Луѓето често се прашуваат што ќе се случи ако… Благодарение на ова, имаме илјада и еден филм за тоа како марсовците ја заземаат земјата, роботите ги истребуваат луѓето, и откако ќе се заразиме со смртоносен вирус, преживува само една личност и еден пес, кои се обидуваат да не полудат.

И да ги исфрлиме текстовите и да ги оставиме зад себе голите факти: што ќе се случи ако, на пример, животните започнат војна со луѓето или секој од нас добие милион долари?

1. Ако секој од нас добие по 1 милион долари

 • 180 постоечки валути ќе ја изгубат својата вредност;
 • околу 35% од вкупното население ќе се откажат од своите работни места, економијата ќе се распадне, како резултат на тоа, општеството ќе почне да се влошува, и ќе мора да почнете одново;
 • нема да има слободни станови во светот;
 • луѓето ќе можат да купат околу 20 килограми црн кавијар и 4 ферари;
 • стоките ќе престанат да се произведуваат, услугите нема да бидат обезбедени;
 • банките ќе се затвори поради бескорисност;
 • бројот на грабежи ќе се зголеми;
 • парите ќе почнат да се злоупотребуваат;
 • луѓето ќе станат мрзливи;
 • социјалната линија меѓу богатите и сиромашните ќе исчезне.

2. Ако животните започнат војна против луѓето

 • Миленичиња ќе почнат да ги напаѓаат своите сопственици. Првите ќе бидат мачките: тие имаат најостри канџи и можат да достигнат брзина до 50 км / ч. Бидејќи брзината на најбрз човек на планетата е само 44,72 km / h, мачката ќе се израмни со вас и ќе почне масакрот. Се разбира, можеме да се бориме назад, но гребнатинките добиени од домашни миленици заздравуваат многу долго, особено ако животното е заразно;
 • кучињата ќе дојдат следни. Волуменот на нивното лаење достигнува 115 dB, што е споредливо со звукот на авион на надморска височина од околу 300 m. Ако сите тие постојано лаат цело време, луѓето ќе имаат нервен слом и, како резултат на тоа, ќе започнат масовни самоубиства;
 • додека миленичињата се занимаваат со нивните господари, скакулци ќе работат во полињата. Навистина, за 1 ден може да уништат 160 илјади тони храна, а за 1 месец нема да има храна;
 • по што луѓето ќе почнат да бараат спасение во водата. Најопасните војници се белите ајкули. Само во 2018 година регистрирани се 66 напади на ајкули на луѓето, од кои 4 се фатални.
 • Од птиците најопасен ќе биде гулабот. Тој носи до 90 различни патогени и ќе иницира развој на епидемии;
 • преживеаните ќе се кријат под земја, но таму ќе ги напаѓаат стаорци. Во просек, постојат 2 стаорци на 1 жител на планетата, а тие се појавиле 48 милиони години порано од луѓето.

3. Ако живеевме само 24 часа

За 18 минути ќе научите да одите, за уште 5 минути ќе зборувате. По 2,5 часа од вашиот живот, ќе одите на училиште, а по 3,2 часа ќе ги завршите студиите. И за 20 часа ќе се пензионирате. Во текот на животот ваќа ќе бидат потрошени минутите и часовите:

 • 40 минути за читање вести и други информации;
 • 50 минути за готвење;
 • 80 минути – за патување во превоз;
 • само 2,5 минути за интимниот живот;
 • 6 часа – за да ги гледате вашите омилени ТВ-емисии или филмови, како и да работите на компјутер;
 • 8 часа – за спиење.

4. Доколку останете единствениот човек на планетата

 • ќе возите каков сакате автомобил
 • ќе носите најскапа облека
 • секаде ќе влегувате бесплатно
 • на ваше располагање ќе бидат 2 667 417 градови и села;
 • Но, постојат значителни недостатоци:
 • за 10 години, рокот на траење на сите производи, освен шеќер, сол и мед ќе истече
 • за 5 години нема да возите автомобил затоа што нема да има бензин
 • осаменоста доведува до предвремено стареење
 • ќе се појави депресија, и покрај тоа, осамениците имаат проблеми со спиењето, така што ќе спиете во просек 4 часа на ден

5. Ако исчезнат сите жени

 • семејствата ќе исчезнат и ќе почне демографската криза;
 • Интернет сообраќајот ќе се зголеми, а бројот на погледи на порнографски филмови и видеа ќе се зголеми милиони пати;
 • скоро сите козметички производи ќе исчезнат, а мажите повеќе нема да се грижат за себе;
 • некои од мажите ќе станат трансвестити;
 • мажите нема да имаат за што дискутираат веќе на третата недела од нивната осамена егзистенција, бидејќи гласините и првите вести нема да има кој да им ги каже;
 • во медицината, гинекологијата ќе исчезне и сите ќе заборават како изгледаат децата.

6. Ако сите закони исчезнат на 24 часа

 • секоја продавница ќе биде ограбена во првиот час;
 • дури и најмилата личност, под влијание на општата ситуација, ќе почне да краде
 • луѓето ќе мора да се бранат, што ќе предизвика илјадници престрелки;
 • секој конечно може да го убие соседот кој прави поправки секој ден рано наутро;
 • ќе има стотици сериски убијци;
 • пред ручек, повеќе од 100 илјади автомобили ќе бидат украдени низ целиот свет;

7. Ако живеевме вечно

 • планетата ќе биде пренаселена (и така 80 милиони луѓе се раѓаат секоја година, а 57.9 милиони умираат), а за 1.000 години ќе бидеме 153 милијарди;
 • ќе мора да се изградат високи згради, како што е Бурџ Калифа (828 м), само 10 пати повеќе, така што за секој да има место за живеење;
 • околу 12 илјади доживотни затвореници ќе биде затворен засекогаш;
 • ќе имате време да го направите она што го имате на ум, бидејќи концептот на „утре“ ќе стане вечен;
 • погледнете ги сите постоечки серии, но запомнете дека новите постојано ќе се појавуваат;
 • можете да одите пеш околу светот;
 • стотици деца и возрасни нема да можат да се сетат на нивното минато, бидејќи само околу 20% од луѓето се сеќаваат што им се случило на возраст од 3 години;
 • на мајмуните им требале 18 милиони години неволуција за да станат човек и да ја зголемат својата интелигенција. И затоа, нашите потомци ќе станат толку паметни што нема да можеме да се разбереме.

8. Ако сите престапници излезат на слобода

 • сега вашите соседи може да бидат манијаци, терористи, крадци и убијци, силувачи;
 • околу 60% од нив ќе се вратат во своето криминално минато;
 • ќе биде опасно да се оди надвор, продажбата на дрога ќе се зголеми;
 • нема да купите автомобил, бидејќи ќе биде украден;
 • од сите криминалци, околу 27% се убијци, а на нивната совест има 526.000 убиени и осакатени луѓе годишно. Во оваа ситуација, бројот на нивните жртви ќе се зголеми за 10 пати;
 • Мафија ќе го заземе задното седиште, бандите ќе владеат со светот;
 • стапката на криминал ќе биде огромна, полицијата нема да може да се справи, па луѓето ќе мораат самите да ги убиваат

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено