Класиката од Продиџи „Voodoo People“ отсвирена во живо од неповторливите 2CELLOS

Класиката од Продиџи „Voodoo People“ отсвирена во живо од неповторливите 2CELLOS

Уште една импресивна изведба на двајцата Хрвати, Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер, кои го освоија светот со своите виолончела. Уште го паметиме нивниот настап на Охридско лето.

Бенд улични музичари кои со нивното „Музичко тркало“ се вистинска сензација каде и да отидат

Бенд улични музичари кои со нивното „Музичко тркало“ се вистинска сензација каде и да отидат

Ова е нивниот настап со тркалото високо 4 метри на 21 интернационален фестивал на улични музичари во Чиле.

Аниматорот против анимацијата

Аниматорот против анимацијата

Многу интересна приказна за човекот кој нацрта 3 човечиња за да ги анимира, но жена му го викна да пере алишта :).

Манијакално детален уметник (17 фото)

Матиас Адолфсон е шведски уметник и илустратор кој има пасија за детали. Неговите дела можете да ги гледате со часови и постојано да наоѓате нови и нови интересни работи. На своите уметнички дела тој создава по цел еден сложен свет само со туш и со водени бои.

Одлична акустична верзија на песната „Girls Just Wanna Have Fun“

Одлична акустична верзија на песната „Girls Just Wanna Have Fun“

Мотика хит на денот, кој ќе ве расположи и ќе наполни позитивна енергија.

Што цртаат на училишните табли, талентираните јапонски ученици?

Кај нас освен некоја вулгарност или сопственото име, друго на таблите не се пишуваше, а камо ли некој да нацрташе вакво уметничко дело. Овие гарант ги казниле, ако не за друго, за трошење креда :),

Како најлесно старата кола да си ја претвориш во скап спортски автомобил? (2 фото)

Добра финта :). На прв поглед ти се чини дека старата кола е позади спортската.

Погледнете што може овој необичен уличен уметник да ви направи на раката за 40 секунди

Ако сакате добро и жестоко да се пошегувате со вашите пријатели, уметников ќе ви заврши работа.

Да беше жив Никола Тесла, ќе беше горд што некој на толку креативен начин ја користи електричната енергија

Да беше жив Никола Тесла, ќе беше горд што некој на толку креативен начин ја користи електричната енергија

Верувам дека дури ни самиот Никола Тесла не се сетил дека електричната енергија може да има и ваква примена.

Запознајте го Ед, човекот кој всушност не е човек

Запознајте го Ед, човекот кој всушност не е човек

Иако Ед изгледа толку реално, сепак импресионира фактот дека се работи за компјутерски генериран 3D модел. Навистина е запрепастувачки колку се напредни програмите за 3D моделирање денес. Подгответе се за времето на виртуелната реалност кое тукушто започна!

Пријатното изненадување кое Тејлор Свифт му го приреди на еден пациент болен од Леукемија

Пријатното изненадување кое Тејлор Свифт му го приреди на еден пациент болен од Леукемија

Тејлор била во посета на болницата и ги поздравувала сите пациенти. Кога влегла во собата на овој дечко и ја забележа клавијатурата, спонтано решија да отспеат нешто заедно. Ја одбраа „Someone Like You“ од Адел, Тејлор пееше, а дечкото ја придружуваше.

Прекрасен поглед од прозорецот за оние што ја сакаат пролетта, но погледнете одблиску…

Со помош на оваа идеја можете да ја донесете пролетта во вашиот дом во боло кое годишно време.

Уличен продавач на ледени лижавчиња во Мексико

Уличен продавач на ледени лижавчиња во Мексико

Во центарот на Гвадалахара, уникатните ледени лижавчиња на овој човек провлекуваат голем број муштерии. Не само поради вкусот, туку и поради начинот на кој што ги прави.

Да ѕирнеме во канцелариите на Google во Даблин (75 фото)

Кратка фото екскурзија во просториите во кои работат инженерите на Google. Дали има некој јунак што ќе се обиде во коментари да го спореди ова со просторот во кој што работи тој?

5-годишно девојче со аутизам слика запрепастувачки ремек дела

Ова мало девојче се вика Ирис, има 5 години и многу бавно учи да зборува, додека повеќето деца започнуваат да зборуваат на 2 години па и порано. Заедно со терапијата кај логопед, нејзините родители и давале и да црта и така го откриле нејзиниот извонреден талент.

Ова е идниот светски музички хит! Дали ќе ја достигне славата на „Гангнам стајл“ ќе видиме

Ова е идниот светски музички хит! Дали ќе ја достигне славата на „Гангнам стајл“ ќе видиме

Кореанецот со псевдоним Автостопер ќе ви го исполни Мотика хитот на денот со наслов „Еднинаесет“.

Волшебникот со ножици кој за неколку минути обичната маица ја претвора во скапа модна креација

Волшебникот со ножици кој за неколку минути обичната маица ја претвора во скапа модна креација

Американскиот моден дизајнер Адам Сакс е познат како „Волшебникот со ножици“ затоа што не му треба ништо друго освен ножици и обична маичка за да создаде модерна креација. Погледнете како ја прави магијата.

Одлични идеи за есенско декорирање на вашиот дом (22 фото)

Внесете ја есента во вашиот дом со помош на некоја од идеите за декорирање во продолжение.

Уметност со тесто за палачинки

Уметност со тесто за палачинки

Денес за доручек ќе ги јадеме Битлси :).

Генијален вентилатор за скара од 2 пластични шишиња

Генијален вентилатор за скара од 2 пластични шишиња

Како до сега не ми текнало ова? Од сега па натаму палењето на скарата ќе биде со песна.

Талентиран уличен уметник кој слика со раце и за неколку минути создава прекрасни уметнички дела

Човеков живее и работи на улиците на бразилскиот град Рио Верде. За своите уметнички дела не користи прибор, туку своите уметнички дела ги создава со голи раце.

Дали вашето дете сака велосипед? Не му купувајте, туку направете му од бамбус!

Велосипедите ги произведува сингапурската компанијата Bamboobee. Деловите се нарачуваат преку интернет и според упатството го составувате велосипедот. Она што купувачот го добива гратис е квалитетно поминато време со своето дете додека го составуваат велосипедот. На крај доаѓа и мало разочарување кога ќе ја слушнете цената на едно вакво бамбусово задоволство – над 1300 долари.

Селфи катастрофи (7 фото)

Ова се 7-те најдобри фотомонтажи на конкурсот со наслов „Селфи катастрофи“ објавен од интернет страницата Worth 1000.

Детски мебел каков што секое дете може само да посака

Еве ви куп идеи, седнете го вашето дете да си одбере и веднаш јавувајте му се на столарот :).

Јапонско чудо од шал

Јапонско чудо од шал

Одличен моден додаток за девојките кој може да се носи многу различни начини.

Создавање уметничко дело само со пасти за заби

Создавање уметничко дело само со пасти за заби

Американскиот уметник Крисиам Рамос користи необични техники за создавање на своите уметнички дела. До сега работел дела од бонбончиња во разни бои, сликал со лакови за нокти, а најново му е да слика со пасти за заби во различни бои.

За што се користат денес, познатите телефонски кабини во Англија?

Црвените телефонски кабини, исто како и двокатните автобуси, се препознатливи и заштитни знаци на Англија. Затоа наместо да ги отстраната бидејќи никој беќе не користи такви телефони, Англичаните им најдоа друга примена. Ги претворија кабините во мини библиотеки од кои кога ќе земеш книга, треба да оставиш друга.

Оваа девојка црта секојдневни предмети, но погледнете колкави се и колку детално се сработени цртажите. Браво!

Нејзиното име е Лориен Лутс, а ова се нејзините минијатурни уметнички дела.

8 животни кои сопствениците ги помешале со боенки

Боењето животни е забавно… ако имаш 3 години и одиш во градинка :).

Што прават од купче глина вештите раце на мајстор Мурат од Турција?

Што прават од купче глина вештите раце на мајстор Мурат од Турција?

Видеото е снимено од еден турист во градот Селчук, Турција. Еве како се чува, негува и продава културата и традицијата. Убав пример кој треба да го видат нашите туристички агенции и нашите занаетчии.

+