Научниците велат дека толпата е единствен организам со своите емоции, чувства и желби. И кога поединец ќе влезе во неа станува подложен на расположението на другите.

Така функционираат, концертите, протестите па и политичките митинзи. Сепак понекогаш работите излегуваат од контрола, а овие примери најдобро го покажуваат тоа.

Отровна дама

Глорија Рамирез од Риверсајд (Калифорнија) го доби прекарот Отровна дама откако сите медицински лица ја изгубиле свеста додека се обидувале да ја спасат. Глорија била однесена во болница за напреднат рак на грлото на матката, а лекарите кои биле присутни на испитувањето одеднаш не се чувствувале добро: петмина вработени морале да бидат хоспитализирани, а еден бил набљудуван во одделот за интензивна нега две недели. Најчудната работа во врска со овој феномен е дека кај сите кои „страдале“ од Глорија, крвните тестови не покажале никакви абнормалности или присуство на токсични супстанции.

Сведоците велат дека во нејзиното тело забележале мрсен сјај и мирис на лук, откако сестрата тоа му го посочила на лекарот и се онесвестила сите го направиле истото по неа.

Инцидентот се смета за случај на масовна хистерија, иако постои претпоставка дека Рамирез самата се инјектирала со нелегални лекови за болка, што можело да ја направат нејзината крв токсична. Овој случај сѐ уште е предмет на дебата во научната заедница.

Шок од Покемони

Во првата сезона на цртаниот филм Покемон, постои забранета епизода која никогаш не била прикажана надвор од Јапонија. Факт е дека 38-тата епизода предизвикала гадење, заматен вид, главоболки, губење на свеста и епилептични напади кај 12 илјади јапонски деца. Кај некои деца, овие симптоми се појавиле дури и кога случајно виделе снимки од цртаниот филм за време на вестите. Некои велат дека причината за оваа реакција се премногу светли блесоци, додека други веруваат дека ова е случај на масовна хистерија.

Слатка вода

Во 2006 година се случил неверојатен настан: на 18 август, во 20 часот, гласини почнале да се шират меѓу жителите на Мумбаи дека водата во потокот Махим го сменила вкусот од солена на слатка. И многумина, поврзувајќи го овој знак со божествената порака, одлучиле да го видат тоа и самите. Уште на полноќ, илјадници луѓе полнеле вода во шишиња и ја пиеле, и покрај очајните барања на локалните власти да не го прават тоа: тврделе дека водата може да биде загадена од токсини. Масовната хистерија продолжила до 19 август, а во 14 часот водата повторно станала солена и луѓето побрзале да го напуштат потокот.

Бремени со кучиња

Синдромот на бременост со кучиња е вообичаен во Индија, а одвреме-навреме се појавуваат нови епидемии на „болеста“: луѓето веруваат дека наскоро по зачнувањето кучиња се појавуваат во стомаците. Жртвите на овој синдром, тврдат дека ги гледаат кученцата кога ќе се погледнат во огледало и слушаат режење во стомаците. Локалните гатачи кои ветуваат дека ќе спроведуваат лековити ритуали почнале да заработуваат пари од ова масовно нарушување. Лекарите во Индија се обидуваат да ја информираат јавноста за опасностите од верувањето во таква состојба и да не веруваат во алтернативна медицина, но почесто хистеријата се покажува посилна од здравиот разум.

Страшни кловнови

Во 2016 година, Американците и Канаѓаните почнаа да се јавуваат во полицијата и да кажуваат дека виделе луѓе облечени како злобни кловнови, во најчудните места – во близина на училиштата, болниците, во шумата. Во повеќето случаи, немало докази за криминална активност, но следеле апсења на луѓе во костуми на кловнови. Сепак, ова не помогнало да се запре ширењето на феноменот во други земји. Ликот на кловнот на Стивен Кинг почна да се забележува во Европа, Израел, Австралија, Нов Зеланд, Сингапур и Јужна Америка. Хистеријата достигна точка каде костумите со кловни и маските биле тргнати од продавници, а на вработените во тематските паркови им било наложено да ја тргнат шминката и да ја сменат облеката пред да заминат од работа.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено