Сигирија – Шри Ланка, древниот град недопрен од античко време

Шри Ланка е позната по своите плантажи на чај, кафе, кокос и цимет, неверојатна природна убавина, прекрасни песочни плажи, тропски шуми и остатоци од историјата. Уште од далечното минато Шри...

1 дрво во шумата, 365 дена во годината

Интересен експеримент со камера поставена цела година да снима едно дрво. Ова се најинтересните случки собрани во 2 минутно...

Топ 10 сиромашни земји кои доколку ги посетите нема да зажалите

Заинтригирани сте од Белизе? Љубопитни за Коста Рика? Сонувате за Вануату? Сега има и добра причина за да ги посетите сите тие се на нова жешка листа на дестинации каде...

Магдалена: Островот на преживеаните бродоломци

Малиот архипелаг од Магдаленските Острови во заливот на Свети Лоренс, во близина на брегот на канадската провинција Квебек, е дом на околу 12.000 луѓе. Речиси секој од нив е потомок...

Феноменот Аурора Австралис го оживеа ноќното небо над Тасманија

Многу ентузијастични фотографи беа почестени во недела навечер откако Аурора Австралис го разгоре небото над Тасманија и Нов Зеланд. Енергично-пурпурна боја ги раширила зраците низ небото, додека јасна зелена боја...

Подземните домови во Матмата, Тунис

Многу заедници во светот, особено оние од топлите краишта живеат во пештери за да избегаат од пеколните температури. Берберите од Матмата, Тунис имаат цело село кое функционира на тој принцип....

Италијанското селце Борго Финочето, каде што одат на одмор Барак и Мишел Обама

Селцето личи како најмирното и најидиличното место на планетата. Совршено за одмор и разбистрување на главата од секојдневните грижи. Има само 5 реновирани куќи, кои прв пат се изградени во...

Ла Ринконада: Највисокиот и најтажниот град во светот

Високо на Андите во Перу се наоѓа еден стар рударски камп, кој со текот на годините се претворил во град со над 30.000...

20 мостови кои ќе ви го одземат здивот со нивната грандиозност

Мостовите се едни од најубавите ремек дела направени од човекот и најмасовните структури кои што некогаш сме ги изградиле. Ова се 20 монументални архитектонски чуда, на кои што не можете...

Ова е најчудниот фудбалски стадион во светот! Опкружен е со сушена риба?!

Хенингсваер стадионот се наоѓа во мало рибарско село Хенингсваер, сместено на два мали острови Лофотен, во Норвешка. Она што го прави овој стадион толку посебен е неговата неверојатна локација. Стадионот...

Вулканот кој ја стресе земјата и небото: Прекрасни, но застрашувачки фотографии од ерупција, која што пепелта ја „лансира“ кон Млечниот Пат

Холандскиот фотограф Алберт Дрос кампувал под ѕвездите за да ги добие овие совршени слики од вулканот Фуего во Гватемала, додека лавата излегувала од кратерот. Фотографот изјавил дека бил „парализиран од...

Мистичната убавина на Перу преку прекрасно видео со 8К квалитет за вистинско уживање

Пуштете на цел екран со максимален квалитет на сликата и...

Недопрената природна убавина на кањонот Матка од една поинаква перспектива

Ретко кој има можност да го види и да ужива во овој дел од кањонот, кој те тера да заборавиш на се и едноставно да...

Не е можно да постои ваква земја: Фотограф патувал 8.000 километри околу Нов Зеланд и ги направил овие фотографии!

Џејкоб Лаукаитис е независен фотограф кој повеќе од 3 години патува низ светски познати дестинации. Тој навистина се заљубил во убавините на Нов Зеланд откако сите му зборувале за оваа...

15 неверојатни места кои сеуште им се непознати на туристите

Голем број прекрасни места во светот не се популарни туристички дестинации затоа што е тешко да се дојде до нив. Но зарем не се овие бајковити острови, азурни води, полиња...

11 најопасни туристички дестинации во светот

Ова е листа од највозбудливите но и најопасните туристички дестинации во светот. Ако сакате да воведете малку опасност во вашиот одмор, ова се местата за...

Вака изгледа Холандија денес, во месецот кога лалињата почнуваат да цутат

Прекрасни фотографии од птичја перспектива од колоритните пејзажи на полињата засадени со лалиња, во Северна Холандија, дела на фотографот Норман...

Релаксирачко видео ја покажува убавината на Антaртикот која што одзема здив

Шведскиот патник и љубител на природата Кале Лјунг направил 20 дневна експедиција на Антaртикот, тргнувајќи од Ушуаја, Аргентина. Ова смирувачко видео го снимал во текот на 16 дена додека го...

5 дестинации кои никогаш нема да можете да ги посетите затоа што е ЗАБРАНЕТО!

Постојат неколку места во светот кои не се достапни за јавноста. Посетата не е дозволена и тоа од оправдани причини. Овие места се доста привлечни за туристи и авантуристи, но...

Ергените од Етиопско племе 6 месеци се натпреваруваат пиејќи само мешавина од кравја крв и млеко, за да бидат најдебели на племенската церемонија

Мажите од племето Боди се натпреваруваат во тоа кој ќе се здебели повеќе во период од 6 месеци, криејќи се во своите колиби и пиејќи само кравја крв и млеко....

Необичниот Хрватски остров, кој изгледа како отпечаток од прст

Островот Бављенац во Јадранското море е сместен во архипелагот на градот Шибеник, во близина на далматинскиот брег. Зафаќа површина од 1,4 квадратни километри и е целосно покриен со камени ѕидови....

Храмот на летечките монаси во Кина

Манастирот Шаолин е родно место на Зен будизмот и Кунг – фу боречките вештини. Заштитен под УНЕСКО како културно и историско...

Времето во Шкотска е за сечиј вкус

Човеков од терасата ќе ви покаже што се случува...

Креативно видео за убавината на планинскиот велосипедизам

Видеото е толку добро направено, што ќе уживате гледајќи го, колку и да не го сакате овој...

Вака изгледа базен во дворот од 2 милиони долари

Првото прашање што ви паѓа на ум е како може дупка наполнета со вода да чини толку многу, но погледнете го ова...

Човеков со своето моторче ја поминува оваа опасна 5 км долга патека и тоа секој ден по 2 пати!

Патеката околу долината Панги во Индија нормален човек нема да се осмели да ја помине пешки а камо ли со моторче како овој храбар локален жител. Кога немаш избор, ништо...

Вулкан на Антарктикот – портал кон друг свет?

Еребус е најубавиот активен вулкан на Земјата и втор по височина на Антарктикот. Се наоѓа на крајот на светот, и сосема е возможно да претставува портал кон некој друг свет....

Овој млад човек напуштил сѐ и со години живее на далечен остров

На луѓето понекогаш им доаѓа сѐ преку глава, и посакуваат да заминат некаде далеку и да започнат нов живот. Една таква животна приказна „режирал“ и Зак, 27-годишник роден и пораснат...

5 совети како да патувате по светот речиси без пари

Дали би можеле да патувате по светот, трошејќи околу 15 долари дневно, вклучително и за летови, сместување, храна, визи? Според мнозина, тоа е апсолутно невозможно, но всушност и не е...

Нов Зеланд подарува екскурзија, под услов да се согласите на интервју за работа

Технолошката индустрија во Велингтон, Нов Зеланд, Активно бара експерти од цел свет и нуди бесплатно патување до земјата на секој кој ќе може да докаже дека е достоен за понуденото...

+