Најновата верзија на Ледениот хотел во Шведска повторно е отворен за зимската сезона. Секоја година од 1989 година, хотелот се надградува во селото Јукашјарви, 200 километри северно од Арктичкиот круг и веднаш до брегот на реката Торне. Ова е најновата 28-ма верзија од хотелот.

Годинава уметниците користеа 30.000 кубни метри снег и мраз за изградба на имотот, како и 500 тони кристално чист природен мраз за да создадат стакла и леден бар.

Исто така, има 35 уникатно дизајнирани луксузни апартмани, сала за ледена церемонија и сосема ново замрзнато игралиште за деца.

Во главната сала, има 1.000 рачно изработени кристали од мраз кои се користат за создавање импресивни лустери. Салата за ледена церемонија има цветна тема и во неа има 200 рачно изработени „сандици“ на ѕидовите.

Вкупно 36 уметници од 17 различни земји ширум светот беа избрани за да помогнат во дизајнирањето и изградбата на овогодинешниот хотел, кој беше отворен на 15 декември, вклучувајќи и две британски екипи, од кои и двете беа вклучени и минатата година.

Дизајнерското дуо од Ливерпул Хју и Хауард Милер создадоа пакет наречен Rich Seam каде што гостите се качуваат во коцка мраз украсена со кристално чист мраз.

Скулпторот Лиза Линдквист, направила дел наречен „Лутачки облак“, што претставува огромен облак од мраз кој „лебди“ над леден кревет.

Додека другите дизајни вклучуваат деликатно јајце Фаберже, вселенска соба и апартман инспирирани од патувањата на бегалците на бродовите преку Средоземното Море наречени Дневни патници.

Активности кои се нудат вклучуваат арктичка јога, зимско трчање, нордиско скијање, сауни од Aufguss (каде што етеричните масла се мешаат со вода за да се произведе ароматична пареа) и работилници за тоа како најдобро да се вежба во арктичката клима.

Додека за помладите гости, има креативен снежен парк кој е одделен од останатиот дел од хотелот, каде што децата можат да прават снежни ангели, да изградат мини хотели, па дури и да издлабат свои дизајни во специјална снежна тврдина.

Сподели на Facebook
пати видено