20 нови верзии на познати уметнички дела, од кои Микеланџело и Да Винчи би биле шокирани

Кој вели дека не може повторно да се врати во живот старата уметност? Додека ние им се восхитуваме на делата на познатите уметници некои луѓе се обидуваат да ги „копираат“. Но, не на криминален начин (барем не според законот, за уметноста можеби), туку на начин кој ќе ве насмее и расположи.

Јапонскиот уметник создава животни од балони, но тие не изгледаат како фигурите кои сте навикнале да ги гледате

Најверојатно секој би сакал да го види јапонскиот уметник Масајоши Мацумото на својот роденден. Тоа не е воопшто чудно бидејќи неговите неверојатни скулптури на животни од балони изгледаат скоро како вистински! За секое од овие дела Масајоши поминува од 2 до 6 часа во работа, и ние разбираме зошто. Ние решивме да споделиме со вас некои од неговите најинтересни дела.

Уметница само со помош на скалпел создава деликатни уметнички дела кои оставаат без здив

За да се создадат вистински уметнички дела не се секогаш потребни скапи алатки. Уметницата од Јапонија, Масајо Фукуда, повеќе од 25 години користи само скалпел, хартија и фенерче. И тоа не ја спречило да создаде цела низа жители на подводниот свет, кои изгледаат како живи. Сепак Масајо не изработува само животни од подводниот свет, меѓу нејзините дела има птици, луѓе, цвеќиња.

10 неверојатни облакодери кои го изненадија светот

Додека извонредните подвизи на современото инженерство доаѓаат до реализација, гледаме восхитувачки облакодери како се материјализираат. Со секоја нова конструкција што се завршува, се создава нов, посовремен дизајн, кој во минатото се сметал за незамислив. Ние ви претставуваме компилација на овие неверојатни чуда од целиот свет.

Човеков прави техно музика со ударен инструмент од 1 жица и метална канта, кој сам си го направил

Што ќе му е компјутер, кога може да звучи современо и вака?

Напуштените куќи на Норвешка во фотографиите на Брит Мари Баи

Брит Мари Баи е фотографка од Осло, Норвешка. Нејзините дела се објавуваат во најпознатите светски медиуми, а нејзината работа редовно добива високи оцени од жирито на Sony World Photography Awards.

10 едноставни идеи како да ги претворите непотребните работи во модерни парчиња

Практично во секој од нас постои талентиран моден дизајнер длабоко скриен некаде. Но, за жал, не сите, како што велат, се раѓаат со златни раце. Сепак не очајувајте. Доколку непотребните работи долго време собираат правот во плакарот, време е да ја искористите вашата фантазија и да создадете авторски производи – облека, играчка или аксесоар.

Сопствениците го „научиле“ нивното куче да слика и сега неговите дела чинат 5.000 долари

Добредојдовте на интернетот местото каде што можете да научите дека дури и кучињата се подобри уметници од вас. Запознајте го Хантер, Шиба Ину, кој создава апстрактни слики и веќе има илјадници луѓе кои го следат на социјалните медиуми. Ова 5-годишно „добро момче“ живее со неговите сопственици Кени Ау и неговата сопруга Денис Ло, во Алберта Канада.

20+ ексклузивни фотографии од снимањето на најдобрите филмови од 2018 година

Во 2018 година на екраните се појавија многу возбудливи филмови. Се чинеше дека секој од нив ги носи гледачите во различен Универзум: се боревме во „Војна на бесконечноста“, се тресевме на „шармантната“ насмевка на Веном и се загриживме за судбината на гостите на Ел Ројал. И длабоко, секој од нас сакаше да знае како се создадени овие филмови.

11-годишно момче црта хиперреалистични слики, на кои и искусните уметници можат да му завидуваат

Карим Варис Оламилекан има само 11 години, но веќе е прифатен на уметничка академија каде студира заедно со возрасни ученици. И тука нема ништо изненадувачко. Тој црта неверојатни портрети кои навистина заслужуваат да бидат прикажани во најдобрите галерии во светот.

Ако хероите од детските цртани филмови, беа херои од хорор филмови

Уметникот Марсело Вентура ги слика познатите детски јунаци во застрашувачки, мрачни сцени, како од хорор филм. Уметникот вешто ги повлекува на темната страна и ги лишува од позитивните и светли карактеристики.

Нема шанси да погодите кој го нацртал овој Дедо Мраз!

Се работи за човек кој сѐ проба во животот уште не пробал да стане ликовен уметник. Сега тоа му е најновата опсесија. Како ви изгледа уметничкото дело?

22 брилијнтни улични уметнички дела од ширум светот

Уличната уметност е единствената форма на уметност која не постои за некој уметник да стане милионер, туку единствено и само за луѓето да уживаат во неа. Па, уживајте!

Девојка од Русија патува низ светот за да ја прикаже разноликоста на женската убавина и резултатот е навистина неверојатен

Убавината не го опфаќа само убавото лице. Сѐ е убаво, но тоа не можат да го видат сите луѓе. Полина Бржезинскаја е фотографка од Русија, која ја разбира убавината на различен начин. Фотографирајќи го спектарот на женската убавина од целиот свет, таа повторно ја пишува приказната за убавината. Погледнете ги нејзините неверојатни фотографии.

Моментот кога човекот дозна дека цел живот зад вратата на дневната соба му стоело богатство кое ќе го направи милионер

Се работи за уметничка слика од Диего Ривера, која ја однел на проценител, чисто од љубопитност. Сликата била во неговото семејство 80 години, а во светот на уметноста се сметала како исчезната.

27 Новогодишни илустрации со кои ќе ја почувствувате магијата како во детството

Уште малку и ќе ја пречекаме новата 2019 година. Некои луѓе среќно избираат подароци, ги декорираат своите домови и ги чекаат празниците. Но, постојат и такви кои не можат да се справат со очајот и сомнежите. Ни се чини дека во детството Новата година беше пошарена и посветла, а животот на ворасните воопшто не е бајка, но сепак треба да се потсетиме на топлината која ја носат овие празници.

23 идеи кои мора да ги видите, пред да започнете да планирате реновирање на домот

Има толку многу паметни начини да го трансформирате вашиот дом во затворен рај, од создавање тајни простории, до претворање на дворот во оаза со плажа. Секој би сакал неговиот дом да изгледа како филмска сценографија или дестинација од соништа. Имајте на ум дека куќата не е дом, додека не си ја уредите со многу љубов и имагинација. Нема простор што нема да има корист од креативно преуредување.

Како ти изгледаат обичнте видеа од детството кога татко ти е мајстор за 3D-графика

Детето кое си трчка по ѕитчето е доволна инспирација за креативниот татко кој од тоа направил анимиран акционен филм.

Уметникот цели 2 години ја создавал оваа необична слика (14 фото)

Да го погледнеме процесот на создавање на ова необично дело на 58-годишниот уметник Габриел Греси. Тој се обидува предметите на сликата да ги направи што е можно пореални, така што создавањето на слики трае многу време. Пред околу 2 години, добил интересна нарачка од колекционер на играчки – да создаде слика со димензии од 2 […]

Дизајнер од Рига им помага на луѓето да го пронајдат својот стил, а резултатите од трансформациите се импресивни.

Константин Богомолов е познат латвиски дизајнер и моден аналитичар, кој го посветил поголемиот дел од својата кариера на избор за стил за другите. Тој успеа да ги претвори обичните луѓе во модерни и елегантни луѓе кои воопшто не наликуваат на „старите“. Константин ги подучува своите ученици дека кон секој човек треба да се однесуваат со почит и грижа обидувајќи се да ја откријат вистинската личност преку создавање на нов имиџ. Овие промени се импресивни.

26 Архитектонски тетоважи кои можат да ве инспирираат и вие да се истетовирате

Вие не мора да сте архитект за да ја цените убавината на тетоважите, инспирирани од прекрасни замоци и убави градби. При изборот на овие зашеметувачки тетоважи ќе најдете многу примери за тоа како прекрасната архитектонска уметност може да изгледа на човечкото тело. Од минималистички скици до сложени геометриски градби и панорами на познати градски сцени. Сите овие тетоважи ќе ви дадат многу идеи ако размислувате да го украсите вашето тело.

Вака изгледа влезот на една клиника за гинекологија во Катар

Серијата скулптури го претставуваат чудото на создавањето нов живот во утробата на мајката.

Таткото сакал да го изненади своето дете за новогодишните празници, па со свои раце му направил „Зимска сказна“

Толку просто за правење, а толку убав резултат. Детето ќе си игра со куќичките со денови.

Мајка скоро 17 години го документира нејзиниот син како расте и резултатот е навистина моќен

Меѓународно реномираниот фотограф Ени Ванг, од Тајпеј, Тајван, одлучила дека стереотипната слика за мајката и детето нема да функционира за неа. Таа смета дека мајчинството е долго и комплексно патување, кое треба да биде проследено со жртва и несебичност. Таа гледа паралели помеѓу мајчинството и нејзината работа како уметник, создавајќи нешто ново и негувајќи го низ различни фази на постоење.

Уметникот Дејвид Ирвин собира прегорени сијалици и ги претвора во најпрекрасните лампиони на светот

Неговите лампиони личат на новогодишните честитки кои пред 10-15 години се испраќаа по пошта и беа неизбежен дел од Новогодишните празници.

Ројтерс ги објави најдобрите фотографии од 2018 година и тие предизвикуваат многу контрадикторни чувства

Секоја година Ројтерс ги објавува најзначајните фотографии од годината што заминува, а 2018 година не е исклучок. Фотографите на Ројтерс успеаја да ги опфатат со своите леќи и уникатни природни феномени и вистински емоции на луѓето (па дури и животни): радост, тага, очај, страв, љубопитност или изненадување.

На цртачот му дале тема Нова Година, но нему нешто друго му се врти во главата

Среќа што е доволно вешт, па може да ги замаскира трагите.

Ова е најновото, необично уметничко дело на лондонскиот аниматор Мајкл Марчевски, со наслов „Дел од машината“

Видеото дава совршен одговор на прашањето „Како ти помина работната недела?“ Се препознавте ли и вие?

36 идеи како со сопствени раце да си направите уникатни новогодишни елки

Добар украс воопшто не мора да значи и скап украс. И да не планирате да правите, креативната идеја на некои од нив ќе ве воодушеви.

Кога стариот шифоњер ќе добие шанса за нов живот (6 слики)

Има една стара изрека која вели: „Девојки, не се мажете за човек со ‘златни раце’, затоа што никогаш нема да имате ништо ново. Тој може да поправи сѐ!“ Токму тоа се случило кога жената побарала од нејзиниот сопруг со „златни раце“ да го исфрлат прастариот шифоњер и да го заменат со убави, нови полици. Да […]

+