Битка на месецот: Комунистичка Кореа против Капителистичка Америка

Битка на месецот: Комунистичка Кореа против Капителистичка Америка

Вака треба да се водат сите војни во иднина! Кој е поспособен нека победи!

Швајцарска компанија човечките кремирани посмртни останки ги претвора во дијаманти

Швајцарската компанија Алгорданца пронашла впечатлив и неочекуван приод кон зачувувањето на споменот кон починатите.

Видете што ѝ дозволил овој човек на жена си да прави со неговиот Нисан Скајлајн ГТР

Сопственикот ја мразел сребрената боја. Една вечер ѝ дозволил на неговата жена да начкрта неколку гребаници на браникот, и кога утредента го видел резултатот, решиле така да ја направат целата кола.

Талентираното 11 годишно девојче кое за 6 месеци научи да игра како професионаленц

Талентираното 11 годишно девојче кое за 6 месеци научи да игра како професионаленц

Ади има 11 години и ја сака дабстеп музиката. Никогаш не земала часови за играње, а се што научила е од гледање видеа на интернет. Девојчето игра само 6 месеци, а останатото си го направи талентот.

Оваа мајка сакала да ги зачува цртежите на нејзината ќерка. Како го направила тоа е неверојатно!

Еден поглед кон тоа што можат да направат овие мајка и ќерка и веднаш знаете дека уметнички талент тече во крвта на ова семејство. Овој семеен тим од Австралија создава допадливи дизајни за домашни украси. Четиригодишната Амелија ги создава дизајните со чкртање. Потоа нејзината мајка Ли, дизајнер по вокација, ги уредува дизајнерските нацрти на Амелија во текстилни обрасци. Заедно тие изработуваат украси за перници, ќебиња, облека итн.

Има само 5 години, а во живо направи закон ремикс на песната „Pop Culture“ од Madeon

Има само 5 години, а во живо направи закон ремикс на песната „Pop Culture“ од Madeon

Кога на дете ќе му дадеш Launchpad и тоа ќе му стане омилена играчка. Шегата на страна, малиот има неверојатен слух за музика. Детево е моцарт на новото време!

Како создаваат златни бисери? (23 фото)

Jewelmer компанија основана во 1979 година од страна на француски експерт за бисери Жак Бренелеком и филипинскиот бизнисмен Мануел Кожуанко. Тие го започнале својот бизнис во една фарма за бисери на островот Палаван во Јужното море. Од тогаш до сега, за повеќе од 30 години, брендот Jewelmer стана водечки производител на бисери со ретка златна […]

25 оригинални кеси за купување

Кога креативните мозоци на дизајнерите ќе ја претворат кесата во реклама која ќе им го привлече вниманието на илијадници случајни минувачи.

Цртаниот филм за еден цајкан на еден луд француски талент

Цртаниот филм за еден цајкан на еден луд француски талент

Авторот на цртаниот филм се вика Тристан Котин, а неговата фантазија е толку бујна што на моменти ќе ве збуни и изненади. Приказната е за еден полицаец кој се заљуби во една дебела криминалка.

Уметник создава неверојатни дела со помош на сонце и лупа

Џордан Манг-осан, признат уметник од Филипините, ја употребува сончевата енергија да создаде прекрасни уметнички дела. Со употреба на лупа, тој ги фокусира сончевите зраци и на тој начин ги нагорува цртежите врз дрвени табли.

Манг-осан се инспирира од културата, историјата и околината на неговиот роден регион Кордилјери и народот Игорот, од којшто потекнува и самиот.

Ќе се воодушевите од неверојатните фотографии на овој бездомник

Џастин Броси е талентиран фотограф. Неговите дела биле објавени на National Geographic, но не е тоа што ја прави интересна неговата приказна. Откако ја загубил својата постојана работа, тој немал друг избор освен да да се пресели заедно со неговата девојка и седумгодишната ќерка во шума. Иако практично е бездомник, тој сепак прави неверојатни фотографии.

Подвижниот пешачки мост во Падингтон, Лондон, се отвора и затвора како лепеза

„Прекрасен, ефикасен дизајн за мост кој би требало да ги потврди уметничките и научните анализи дека е визуелно атрактивен и структурно издржан“ – велат архитектите. Подвижниот пешачки мост се наоѓа во Падингтон, Лондон, и се протега над 20 метри широкиот Гранд Јунион Канал.

22 примери за тоа како старото и новото во архитектурата се спојуваат на прекрасен начин

Како култура, тежнееме кон тоа да се сосредоточиме на иднината. Иако ова воопшто не е нешто лошо само по себе, често го забораваме минатото во нашето итање да стигнеме во иднината. За жал, тоа понекогаш значи уништување на важни историски зданија за да се направи место за нешто ново.

Овие впечатливи примери за спојувањето на старата со новата архитектура создаваат неверојатни глетки.

Еден уметник поминал безбројни часови во цртањето на овие шокантни цртежи

Некои уметници имаат навистина креативни умови и ќе ве натераат да погледнете на познати нешта од поинаков агол. Клаудио Франческато со сигурност погледнал на нештата од поинаков агол кога станува збор за познати икони од поп културата. Некои ќе посакаат и воопшто да не му ги виделе тие негови согледувања од поинаков агол.

Очигледно никој не му кажал на дечково дека бас гитарата не е главен инструмент

Очигледно никој не му кажал на дечково дека бас гитарата не е главен инструмент

Дечково се вика Стивен Кемпбел и ќе ви отсвири добар транс само со неговата бас гитарата.

1 минутен хорор филм со подобра приказна од повеќето хорор филмови денес

1 минутен хорор филм со подобра приказна од повеќето хорор филмови денес

Филмот се вика „Покриј ме“, а приказната се случува во собата на синот кој си легнува да спие, а татко му доаѓа да го покрие.

Се НЕ Е чудесно! Моќно и вистинито видео од LEGO!

Се НЕ Е чудесно! Моќно и вистинито видео од LEGO!

Погледнете како LEGO на легендарен начин ја раскинаа соработката со Шел, кога дознаа за сета штета што Шел и ја прават на нашата планета.

Колера – импресивен краток филм снимен без прекин, во еден здив со една камера

Колера – импресивен краток филм снимен без прекин, во еден здив со една камера

Ремек дело на режисерот Ариц Морено, во кое приказната се комплетира дури на самиот крај на филмот. Филмот до сега е прикажан на повеќе од 200 фестивали ширум светот.

Верувале или не, вака ќе изгледаат новите норвешки пари!

На задниот дел од нивните контроверзни нови банкноти се прикажани палети од бои кои изгледаат како дигитално замаглени верзии на сликите прикажани на предната страна од банкнотите.

Колку е се лажно на Миланската недела на модата 2014?

Колку е се лажно на Миланската недела на модата 2014?

Настанот кој е еден од најпопуларните во светот на модата, секоја година го посетуваат голем број луѓе кои ја разбираат и знаат многу за современата мода. Новинаркава ги разоткри и ги натера да истрескаат такви глупости за кои што не беа ни свесни.

80-годишната Баба Натали: Извонредната улична музичарка од Мелбурн

80-годишната Баба Натали: Извонредната улична музичарка од Мелбурн

Човек со ваков талент ретко се раѓа! Баба Натали не сака слава, едноставно сака да создава музика и да свири. Ова дело што ќе го слушнете, маестрално отсвирено од нејзините вешти стари раце, е нејзина авторска, до сега неиздадена композиција, која ја напишала кога имала 13 години.

Од двата стари вокмени си направил нов музички инструмент за скречање

Од двата стари вокмени си направил нов музички инструмент за скречање

Џереми Бел е млад, страствен ентузијаст кој ќе ве воодушеви со неговиот инструмент „The ScrubBoard“.

Импресивен 1 минутен филм

Импресивен 1 минутен филм

Многу креативна приказна чија што тема е апсурдот на живеењето. Доколку ви се допадна филмот, ви препорачуваме да прочитате некој расказ од Дино Буцати.

Овие неверојатни портрети не се изработени со фотоапарат, туку со молив!

Моника Ли не е фотограф, што нема да ви се верува кога ќе ги погледнете нејзините дела. Наместо да ги слика нејзините модели со серија чкрапања, таа го користи својот молив за трпеливо и макотрпно да го предаде секој детал. Уметницата ги објавува овие неверојатни цртежи инспирирани од вистинскиот живот на нејзиниот Фејсбук и Инстаграм. […]

Е ова е професор по географија!

Кинесково училиште немало пари, директорот не дозволил или професорот заборавил да ја донесе картата на светот, не е битно, а и не е проблем, кога професорот е спремен.

Соло дует на Павароти и Фреди Меркјури

Соло дует на Павароти и Фреди Меркјури

Соло дует, затоа што двата гласа ги пее неверојатно талентираниот канадски пејач Марк Мартел. БРАВО!

Група другари решија на свој забавен начин да се борат против корумпираните локални власти

Група пријатели заедно со своите семејства кои живеат во Кунас, Литванија, ја започнаа битката за подобри патишта во својот град. Се опремиле со добри фотоапарати и започна сатирична кампања против локалните власти. Експресно брзо нивните фотографии почнаа да се шират не само низ цела Литванија туку и низ целиот свет.

Зграда која лебди во воздух во Лондон (6 фото)

Ова е до сега најнеобичното дело на британскиот уметник и илузионист Алекс Чинек. Како ли успеал да го направи ова?

Како да се налакираш за 14 секунди?

Како да се налакираш за 14 секунди?

Тајната е во специјалните лакови кои се нанесуваат со помош на вода, а можностите за декорација на женските нокти се неограничени.

Како ја запознав жена ми и што се случи потоа?

Како ја запознав жена ми и што се случи потоа?

Човеков направи интересна, кратка приказна за жената на неговиот живот. Се започна кога на жената и пукна гумата и се јави да побара помош.

+