Пијанист 90-ти левел

Пијанист 90-ти левел

Ова е човек, не е машина и снимката не е...

Не, не сте пијани. Овие 16 згради навистина се изградени така!

Сѐ е во ред со вашиот монитор и не халуницинирате, ниту пак се работи за...

Непозната техника на сликање која ќе ве воодушеви

Непозната техника на сликање која ќе ве воодушеви

Резултатот е уметничко дело кое што соодветствува на техниката со која е...

Како илустраторите на Дизни ги цртаат гримасите на нивните анимирани карактери?

Колку и да се талентирани илустраторите во студијата на Дизни и Ворнер Брадерс, дури ни тие не можат да ги нацртат нивните изразителни ликови од ништо. Тие, како и други...

Грдата страна на современото општество: Контроверзни илустрации на шпанскиот уметник Луис Гилез

Иако овие илустрации не се експлицитно вулгарни, сепак ви оставаат некакво чувство дека во нив има нешто валкано - и тоа е така бидејќи ги отсликуваат највалканите нешта во нашето...

Рециклирам стари делови од моторцикли во стимпанк животински скулптури

Се викам Томас Витановски, роден сум во Чешка пред 45 години. Уште од рана возраст ги засакав автомобилите и моторите и таа страст ме следи низ целиот живот. Повремено учествувам...

8 чудни градби и уште почудните приказни зад нив

Овие градби од целиот свет ја отсликуваат креативноста која можат да ја достигнат архитектите (за добро или за лошо) ако само малку се обидат да размислуваат...

Како да се направи маса која свети во темнината со помош на фотолуминисцентен прав?

Колку и да изгледа вонземно и на високо техничко ниво изработена оваа маса, всушност секој би можел лесно да направи ваква во својот дом! Сѐ што ви треба се неколку...

Ова не се фотографии! Уметница создава неверојатно реалистични цртежи со нејзините прсти во обид да ја крене свеста за околината

На прв поглед овие слики изгледаат како фотографии на глечери и ледени брегови во мирните и студени мориња. Но вистината е нешто поинтересна – тоа се огромни пастели насликани со...

Како Ангела Игновска си направи необична и прекрасна новогодишна елка?

Како Ангела Игновска си направи необична и прекрасна новогодишна елка?

Гледајте ја и ако ви се допадна резултатот направете си и вие ваква елка… додека сеуште има време...

Човеков ги искористи куршумите со калибар 0,40 на најкреативен можен начин

Човеков ги искористи куршумите со калибар 0,40 на најкреативен можен начин

Гледајте го целиот процес, а резултатот на крај ќе посакате да го...

Улични музичари со најзакон гитари кои си ги направиле со сопствени раце

Улични музичари со најзакон гитари кои си ги направиле со сопствени раце

Браво за креативноста! Секоја чест за ваквите музичари, кои за жал мораат егзистенцијата да ја бараат на улица, затоа што немаат богат татко кој ќе им купи песна и ќе...

За да ја продаде куќата, Холанѓанецов направи цела луда железница во и околу неа

За да ја продаде куќата, Холанѓанецов направи цела луда железница во и околу неа

Секој од заинтересираните потенцијални купувачи на оваа куќа, во текот на цел декември ќе има уникатна можност, со помош на лудата железница да ја разгледа куќата однадвор и...

Португалски уличен уметник создава зашеметувачки 3D графити кои како да лебдат во воздухот

Одеит, исклучително талентираниот уличен уметник од Португалија, создава неверојатни уметнички дела коишто ќе ги измамат вашите очи да си помислите дека се работи за лебдечки тродимензионални скулптури. Неговото мајсторство во...

Магичен шал

Магичен шал

Сеуште не можам да поверувам што гледав! Како е можно едно парче облека толку брзо да се трансформира во толку многу различни...

Приказната за легендарниот уличен фотограф Вивијан Маер – уметница која за малку ќе останела сосема непозната

При крајот на 2007, агентот за недвижнини од Чикаго со име Џон Малуф за време на една аукција откупил кутија со филмски негативи без да ги види, по цена од...

Комшиите се согласиле заедно да го направат најчудесно новогодишно светлечко шоу во светот

Комшиите се согласиле заедно да го направат најчудесно новогодишно светлечко шоу во светот

Ова кај нас никогаш нема да се случи. Дури и само на две комшиски куќи да е, пак ќе најдат нешто за да се скараат. Како прво за песната ќе...

Внимание, несмасни пијачи: Создадена е чаша за вино од која е невозможно да се истури!

Дизајнерите од студиото „Супердјуперстудио“ во Сан Франциско дизајнирале совршена чаша за вино за оние од вас коишто имаат проблем со несмасноста. Запознајте се со чашата за вино „Сатурн“ – елегантен...

Просторот на оваа мала, еднокатна куќа во Мадрид е искористен на најдобар можен начин!

Вообичаено луѓето не ги сакаат многу ограничувањата, бидејќи ги разбираат како пречка којашто треба да се надмине или заобиколи. Но, некои од најкреативните и иновативни идеи во уметноста и технологијата...

Уметнички дела од исечени пердуви од авторот Крис Мајнард

Употребувајќи мал скалпел како негов основен алат, уметникот Крис Мајнард создава уметнички дела од пердуви, вдахновувајќи им нов живот на платното. „Секој пердув, иако мртов и отфрлен, задржува нешто од...

Оригинално новогодишно изненадување во еден германски супер маркет

Оригинално новогодишно изненадување во еден германски супер маркет

13 скриени камери, 9 навежбани касиери и 1 голем...

Инструмент на иднината: Алфа Сфера

Инструмент на иднината: Алфа Сфера

Алфа Сфера е иновативен инструмент за создавање на електронска музика, направени од страна на пронаоѓачот Адам Плејс и неговата компанија Ну Десин. Инструментот ги прекршува ограничувањето на конвенционалните интерфејси на...

Ова е најскапиот и најлуксузниот хотелски апартман во светот (16 фото)

Апартнанот се вика Ројал Пентхаус, се наоѓа во хотелот Президент Вилсон во Женева, Швајцарија и дефинитивно, е најспектакуларниот апартман во светот. Апартманот зафаќа 18.000 квадратни метри, има 12 спални соби,...

Неверојатна оптичка илузија: Предметите стануваат невидливи со помош на 4 леќи

Неверојатна оптичка илузија: Предметите стануваат невидливи со помош на 4 леќи

Физиката е многу интересна наука само да имавме добри професори да ни ја пренесат. Експериментот што ќе го видите е релативно едноставен и користи 4 леќи за контрола на светло,...

Добар уметник си ако можеш со молив на хартија да нацрташ стаклена чаша

Добар уметник си ако можеш со молив на хартија да нацрташ стаклена чаша

Погледнете како го прави тоа италијанскиот уметник Марчело...

Стар телевизор претворен во прекрасен ретро аквариум

Еве ви убав пример како да си направите уникатен аквариум, со ретро надворешност и ретро ентериер како станот на Џери...

Какви фризури беа на мода во изминативе 100 години?

Какви фризури беа на мода во изминативе 100 години?

100 години убавина во 1...

Девојка во долна облека прави експериментална музика со месо

Девојка во долна облека прави експериментална музика со месо

Најчудното и најзабеганото нешто што ќе го видите...

Топ 10 фотографи-портретисти во светот

Портретот не значи само да се слика лице, туку да се фати момент, емоција. А за тоа да се случи, фотографот мора да биде дружељубив, да ги сака луѓето и...

Уште 5 минути – прекрасен анимиран филм

Погледнете што значат 5 минути безгрижна игра за секое дете. Не заборавјате дека вечерва почнува Анимакс Скопје Фест, и во наредните 3 дена ќе можете да уживате во многу вакви...

+