На поштаров му требале 33 години да го заврши најневеројатниот „Направи сам“ проект во историјата

Што правите со вашето слободно време? Играте видео игри? Читате? Пишувате? Сите имаме нешта со кои си го исполнуваме слободното време – некој мал проект кој не одржува активни кога...

Сето ова што ќе го видите во продолжение е направено од обични шајки!

За време на неговите студии уметникот Џон Бисби од една напуштена куќа собирал стари нешта за да ги вклучи во серија скулптури од најдени предмети, кога превртел кофа со стари,...

15-годишен уметник создава прекрасни 3D цртежи на листови од тетратка

Уметникот Жоао Карвалјо, прави 3D цртежи во вид на листови од бележник, што на прв поглед може да ви се чини здодевно додека да видите како го прави тоа, успевајќи...

Појадоците кои оваа мајка им ги прави на своите 4 деца се вистински уметнички дела

Понекогаш мајката се буди многу порано за да им ги подготви појадоците на своите најмили и навистина ужива во тоа. Уживајте во нејзините...

Уникатен планински хотел, далеку од цивилизацијата. Одлична идеја!

Во една шума во Шведска се наоѓа уникатниот хотел наречен Коларбин Еко-Ложа. Гости на хотелот се луѓето од големите градови кои живеат динамичен живот и бараат малку одмор далеку од...

Како еден татко и ќерка си направија уникатен под на својата куќа (14 фото)

Наместо досадните ламинати и паркети, татково и ќерката добија необична идеја и ја реализираа....

Креативна улична уметност која вреди да се види

Оак Оак е млад човек од Сан Етјен (Франција) кој многу сака да се шета низ градот. Но, за разлика од обичниот турист кој ги посетува историските згради и најголемите...

Скулптури толку мали, што можат да се протнат низ иглени уши

Вилард Виган својата уметничка кариера ја започнал на пет години градејќи живеалишта за мравки. Неколку десетлетија покасно, тој пораснал, а неговите дела станувале сѐ помали и помали, за на крајот...

Уметник создава неверојатни кули од наредени камења како начин за медитација

Всушност, тешко е да се определи дали Мајкл Граб е уметник или магионичар, бидејќи создава зашеметувачки скулптури од наредени камења на начин кој се спротивставува на законите на физиката. Овие...

Нов акустичен инструмент кој создава звук како дигитален синтисајзер

Јабахар е нов акустичен инструмент дизајниран од музичарот од Истанбул Ѓуркем Шен, кој создава музика како во старите научно-фантастични филмови, што е навистина интересно со оглед на тоа дека во...

Хит на денот: Металика на средовековни инструменти во живо

Хит на денот: Металика на средовековни инструменти во живо

Стари Олса е белоруска група која свири исклучиво на средовековни инструменти. Уживајте во нивната изведба во живо на песната „One“ од...

Јапонецот кој црта без да го крене пенкалото од хартијата (18 фото)

Погледнете како јапонскиот сликар Казуико Окушита обичната детска игра успеал да ја претвори во интересни уметнички...

Како 100 годишна баба повторно се претвора во млада и убава девојка?

Како 100 годишна баба повторно се претвора во млада и убава девојка?

Со вистинската алатка во рацете на искусниот мајстор и чуда се случуваат. Со еден збор:...

Што направи еден уметник за да ги освести властите од Чикаго за искршените патишта?

Благодарение на трудот кој го вложил уметникот Џим Бакор, некои од чикашките улични дупки сега се пополнети со цветни мозаици или зајадливи пораки. На неговата веб страница Бакор држи листа...

Пијано од новата генерација кое ќе ги замени учителите по свирење

Пијано од новата генерација кое ќе ги замени учителите по свирење

Системот на работа е многу едноставен и се е убаво визуелизирано. Учењето пијано вака е многу позабавно и поинтерактивно. Како да играш видео...

Уморни сте од старите досадни каучи? Дотерајте го вашиот дом со овие гнезда во човечка големина

Можеби и порано сте слушнале домот да се нарекува „гнездо“, потсетувајќи ве на удобност или неред (или и двете). Но, вообичаено тој опис не е буквален. Барем не беше до...

Не си го губете времето во сликање. Оставете малите генијални мравки да создаваат прекрасна уметност за вас

Во денешно време светот на уметноста се менува толку брзо, што тешко можеме да држиме чекор со него. Има модерни слики кои изгледаат како луто нафрлани бои, а други пак...

Мотика рапер на годината! Раперското име му е „Мрзливи нозе“

Мотика рапер на годината! Раперското име му е „Мрзливи нозе“

Ова е рапување во слободен стил, односно рапување во реално време, без однапред смислен...

Модна ревија за љубителите на чоколадото во Париз

Од 29-ти октомври до 2-ри ноември во Париз се одржа 20-тото јубилејно издание на фестивалот на чоколадото „Salon du Chocolat“. Настанот кој традиционално предизвикува најголемо внимание е Чоколадната модна ревија,...

Да ја започнеме неделата позитивно: Девојкава ќе ви отпее една песна која не излегува од глава

Да ја започнеме неделата позитивно: Девојкава ќе ви отпее една песна која не излегува од глава

Оригиналот на песната е на италијански и до сега има 455 милиони прегледи на YouTube, што е доказ дека ПЕСНАВА Е...

10 тајни симболи, скриени во најпознатата слика на Салвадор Дали

Во почетокот на август 1929г. младиот Дали ја сретнал својата идна сопруга и муза Гала. Нивната врска стана клучна за неверојатниот успех на уметникот, влиаејќи на целото негово творештво кое...

Мајката фотограф ја претвора нејзината посвоена 9-годишна ќерка во иконски ликови

Запознајте се со Алис Луис, деветгодишна надежна актерка и модел. Таа ужива да се костимира и да биде фотографирана од нејзината мајка фотограф, Кели Луис. Убавата приказна на Алис започнала...

Неколку ЛУДИ костими од американскиот празник „Ноќта на вештерките“

Неколку ЛУДИ костими од американскиот празник „Ноќта на вештерките“

Кој е вашиот фаворит за оваа година? Хулк од латекс Ренди Марш од Саут Парк Јава од Војна на ѕвездите Таткото и синот...

Компјутерска фотелја за уживање (4 фото)

Кога веќе цел ден го поминуваме пред компјутер, зошто да не си го направиме престојот поудобен. Човеков направил совршен микс на креветот и компјутерот. Ако случајно ти се придрема додека...

Погледнете како од обично парче дрво се појавува јапонска кукла Кокеши! Магија!

Во време кога 3D печатачот е веќе во широка употреба, лесно е да се заборави среќата и убавината која ја носи рачната изработка. Земете ја на пример 400-годишната јапонска уметност...

Кога правењето меури од сапуница ќе отиде едно ниво погоре

Кога правењето меури од сапуница ќе отиде едно ниво погоре

Погледнете каква магија може да прави Ана Јанг од обичните меури од сапуница. Вистински уметнички...

9-годишното момче од Шпанија кое стана „Млад фотограф на дивиот свет на годината“

Почнувајќи од 1964г. Националниот историски музеј во Лондон организира годишен натпревар за Фотограф на дивиот свет на годината. Оваа година победникот на натпреварот за Млад фотограф на дивиот свет на...

Тажната приказна за ова прекрасно девојче кое толку убаво свири пијано

Тажната приказна за ова прекрасно девојче кое толку убаво свири пијано

Ова 13 годишно девојче од Холандија загина пред 2 недели во сообраќајка. Таткото го објави нејзиното видео на интернет затоа што неговата ќерка Ана многу сакала да стане славна. Тоа...

Уметникот Стив Спазук слика со оган

Уметникот Стив Спазук развил уникатен начин на „сликање“ употребувајќи ја саѓата која останува од чадот од свеќа. Иако се чини дека само ја држи свеќата до хартијата и црта со...

Погледнете како изгледаат филмовите пред да им се додадат визуелни ефекти

Има ли нешто што денешните филм мејкери не можат да го направат со помош на современата технологија? Со чудата кои техничарите за визуелни ефекти можат да ги прават, ги фрлаат...

+