Повеќе од една година ова верно куче секој ден го чекаше својот сопственик пред болницата, но тој никогаш нема да излезе од неа…

Кучето со тажен поглед кое залудно го чекаше својот сопственик во болницата стопи многу срца во родната Русија и пошироко. За жал, нејзиниот сопственик е одамна починат. Кучето Маша секој ден се појавува во подрачната болница во Новосибирск со надеж дека нејзиниот господар ќе се појави. Пациентите и болничкиот персонал, трогнати од верноста на ова […]

3 мисирки играат фудбал во Тексас, САД

3 мисирки играат фудбал во Тексас, САД

Откако го преживеаја „Денот на благодарноста“, ред е и малку да се опуштат и да се рекреираат.

Оваа мала риба цела недела напорно работи на своето уметничко дело, само за да „легне“ нешто

Оваа мала риба цела недела напорно работи на своето уметничко дело, само за да „легне“ нешто

Шегата на страна, рибава црта поубаво од мене :). Рибата е од фамилијата „надувани риби“ и е една од најотровните риби во светот.

Како ловат саудиските ловџии?

Како ловат саудиските ловџии?

Без никакво оружје, само со голи раце.

Откако падна првиот снег, оваа панда не може да му се изнарадува. Кадри кои ќе ве потсетат дека и ние луѓето сме рожби на природата

Откако падна првиот снег, оваа панда не може да му се изнарадува. Кадри кои ќе ве потсетат дека и ние луѓето сме рожби на природата

Џиновската панда Да Мао од зоолошката градина во Торонто не може да му се изнарадува на снегот. Безбедносните камери ја снимиле мечката како радосно потсконува и се прпелка во првиот снег пред неговото живеалиште. Едно време дури подзастанува и почнува да џвака снег.  

Наместо да бега и спасува жива глава од големата бела ајкула, човеков реши да ја гали?!

Наместо да бега и спасува жива глава од големата бела ајкула, човеков реши да ја гали?!

Големата бела ајкула не е нешто со што би требало да си играте. Практично тоа е најсмртоносното водно животно. И покрај тоа што човекот не е нивното омилено јадење, овие суштества се едни од најодговорните за напад на ајкула врз луѓе. Кога ќе видите како овие убиствени машини пливаат кон вас, првиот инстинкт е да […]

Мајката златен ретривер и нејзините кученца му се радуваат на првиот снег

Мајката златен ретривер и нејзините кученца му се радуваат на првиот снег

Позитив на денот!

Куче прави се за да го оживее својот пријател кого го удрила кола

Куче прави се за да го оживее својот пријател кого го удрила кола

Момент кој го крши срцето дури и на најцрврстиот човек. Несреќната случка која го обиколува светот беше снимена на улица во Мексико.

Научниците прв пат успеаја да го снимат црниот морски ѓавол

Специјално опремено подводно возило во Калифорнија, сопственост на Институтот за истражување на еден аквариум, успеа за прв пат да направи снимка од мистериозната риба популарно наречена „Црн морски ѓавол“, која што живее на длабочина од 2000 метри. На предниот дел од главата рибите имаат светлечки рог, кој им служи да го привлечат пленот.

Срцезатоплувачка приказна за Лео, парализирано куче најдено на плажа во Тајланд

Кога сочувствителната патничка од Канада, Меган Пенман, го открила ова кутро кученце како ги влече неговите парализирани нозе на една плажа во Тајланд, знаела дека едноставно мора да му помогне, по секоја цена. Така започнала убавата и надежна приказна за кутрето Лео, параплегичниот скитник кој бил донесен во Канада, каде што нашол нов топол дом […]

Натпревар во јадење шпагети: Златен ретривер против германски овчар

Натпревар во јадење шпагети: Златен ретривер против германски овчар

Никој не очекуваше ваква убедлива победа.

Најголемиот крокодил фатен на Филипините е повеќе од страшен

Ако се суди според сите диви животни кои досега биле фатени на (или близу) островите, животот на Филипинците не е лесен. Џиновските ајкули човекојадци не се единствените чудовишта за кои треба да се грижат, тука се и чудовиштата на суво. Запознајте се со џиновскиот филипински крокодил. Во 2011, жителите на едно мало село близу Манила, […]

20 чаши полни со симпатичност

Дневна доза позитивна енергија.

Малите далматинчиња се натпреваруваат во влечење јаже

Малите далматинчиња се натпреваруваат во влечење јаже

Позитив на денот!

Како бувовите реагираат на песна од Кеша?

Како бувовите реагираат на песна од Кеша?

Еден да беше ќе си речеш случајно, ама трите бува исто изреагираа.

Прегладнето куче минува низ крајни маки пред да најде семејство кое ќе се грижи за него

Фотографот на CANDi International, Трејси Бајс, наишла на едно особено куче по име Луна во Бонфил, Мексико. Кога Трејси го нашла кутрото куче, тоа буквално било кожа и коски. На Луна очајно ѝ била потребна помош, па така Трејси успеала да го убеди сопственикот да ѝ ја препушти грижата за кучето. По прегледот од страна […]

Девојка изведува гимнастичка претстава за љубопитниот делфин кој ужива во секоја секунда од неа

Бони Ана Керлин е танчерка при „Universal Studios“ во Орландо, Флорида. Еден ден решила да изведе импровизирана гимнастичка претстава за еден делфин во Морскиот свет на Орландо. Љубопитниот делфин застанува среде пливање и се загледува во акробациите кои ги прави Бони, чинејќи се дека се смее и клима со главата. Набргу поминуваат и други делфини кои […]

Верверичка краде GoPro камера за да го снима својот живот на дрвјата

Верверичка краде GoPro камера за да го снима својот живот на дрвјата

Факт: дивите верверички се немирни филммејкери. Благодарение на умниот трик на YouTube корисникот Вива Фрај, кој закачил парче леб на камерата како мамка, гладната верверичка ја понела лесната камера со која подоцна снимила дел од своите авантури на дрвјата. На крајот малиот глодар ја испуштил камерата на земја, откако го изел лебот, но Вива Фрај […]

Ова куче ќе ве трогне кога ќе видите што направи за неговиот сопственик

Врската помеѓу човекот и неговото куче е нешто што е вонвременско, почнувајќи уште од времето кога нашите предци се криеле по пештерите во Европа. Кога 85-годишниот ранчер од Тексас, САД, Џ.Р. Николсон бил одведен со амбулантна кола во болница, ништо не можело да го спречи неговото куче Бади. Кога болниот ранчер побарал од медицинските лица […]

Смешниот златен ретривер кој навистина сака да се трка, НО…

Смешниот златен ретривер кој навистина сака да се трка, НО…

Кучево е вистински гурман и знае кои му се приоритетите :).

Позитив: Како да направите ефикасна стапица за мачиња

Позитив: Како да направите ефикасна стапица за мачиња

Потребни реквизити: Пластичен сад, молив, ласер и симпатично маче кое сака да си игра.

Запознајте го Зевс: Спасениот слеп був со ѕвезди во неговите очи

Едно утро, еден човек од Калифорнија нашол повреден був на неговиот трем за кој се испоставило дека е слеп, а неговите очи изгледале како ѕвездена ноќ. По посетата на ветеринар, бил сместен во Центарот за проучување на живиот свет во Силмар, Калифорнија. Го нарекле Зевс, според грчкиот бог на небото и громот, поради неговите очи.

Шокантно: Фоки сексуално злоставуваат пингвини

Предупредување: оваа статија содржи слики и видео кои можат да ве вознемират. Шокантното однесување на група фоки на далечниот остров Марион на Антарктикот било снимено на камера. Во четири случаи научниците документирале како фоки сексуално злоставуваат кралски пингвини. Во три од случаите, фоката по сексуалниот чин ги пуштала пингвините, но во четвртиот цицачот ја убил птицата.

Папагалов пушел нешто нелегално

Папагалов пушел нешто нелегално

Сме виделе до сега весели и позитивни птици, но на овој какаду папагал ниту Раде Рогожаров не му е рамен :).

Жирафата ја возбудуваат моторџии со брзи мотори

Жирафата ја возбудуваат моторџии со брзи мотори

Буквално :).

Најпознатите мачки на интернет

Мачките владеат со интернетот, но не сите мачки се создадени еднакви. Владеејќи со слабиот човечки род, некои од нив се искачуваат на врвот на мачешкото општествено скалило, станувајќи славни меѓу луѓето. Овој пост е посветен на најпознатите мачки на интернет, без разлика дали се прославиле со убавиот изглед или со впечатливите животни приказни.

Кучето е возбудено што конечно ќе го запознае новиот член на семејството

Кучето е возбудено што конечно ќе го запознае новиот член на семејството

Како да знае дека во иднина ова ќе биде неговиот најдобар другар, кој ќе му го направи животот многу позабавен.

Срцезатоплувачките портрети на кучиња на полскиот фотограф Алисја Змисловска

Алисја Змисловска е фотограф на миленичиња, работи во Полска и заработува за живот од нејзините живописни портрети на кучиња. Нејзините симпатични портрети, во фокусот го ставаат секое куче како поединец, а во нив таа навистина успева да ги долови индивидуални карактеристики и личноста на секое куче.

Анти-стрес терапија со мачиња

Анти-стрес терапија со мачиња

Малите мачиња се тајната на брзото ослободување од стресот. Кој има дома вакви симпатични другарчиња, знае.

Куче го „лиже“ звукот на моторот

Куче го „лиже“ звукот на моторот

После мачката која го „лижеше“ звукот на селотејпот, еве уште едно милениче кое реагира смешно секогаш кога ќе го чуе звукот на моторот.

+