6 заедници во кои што сè уште владее матријархатот

Матријархатот е форма на општество во кое жените, односно мајките управуваат со имотот, средствата и потомството. Се верува дека матријархатот се појавил пред патријархатот, а всушност вакви заедници постојат и...

Остров од соништата со приватна плажа во својата внатрешност

Островчето е во близина на поголемиот остров Сао Мигел, кој се наоѓа крај брегот на Португалија. Со мала инвестиција може да стане една од најатрактивните туристички дестинации на...

6 Статуи кои луѓето сакаат да ги допираат на несоодветни места од бизарни причини

Многу луѓе во светот веруваат дека со допирање на одреден објект ќе се случи некоја промена во животот. Затоа постојат многу ритуали и места кои станале познати туристички дестинации токму...

10 „близнаци“ на најпосетуваните знаменитости кои можат да се посетат бесплатно

Многу луѓе сакаат да патуваат на различни места. Но, најчесто најпознатите туристички дестинации секогаш се пропратени со огромен број на туристи во било кој период од сезоната и затоа не...

Кое е најосаменото и најизолираното место на планетата?

Темпото на модерниот живот со сигурност секој од нас го приморало да каже: „Сакам да сум на најосаменото и најизолираното место на Земјата!“ Сите повремено сакаме да избегаме од секојдневниот...

Како професионалниот покер играч Ден Билзериан си го помина летниот одмор?

Мултимилионерот Ден Билзериан е познат како голем мераклија на убави жени, убави коли и оружје. Да погледнеме дел од интересните моменти што му се случија ова...

10 Ресторани кои буквално се под земја

Овие прекрасни ресторани нема само да го задоволат Вашиот апетит за храна, туку и апетитот за авантура и желбата за нешто ново и невообичаено. „Подземните“ ресторани се наоѓаат на неверојатни...

Ова се 10 најчудни плажи во светот

Секој сака да ужива на некоја од прекрасните сончеви плажи. Толината од сонцето на кожата, свеќиот воздух кој доаѓа од морето и мекиот песок под прстите се работите поради кои...

Чудниот изглед на италијанскиот замок од 13-тиот век, Кастел дел Монте, Андрија

На врвот на мал рид со поглед на општината Андрија, во италијанскиот регион Апулија, се наоѓа еден од најчудните замоци. Оваа тврдина од 13-тиот век е октогонална, со тоа што...

Вака изгледаше целосното затемнување на Сонцето во Америка вчера

Снимката е од семејство од американската држава Ајдахо, кои со право се многу возбудени што присуствуваат на природниот...

Топ 10 најопасни места за посетување, благодарение на луѓето

Луѓето отсекогаш сакаат да ја менуваат природата за да ја направат „поудобна“ за живот. Но најчесто природата е онаа која што страда, а додредени локации се толку оштететни што повеќе...

Орел со монтирана камера на телото ја направи најимпресивната снимка на Алпите до сега

Пуштете на цел екран и уживајте во...

8-часовна прошетка за да купите намирници: Далечниот манастир Фуктал за кој слушнале мал број на луѓе

Манастирот Фуктал е будистички манастир кој се наоѓа во регионот Ладак во северната индиска држава Џаму и Кашмир. Овој манастир бил изграден во природна пештера и се смета за еден...

12 најнеобични градови во светот

Секој град е уникатен на свој начин, но постојат одредени градови во светот со карактеристики за кои е тешко да се поверува дека...

Кружно виножито снимено од Кулата Лахта Центар во Санкт-Петербу́рг

Навистина редок и многу убав природен...

Погледнете го светот од Вселената, од врвот на ракетата Maxus 9 (360 степени видео)

Видеото е 360 степени што значи можете да разгледувате наоколу со помош на кликање и...

Прошетка во палатата на Пабло Ескобар кој сега е претворен во луксузен хотел

Палатата била изградена на Заливот на Мексико уште во 1980-тите години, за подоцна во 1993 година да биде напуштена од страна на познатиот криминалец. Во 2012 имотот го купил трговецот...

Овие неверојатни вештачки глечери обезбедуваат свежа вода за земјоделците

„Вештачки глечери“ обезбедуваат вода за земјоделците во Ладак, Индија, со што тие можат да ја продолжат сезоната за жетва и да имаат по две жетви во една година а исто...

10 откачени факти за животот на Јужниот Пол

Антарктикот е најстуденото и најсуровото место на светот а нашиот јужен пол е еедно од најизолираните места. Оние кои живеат во „Амундсен-Скот-Јужен Пол“ станицата ги чека сезона полна со авантура,...

Пливање до дното на најдлабокиот базен во светот (42m) со еден здив, без опрема

Францускиот нуркач Џуилаум Нери повеќепати го подобрувал светскиот рекорд во длабочинско нуркање, а најголемо достигнување му е светски шампион во 2011 година, кога успеал да нурне 117 метри под нивото...

Убав начин да се прикаже патувањето околу Европа на една манекенка

Техниката се вика „Hyperlapse“ , а се состои во тоа што позицијата на камерата се менува додека фотографира, а потоа од фотографиите се прави интересно...

Секојдневниот живот на еден сурфер од Индонезија

Како изгледа еден ден од животот на море, на човек со авантуристички...

Мистична прошетка со автомобил во северните делови на Пакистан

Како да сте влезени во некој измислен предел од некоја...

Мистеријата на пештерите Лонгју

Во 1992 година, љубопитен човек по име Ву Анаи во близина на кинеското село Шијан Беикун во округот Лонгју, врз основа на претчувство почнал да пумпа вода од езерцето во...

Како изгледа најголемиот забавен парк во светот, за кој Дубаи потроши 1 милијарда долари

Дубаи е местото каде што се наоѓаат највисоките облакодери, вештачки острови, хотел со прашума и што уште не. Сега Дубаи е и дом на најголемиот забавен парк во светот во...

Туристичка дестинација за љубителите на мачки: Кучинг, градот на мачките

Градот Кучинг, во државата Саравак во Малезија, е полн со мачки. мачки на тротоарот, сообраќајни сигнали, во паркови, во внатрешноста на кружните патеки и на покривите. Но, за разлика од...

Повелете на еден краток но сладок виртуелен одмор во Мексико

Многу интересно смислено и професионално сработено видео од 40...

Дарко, Андреј и Ненад започнаа нова авантура да ја истражат Македонија. Ова е нивното прво видео!

Момците се занимаваат со пост-продукција, фотографија и кинематографија, а работата ги врзува долго време да седат пред компјутер. „Тоа е тоа што не мотивираше нас да искочиме и да почнеме...

Кинезите ќе градат рај на земјата, самоодржлив „Град-шума“ кој ќе го смени начинот на живот на луѓето

Кина е позната по нејзините неверојатни проекти, кои наликуваат на утопија, а ова е само уште еден од нив. Тие планираат изградба на „Град-шума“ кој ќе биде самоодржлив и ќе...

10 најмали држави во светот, за кои освен жителите, малкумина се свесни за нивното постоење

Има повеќе од 200 држави во светот и сигурни сме дека сте слушнале за поголем дел од нив. Но има држави и територии на нашата планета за кои малку луѓе...

+