Германски графити-уметник трансформира свастики во креативни цртежи за да го разубави Берлин и неговата замисла функционира

#PaintBack не е само уште еден хаштаг меѓу милионите. Тоа е кампања создадена од Ибо Омари, графити-уметник кој живее во Берлин. Тој ги преработува свастиките кои се насликани на ѕидови во убави и ведри цртежи, бидејќи тој не сака уметноста на графити да биде поврзана со омраза.

9 познати уметнички дела кои содржат повеќе тајни под едниот слој на боја

Уметниците и писателите честопати ја менуваат својата работа толку многу за време на процесот на креирање, што конечниот резултат може да изгледа многу поинаку од она што било првично планирано. И понекогаш, други уметници додаваат свои промени на делата. Додека нацртите за романите можеме без проблем да ги прегледаме сликите се сосема друга работа.

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на телата.

19 примери на социјални реклами кои без зборови врескаат за најголемите проблеми

Креаторите на социјалното рекламирање секогаш се соочуваат со тешка задача: луѓето не само што треба да го забележат, туку и да се сеќаваат на него. Мора да признаете дека дури и по многу години не можете да исфрлите некои постери од вашата глава и повеќе не можете да ги гледате познатите работи на поинаков начин.

18 ретки фотографии кои ја кријат вистинската магија на филмовите

Пред половина век, пластични кукли се користеа за статисти во филмовите, а денес многу луѓе се додаваат на било која сцена со помош на графика. Благодарение на техничкиот напредок, значаен дел од современиот филм е резултат на работата на графички дизајнер.

Слушнете ја одата посветена на Кит Флинт (Продиџи), во маестрална изведба на оркестарот „Калеидоскоп“

Одличен начин да му се оддаде почит на прерано починатиот музичар кој направи своевидна револуција во современтата музика.

Момче од Канада прави фасцинантни уметнички инсталации од пластика за да ја покаже заканата со која се соочува нашата планета

Уникатноста во врска со делата на Бенџамин Фон Вонг е тоа што тој употребува камиони од пластични сламки, шишиња и чаши во неговите инсталации за да покаже колку е вистински и огромен проблемот со пластичното загадување. Тој споделува фотографии зад сцената, и ние сме изненадени од тоа колку се потребни напори за да ги оживееме неговите идеи. Се надеваме дека овие уметнички проекти ќе ни ги отворат очите за тоа колку ни е потребен океанот.

Невообичаена инсталација во Кувајт, која покажува колку нафта се произведува во нивната земја во секоја секунда

Замислете колкава количина е тоа, кога за 1 минута се полнат 60 вакви цилиндри.

Еве како „темна и валкана“ фабрика за чевли може да стане удобен дом кој секој би го посакал

Од надвор, овој имот изгледа како секој обичен стар магацин.

Еве како изгледале во реалниот живот 13 жени од ремек-делата на познатите уметници

Пабло Пикасо сликал портрети од неговата сопруга, руската балерина Олга Хохлова цели 17 години. На почетокот на нивната приказна, уметникот ја сликал Олга на реалистичен начин, но поблиску до крајот на нивната врска, Пикасо почнал да го користи својот надреален стил, па затоа е тешко да се разбере дали портретите што подоцна биле насликани се од истата жена . Исто како и за Пикасо, моделите на големите уметници биле нивните љубовници, музи и сопруги. Но, како навистина изгледале овие жени во реалниот живот?

13 неочекувани производи кои суперхероите би можеле да ги рекламираат (Тор најмногу нѐ изненади)

Суперхероите не само што можат да го спасат светот, туку можат да бидат и модели за многу познати брендови. Уметница од Перм, Русија, Лесја Гушева покажа дека можат да рекламираат познати производи доколку им се даде таква можност. Разгледајте ги моделите со невројатни моќи во светот на маркетингот и одлучете на кој најдобро му „лежи“ продажбата.

Овој кампус е всушност нов тип на детска градинка и основно училиште, кои што ќе почнат да се градат во Кина

Кинезите им испланирале мини град на своите деца, со цел да ги навикнат на животот во заедница. Секоја зграда има посебен дизајн кој ја отсликува нејзината намена. Конкретниов проект ќе се гради во градот Хангжу, а го разви архитектонското биро LYCS Architecture. Во него ќе уќат 27 паралелки од основното образование, како и 12 групи […]

На археолог му биле потребни цели 36 години за да го направи овој неверојатно точен модел на Антички Рим

Додека градот Рим драматично се променил низ историјата, многу остатоци од важни историски споменици сѐ уште постојат за да нѐ потсетат на славниот Антички Рим. Сепак, постои начин да се види како изгледал најмоќниот град во текот на повеќе од 1000 години во минатото.

Погодете што е ова! (4 слики)

Мала помош: Се работи за парче облека, а во продолжение ќе видите и како се облекува вакво нешто.

Колку штикли гледате на сцената?

Ова се делата на италијанскиот уметник Јоханес Стотер, а клучот за неговиот успех е големата посветеност и љубов што тој ги става во секое од овие уметнички дела.

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на телата.

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на телата.

Карикатури со силни пораки, кои ја покажуваат мрачната страна на човештвото (2 дел)

Луѓето често кројат планови како да го направат животот подобар и поудобен со помош на модерната технологија, а притоа користејќи ресусрси од природата. Но, ја забораваат најважната работа, колку земаме толку треба и да вратиме. Ние „без пардон“ ѝ го ускратуваме најголемото богатство на земјата, дрвјата, а со тоа полека, но сигурно, се уништуваме и себе.

9 искрени стрипови за женските потешкотии, кои мажите не ги сфаќаат

Постои мислење дека жените се поспособни за мултитаскинг од мажите. И ова не е изненадувачки, бидејќи во исто време треба да бидете свесни за различни настани и во исто време да се борите против искушенијата.

Со овие нови фармерки одењето во WC е гола вода

Најголемиот проблем на девојките со ултра тесни фармерки им е одењето во WC, но тој проблем веќе е решен. Веројатно иноваторот мислел на нешто друго, па случајно го решил и ова :).

Ова се футуристички дизајни на домови, за кои луѓето од 1900-тите години сметале дека ќе ги градиме денес

Кренете рака ако мислите дека до 2100 година ќе имаме летачки автомобили, роботи со вештачка интелигенција, летувања на Марс и крајно интелигентни куќи. Луѓето прават предвидувања за тоа како ќе изгледа иднината со векови. За жал, тие се обично претерани, па дури и утописки, а општеството се чини дека не ги следи креативните желби.

17 пронајдоци чијашто генијалност се граничи со лудило

Пронаоѓачите не се едноставни луѓе, а нивната имагинација нема апсолутно никакви граници. И ако им се придружат луѓе кои можат да ги реализираат дури и најлудите идеи, тогаш постои нереална соработка. Потоа, на пазарот се појавуваат чудни работи, како што се солче-комбинезон или свеќа за леваци.

Полскиот уметник Роман Опалка потрошил половина од својот живот сликајќи од 1 до бесконечност

Римска Опалка беше полски концептуален уметник кој речиси целата негова кариера сликаше прогресија на дизајнот на броеви за да го симболизира изминувањето на времето. Тој започна со бројот „1“ во 1965 година, и секој ден сликал околу 400 последователни броеви. Во времето на неговата смрт, во август 2011 година, бројот на Опалка достигнал 5.607.249.

Пред да решите да се тетовирате, задолжително видете ги овие тетоважи

Прекрасни уметничи дела на телата.

Швајцарија го отвори своето „спална-кино“ и секој би сакал да ужива во ваков луксуз

Најудобното место за гледање на филм е во нашиот кревет, но сепак тука недостасува оргомното платно, звуците, ефектите, а никој нема да ни дозволи да си го земеме креветот со нас, зарем не? Но, Швајцарците сфатиле дека многу луѓе би сакале да си ги земат со нив креветите и затоа тие решиле да направат кино сали со кревети, нарекувајќи ги „ВИП спални“.

Салвадор Дали „оживеа“ благодарение на вештачката интелигенција, а сега тој прави и селфи со посетителите на музејот

Влезете во животот на Дали преку ново интерактивно видео, креирано со помош на вештачка интелигенција, во кое што починатиот познат уметник, Салвадор Дали ги поздравува посетителите на музејот во Флорида и прави селфи со нив.

Девојка се тетовира самата себе

Зошто да плаќате пари ако можете самите да го направите тоа?

Еден фотограф прави фотосесии со играчки, а резултатот е толку добар што може да ги засени и филмските сцени

Се чини дека нема ништо интересно во фотографирање на играчки, бидејќи тие се само фигури без емоции кои не се способни да изразат никакви чувства. Но креативноста и талентот можат да произведат некои извонредни работи, а фотографот Џаред Мидлтон докажува дека ова е вистина.

13 архитекти предлагаат дизајни за реконструкција на катедралата Нотр Дам

На 15 април 2019 година, избувна страшен пожар кога покривот на катедралата Нотр-Дам во Париз замина во пламен. Пеколот траеше околу 15 часа додека светот гледаше. Веднаш потоа беа соберени над 1 милијарда евра за реконструкција на катедралата. На 17 април, Франција ги објави своите планови да биде домаќин на натпреварот за дизајнирање на нов покрив за катедралата Нотр-Дам во Париз. Францускиот премиер Едуард Филип изјави дека владата бара нов изглед „прилагоден на техниките и предизвиците на нашата ера“. Ова поттикна многу архитекти и дизајнери да ги засилат своите креативни умови и да ги претстават своите креации на светот.

10 илустрации за истрајноста, тагата и љубовта, кои даваат сила да веруваме во најдоброто

Секој од нас има тешки периоди на живот, за надминување што бараат многу напор, издржливост и мудрост. Понекогаш е неподносливо што сакате да се откажете и да се предадете. Денес сакаме да ги поддржиме сите оние на кои не им е лесно и да им кажеме: „Не се обесхрабрувајте, можете вие да го надминете тоа“.

+