париз, која предизвика многу контроверзи бидејќи наликувал на џиновска секс играчка.

Како да нацрташ совршен круг со слободна рака

Како да нацрташ совршен круг со слободна рака

Одлична, едноставна финта која треба да се знае, затоа што сигурно некогаш ќе ви затреба.

Одличен анимиран спот со телефони, таблети и лаптопи

Одличен анимиран спот со телефони, таблети и лаптопи

Дечкиве сериозно се потрудиле да ја сработат анимацијава и да ги синхронизираат сите уреди. Ви препорачуваме да го погледнете спотот наречен „Те молам не оставај ме во сабота навечер“. Песната се вика „Knock Knock“, а групата Brunettes Shoot Blondes.

Mistah F.A.B. рапува во слободен стил во живо на утринска радио емисија

Mistah F.A.B. рапува во слободен стил во живо на утринска радио емисија

Подгответе се за пет ипол минутно рапување какво што не сте слушнале до сега. Човеков стиховите ги измислува додека пее.

Овие килими со оптички илузии ќе ги збунат вашите гости

Дали сакате да ги шокирате вашите гости до тој степен што ќе се плашат да влезат внатре? Да? Тогаш овие килими се за вас. Не, Мотика не се претвори во Топ Шоп портал, не ви продаваме ништо. Едноставно ви нудиме да разгледате килими со многу интересни дизајни кои го збунуваат окото, до толку што кога ќе зачекорите по нив, тоа ќе го направите многу внимателно.

Химната на САД отсвирена со инструментот кој најмногу одговара за таа намена

Само Американец може да смисли ваков начин на свирење на националната химна!

Кинетички скулптури на ветер од кои ќе ви се сврти умот

Движењето се предизвикува исклучиво со помош на ветер, со тоа што и најблагото ветре предизвикува ротирање на компонентните.

Осамениот мал робот во срцето на Париз

Краток, уметнички, анимиран филм. Ви препорачуваме да погледнете! FILM_FX L3.0 (2014) from ISART DIGITAL on Vimeo.

Ситни скулптури изрезбани во врв од молив од Реџеп Алчамли

Реџеп Алчамли е дипломиран хемиски инженер од Турција кој обожава да прави ситни скулптури во графит од молив.

Кога ќе му остане слободно време од работата и возењето велосипед, неговото омилено хоби, Реџеп ќе ги земе неговите алати и седнува да ги прави своите скулптури во врв од моливи, посветувајќи внимание на секој детал.

Како изгледа да се живее во поткровје од 95 милиони долари, 425 метри над Њујорк

432 Park Avenue – ова е адресата на највисоката станбена кула во западната хемисфера. Извишувајќи се во височина од 425 метри, облакодерот нуди 104 станови од 2700 метри квадратни, со плафони високи 4 метри, прозорци 3 х 3 метри и цени од 16.95 до 82.5 милиони долари.

Овие интригантни скулптури на дрвја се толку едноставни, а сепак толку впечатливи

Англичанинот Клив Медисон станал вешт со жиците работејќи 30 години како електричар. Научил толку многу, што своето знаење го преточил во впечатливи уметнички дела, така што од обична жица изработува деликатни скулптури на дрвја. Секое дело започнува со обича жица која ја витка и трансформира во скулптура која изобилува со детали.

Оваа жена може да се преправи во кој и да било. Е ова е талент!

Моќта на шминката оди подалеку од прикривањето на мозолчиња и обликувањето веѓи. Со искуство во сликањето, Лусија Питалис употребува сценска шминка за да се трансформира себеси во разни славни личности до најмалиот детал. Лусија вообичаено изгледа вака… Џим Морисон Марлон Брандо во „Кум“ Бет Дејвис Силвестер Сталоне во „Рамбо“ Френк Запа Волтер Вајт од „Breaking […]

Графити со мов, најјакиот „направи сам“ проект

Современите уметници откриле дека уличната уметност е не само убава на поглед, туку може да биде и мека и мазна на допир. Графитите од мов се еколошки бидејќи не се употребуваат аеросоли, и за „бојата“ ви треба само малку вода за да се фати.
Еве еден рецепт за тоа како и вие си направите ваши мовливи графити. Само имајте предвид дека ќе треба изберете соодветно место, ем да не ве казнат, ем да остане подолго време.

12 годишна тату уметница од Тајланд

12 годишна тату уметница од Тајланд

Девојчето е ултра талентирано и веќе заработува доста пари од својата напорна работа.

+