Шокантно: Фоки сексуално злоставуваат пингвини

Предупредување: оваа статија содржи слики и видео кои можат да ве вознемират. Шокантното однесување на група фоки на далечниот остров Марион на Антарктикот било снимено на камера. Во четири случаи научниците документирале како фоки сексуално злоставуваат кралски пингвини. Во три од случаите, фоката по сексуалниот чин ги пуштала пингвините, но во четвртиот цицачот ја убил птицата.

Папагалов пушел нешто нелегално

Папагалов пушел нешто нелегално

Сме виделе до сега весели и позитивни птици, но на овој какаду папагал ниту Раде Рогожаров не му е рамен :).

Жирафата ја возбудуваат моторџии со брзи мотори

Жирафата ја возбудуваат моторџии со брзи мотори

Буквално :).

Најпознатите мачки на интернет

Мачките владеат со интернетот, но не сите мачки се создадени еднакви. Владеејќи со слабиот човечки род, некои од нив се искачуваат на врвот на мачешкото општествено скалило, станувајќи славни меѓу луѓето. Овој пост е посветен на најпознатите мачки на интернет, без разлика дали се прославиле со убавиот изглед или со впечатливите животни приказни.

Кучето е возбудено што конечно ќе го запознае новиот член на семејството

Кучето е возбудено што конечно ќе го запознае новиот член на семејството

Како да знае дека во иднина ова ќе биде неговиот најдобар другар, кој ќе му го направи животот многу позабавен.

Срцезатоплувачките портрети на кучиња на полскиот фотограф Алисја Змисловска

Алисја Змисловска е фотограф на миленичиња, работи во Полска и заработува за живот од нејзините живописни портрети на кучиња. Нејзините симпатични портрети, во фокусот го ставаат секое куче како поединец, а во нив таа навистина успева да ги долови индивидуални карактеристики и личноста на секое куче.

Анти-стрес терапија со мачиња

Анти-стрес терапија со мачиња

Малите мачиња се тајната на брзото ослободување од стресот. Кој има дома вакви симпатични другарчиња, знае.

Куче го „лиже“ звукот на моторот

Куче го „лиже“ звукот на моторот

После мачката која го „лижеше“ звукот на селотејпот, еве уште едно милениче кое реагира смешно секогаш кога ќе го чуе звукот на моторот.

3 метри долг питон против крокодил (19 фото)

Силата на вилицата на крокодилот е огромна, далеку поголема од било кое друго животно. Од другата страна пак, питоните голтаат цели животни. Што мислите кој ќе победи?

Иако имаме поголеми и поразвиени мозоци, сепак не можеме да се мериме со мајмуните

Иако имаме поголеми и поразвиени мозоци, сепак не можеме да се мериме со мајмуните

Кога во прашање е визуелната брзина на обработка и меморирање, можеме вода да им носиме на мајмуните. Во видеото во продолжение, шимпанзото Ајуми ги допира броевите од 1 до 9 по редослед.

Последната желба на бабата болна од рак: Да си го види коњот пред са умре

Кога на 77 годишната Шила Марш и дијагностицираа рак во крајна фаза и и преостануваа денови живот, нејзините потомци решија да и ја исполнат последната желба. Нејзината последна желба пред да умре беше да си го види за последен пат Бронвен, нејзиниот коњ. Семејството во соработка со докторите организираа посебен настан пред влезот на болницата во Виган, Велика Британија. Сцената беше овековечена од страна на медицинските сестри и објавени на интернет со дозвола на семејството.

Како научниците го решија проблемот со нервозните пингвини при едно проучување?

При напорите да се набљудува климатската промена и нејзините ефекти врз животните средини и дивиот свет, научниците од Универзитетот на Стразбург очигледно црпеле инспирација од епизода на Футурама и од ровер направија робот пингвин. „Нешто си ни познат“ Малиот ровер беше обвиткан со меко крзно и глава на пингвин за да наликува на младенче пингвин. На […]

Мачка на улица ги тестира своите рефлекси

Мачка на улица ги тестира своите рефлекси

Уште е во топ форма штом успеа да го изведе ова!

Леле мори мајко: Жена гали крава

Леле мори мајко: Жена гали крава

Кравата легнала да одмори после отелувањето, а жената пополека и се приближи да ја погали малку.

Погледнете какво изненадување крие ова симпатично плишано меченце

Погледнете какво изненадување крие ова симпатично плишано меченце

Позитив на денот!

Кучето ја учи малата Алексис како се скока

Кучето ја учи малата Алексис како се скока

Еве вака се скока, мало човече!

Еве зошто не треба да се мешаат смртоносни животни со деца!

Еве зошто не треба да се мешаат смртоносни животни со деца!

Некои нешта никогаш не треба да се мешаат. Треба да избегнувате комбинации како бензин и оган, а исто така и смртоносни предатори со деца. Но токму тоа се случи за време на една презентација на National Geographic, кога младенче крокодил се обиде да избега во сала полна со деца.    

Моето куче запеа заедно со својот плишен, механички пријател

Моето куче запеа заедно со својот плишен, механички пријател

Никој не може да остане имун на „What a wonderful world“ од Луис Армстронг.

Преслатката реакција на малото кученце Маја кога прв пат виде тиква

Преслатката реакција на малото кученце Маја кога прв пат виде тиква

За вакви моменти вреди да се чуваат домашни миленици. Во домот носат радост и забава.

Трогателните реакции на овие кутри животни при нивниот прв вкус на слободата

Затворениците со години заглавени во затвор често се вчудоневидени кога за прв пат ќе излезат на слобода. Нештата се промениле и светот продолжил понатаму. Овие новоослободени личности ја имаат секоја причина да бидат вознемирени поради тоа што го пропуштиле. Но што ако не знаеле што пропуштаат? Како би изгледало целиот нивен живот да го иживееле […]

Зоолошка градина во која се е наопаку: Наместо лавовите, вие сте затворени во кафез!

Многу интересна идеја која им овозможува на посетителите на зоолошката градина Safari Lion Zoo во Чиле, едно поинакво искуство и многу поблиски средби со лавовите. На површина од 2 хектари живеат 6 лавови, а туристите со специјални возила одат директно во нивното живеалиште.

Непријатно но симпатично: Кучево мрази некој да зјапа во него

Непријатно но симпатично: Кучево мрази некој да зјапа во него

Сопственикот покажува како реагира неговото куче кога некој зјапа во него.

Колку животни гледате на ридот?

Колку животни гледате на ридот?

Видеово го снима ловџија во Нов Зеланд кој нишани во Химелајска коза која се одмора на далечина од 380 метри. Погледнете што се случи кога наместо животното, ловџијата погоди камен.

Орангутан стенд ап комичар

Орангутан стенд ап комичар

Паметното животно направи одлично шоу.

Ура! Тато се врати дома!

Ура! Тато се врати дома!

Кучињата се најлојалните суштества на светот.

Верижната реакција на нинџа мачките кога човекот се обиде да погали една

Верижната реакција на нинџа мачките кога човекот се обиде да погали една

На крај на видеото има забавена верзија за сите оние што нема да успеат да видат што всушност се случи.

Смигол ја мрази „Ноќта на вештерките“

Смигол ја мрази „Ноќта на вештерките“

Како изреагира мачката од сортата Сфинга кога прв пат го виде сопственикот во својот костим за „Ноќта на вештерките“?

Човеков е практично слеп, но тоа не го спречува да се занимава со неговото диво хоби

Карл Бовард страсно се грижи за иднината на големите мачки како тигрите, лавовите и пантерите. Како начин да се избори за нивната иднина, Бовард отворил прибежиште во Флорида наречено „Единствена визија“ кадешто ги згрижува големите мачки. Целата приказна ја прави уште поневообичаена фактот дека 43-годишнот Бовард е речиси слеп.

Кокошкина симфонија бр. 1 за пијано

Кокошкина симфонија бр. 1 за пијано

Музичарот кој работи под псевдонимот Igorrr ги пуштил своите кокошки во дворот кај малото пијано врз кое истурил житни зрна. Од звуците кои ги отсвиреа кокошките, музичарот направи интересна композиција.

Кучето не знаеше што да направи од мерак за новата постелнина

Кучето не знаеше што да направи од мерак за новата постелнина

Да не знаеш дали да го избркаш да не ја раскине или да го оставиш да не му го расипуваш меракот :).

+