Фановите секогаш ревносно го штитат споменот на своите идоли и понекогаш дури и го негираат фактот на нивната смрт. Контроверзноста околу смртта на Мајкл Џексон, принцезата Дијана и Мерилин Монро, не се намалува.

И иако не постојат докази дека овие познати личности се живи, сепак обожавателите се надеваат дека еден ден ќе се појават.

1. Брус Ли

Во 1973 година, на 32-годишна возраст, Брус Ли починал од пилула за главоболка која довела до отекување на мозокот. Сепак, обожавателите сметаат дека оваа причина за смртта е многу чудна за лице кое секојдневно се занимавало со подобрување на неговото тело.

Но, фантастичната верзија е дека Брус Ли бил „супермен“ и успеал еднаш не само да го задржи својот здив, туку дури и да го запре неговото срце неколку часа, со цел да ги убеди лекарите за неговата смрт. Причината за изведбата, тврдат тие, е во проблемите на актерот со Јакуза.

2. Енди Кауфман

Енди Кауфман почина во 1984 година од рак на белите дробови во клиниката во Лос Анџелес. Но сомневањата за неговата смрт не се само меѓу фановите, туку и кај неговите пријатели. Премногу гласини имало по неговата смрт. „Ако мојот план успее, ќе се преправам дека починав од рак на белите дробови“, му кажал легендарниот комичар на еден колега во собата, па дури и му објаснил како ќе го стори тоа – тој ќе ги замени документите со документите на вистински пациент.

Во 2013 година, брат на актерот Мајкл рече дека нашол белешка од Енди во 1984 година, во која зборувал за неговите планови за да ја прикаже неговата смрт, за да „престане да биде Енди Кауфман“. На белешката, исто така, наводно имала закажано средба во 1999 година, на која комичарот планирал да каже како се развил неговиот живот. На состанокот, Енди, се разбира, не се појавил. Но подоцна се појавила ќерка на уметникот, родена, наводно, по неговата „смрт“. Таа изјавила дека Кауфман е здрав и жив, но таа одбила да покаже докази.

3. Абрахам Линколн

Приказната дека Абрахам Линколн бил застрелана во задниот дел на главата за време на претставата им е позната на сите. Линколн починал во болница 3 дена по инцидентот. Но, во исто време, сведоците многу се сомневале дали тој куршум бил фатален за претседателот. Многумина тврделе дека политичарот воопшто не умрел, туку, наводно, се криел од непријатели, кои по завршувањето на Граѓанската војна ги имал повеќе од половина во земјата.

4. Џими Хендрикс

Најголемиот гитарист Џими Хендрикс се сметаше за виртуоз дури и за време на неговиот живот. Во исто време, како и повеќето рок музичари, тој во никој случај не го водеше најздравиот начин на живот: дрога, алкохол, скандали. Причината за смртта на уметникот – преголема доза на апчиња за спиење.

Меѓутоа, за љубителите на неговото дело, Хендрикс не умрел – тој бил само уморен од слава и постојано внимание. Или можеби решил да заврши со своето минато, да започне нов живот и да стане актер. Многу верни обожаватели на гитаристот тврдат дека во моментов игра успешно во филмовите под името Морган Фриман, па дури и наоѓаат очигледни сличности меѓу нив.

5. Карлос Кастанеда

Писателот и за време на неговиот живот бил мистериозен човек: одбивал да биде фотографиран, не давал интервјуа, ниту некој го знаел датумот на неговото раѓање. Според официјалните извори, Кастанеда починал на 27 април 1998 година од рак на црниот дроб. Неговата пепел била распрскана во Мексико.

Но за неговите обожаватели тој заминал да живее во планините за да изучува енергетски практики.

6. Џејмс Дин

Легендарниот актер почина во сообраќајна несреќа во 1955 година. Сепак неговите обожаватели веруваат дека тој не починал, но бил сериозно осакатен. Според експертите, оштетувањето на автомобилот не било толку силно и возачот би можел да преживее. Исто така тврделе дека тој го потплатил лекарот за да ја констатира неговата смрт.

Бонус: А еве двајца луѓе кои навистина си ја исценирале смртта

Јарослав Гашек

За време на Првата светска војна, Јарослав бил заробен од Русите, а во неговата родна Прага се слушнале гласини дека бил мртов и кога се вратил луѓето се шокирале. Така му станало интересно и тој почнал да ја лажира својата смрт неколку пати. Еднаш дури и лажирал самоубиство за да натера жена да му се врати. Но, кога навистина починал никој не верувал и само неколку најблиски присуствувале на погребот.

Кен Кизи

Во 1965 година, писателот Кен Кеси бил уапсен за поседување марихуана. Тој бил ослободен со кауција, и искористувајќи го ова, исценирал самоубиство за да избегне казна: тој го оставил својот автомобил со самоубиствена белешка на карпа покрај морето. Со помош на пријатели, писателот избегал во Мексико. По 8 месеци, поради некоја причина, тој одлучил да се врати дома, каде што бил уапсен и држен во затвор 5 месеци. По ослободувањето, тој почнал да се занимава со земјоделство на семејна фарма и посветил многу време на креативноста.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено